Malý autista velký problém

Pre rodičov dieťaťa ako ja nie je najhoršie vyrovnať sa s faktom, že naše dieťatko nie je zdravé, ale s tým, ako sa na nás pozerajú všetci ľudia na ulici.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Synček má štyri roky a diagnózu detský autizmus. Prevláda názor, že autista je bud geniálny a v niečom vyniká, alebo je to neprítomné dieťaťa, ktoré sa kýve v kúte miestnosti a nevníma svet. Skutočnosť je však taká, že neexistujú dvaja rovnakí autisti. Diagnoza je taká variabilná asi ako žiadna iná. Chcem vám priblížiť, aby ste nás neodsudzovali, ked zbadáte na ulici dieťa, ktoré má "hysák" zdanlivo pre nič za nič. A namiesto slov, že vy by ste mu naložili na zadok, nám radšej ponúkli pomoc a nie otázku, prečo ho nedáme do ústavu. Pretože svoje deti milujeme, sú to živé,úžasné, čisté bytosti, ktoré nemôžeme len tak odložiť ako nepotrebnú hračku a pretože na Slovensku je to tak. Ustavy pre postihnuté deti sú beznádejne preplnené.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naše deti vnímajú svet inak. Niektoré si neuvedomujú nebezpečenstvo. Musíme byť neustále v strehu, aby niekam neodbehli, pretože by sa to mohlo skončiť zle. Iné také majú citlivé ušká, že počujú lietadlo o desiatky sekúnd skôr ako bežný človek. Ďalšie majú problém pri zmene prostredia. Nevedia pochopiť veľa banálnych vecí. Potrebujú ich mať vizualizované - zvididiteľné v schémach,a by im dali zmysel. Iné nechápu emocie, pretože sa nedajú nakresliť - sú príliš abstraktné. Niektoré sa to vekom naučia, niektoré však nie. Sú autisti, ktorí chcú, aby sme kričali, pretože sa im páči zvuk a prípadne aj výraz tváre, ktorý pri tom máme. Tešia sa, že trošku pohli naším svetom. Mnohokrát s ním inak pohnúť nevedia. Často nerozumejú tomu, že ich skutky majú istý následok, a preto dokola opakujú vec, ktorá sa nesmie. Opakovanie akejkoľvek činnosti im prináša pocit bezpečia. Naše deti majú záchvaty. Bohužiaľ, tie sa podobajú reakcii neposlušného, rozmaznaného fagana. Preto sa stretávame s odsudzovaním, nepríjemnými a nechápavými pohľadmi, ktoré bolia viac ako kopance od našich potomkov. Koľkokrát by sme ocenili radšej pomoc s dieťatom, ktoré už sami ani nedokážeme zdvihnúť a odniesť do pokojného prostredia. Často je pre nás problémom urobiť čo i len obyčajný nákup, pretože naše dieťa z akéhosi dôvodu nechce vstúpiť do obchodu. Je náročné prichádzať celý život na to, čo našim deťom prekáža, ale my sa snažíme uľahčiť im život a odstrániť z neho všetko, čo im spôsobuje úzkosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Naše deti nevedia, čo je to klamať, účelovo sa správať, aby mali z niečoho úžitok. Nevedia pochopiť dvojzmyselné poznámky, ironiu chápu len ako presné znenie slov a celý život sa učia chápať náš svet, aby medzi nás zapadli. Vynaložia nesmiernu námahu, aby zvládli bežné činnosti, bež ný život. Len malému percentu autistov sa podarí zaradiť medzi nás "normálnych". Stanú sa z nich "čudáci", hoci väčšinou sú krásni, zdravo vyzerajúci. Ľudia na prvý pohľad nevidia a nevedia, že naše deti majú nejaké postihnutie. Akoby im príroda nadelila aspon tie anjelské tváričky, aby vykompenzovala to trápenie, ktoré si ponesú celý život so sebou.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa vám snažím napísať? To, že nie všetko je tak, ako to vyzerá. Ked uvidíte dieťa, ktoré sa podľa vás správa neslušne a nevhodne, je dosť možné, že mu to mamička dovolila preto, aby sa vyhla hodinovému afektu. A zašpinená stolička, po ktorej dieťa chodí v topánkach niekde na úrade, je menšie zlo, ktoré zvolila, aby sa jej deň - i deň jej dieťaťa - stal znesiteľnejším.

Som len laik, ktorý sa snaží obyčajne žiť. Matka, ktorá tiež túžila, aby jej dieťa bolo dobre vychované, aby chodilo do školy na krúžky, jedného dňa cestovalo, poznávalo svet a malo vlastnú rodinu. Stále budem v kútiku duše dúfať, že sa stane zázrak a môj synček moje sny naplní.

Lucia Rychtáriková

Lucia Rychtáriková

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som mamička autistickeho chlapčeka.Pišem čo cítim čo si myslím ale hlavne pre svoje uvolnenie sa. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu