V pondelok 12. septembra sa v Belehrade začal EuroPride 2022. Organizátori očakávali 15-tisíc účastníkov. Pripravené bolo množstvo sprievodných podujatí, prednášok, výstav, koncertov, predstavení. Vyvrcholením Belgrade EuroPride 2022 mal byť sobotňajší pochod ulicami hlavného mesta Srbska.
V septembri 2019 Belehrad uspel v silnej konkurencii Barcelony, Dublinu a Lisabonu a vyhral so svojou ponukou usporiadať EuroPride v roku 2022. EuroPride sa mal teda po prvýkrát uskutočniť v juhovýchodnej Európe, regióne so špecifickou a turbulentnou históriou LGBTI+ aktivizmu.
Prenesme sa na začiatok, do roku 2001. Niekoľko mesiacov po páde Miloševičovho režimu (október 2000) sa organizácie, ktoré sa venovali témam presadzovania a ochrany ľudských práv homosexuálov rozhodli, že je ten správny čas bojovať. Začiatkom leta 2001 usporiadali prvý Pride na Balkáne. Spoločnosť však na to pripravená nebola a Pride sa skončil skôr, ako sa vôbec začal. Organizátori prvého pochodu spomínajú, že Námestie republiky (Trg republike), miesto, na ktorom sa mal pochod začať, vyzeralo ako vojnová zóna. Tesne pred začiatkom pochodu naň dorazili členovia pravicových organizácií, fanúšikovia futbalových klubov, dokonca aj pravoslávny kňaz a došlo k fyzickému násiliu. Hoci bol pochod riadne ohlásený, policajti sa ochrániť zúčastnených pochodujúcich ani len nesnažili. V deň pochodu vysielala verejnoprávna televízia prieskumy, v ktorých sa pýtala Belehradčanov, čo si o účastníkoch Pride pochodu myslia. Jednou z odpovedí bolo: „Nie sú normálni a nemajú žiadne práva.“
O šestnásť rokov neskôr, v júni 2017 sa premiérkou Srbska stala Ana Brnabić, lesba, ktorá sa otvorene hlási ku svojej orientácii. LGBTI+ komunity vo svete boli nadšené. Mohlo sa zdať, že týmto krokom sa automaticky zlepší postavenie LGBTI+ komunity v Srbsku. Začne sa šíriť osveta medzi občanmi. Gejovia, lesbičky, bisexuálne, transrodové a intersexuálne osoby nebudú diskriminované. Budú im priznané práva, ktorých sa domáhajú a organizované Pride pochody budú pokojné a bez násilia.
Rok 2022, Belehrad sa pripravuje na EuroPride. Organizátori sú pripravení, podpora je silná. V apríli sa v Srbsku konajú prezidentské voľby a predčasné parlamentné voľby. Koncom júla vrcholí kríza v Kosove. 14. augusta protestuje viac ako desaťtisíc občanov Srbska v Belehrade proti EuroPride. Koncom augusta sa Ana Brnabić tretí raz stáva premiérkou srbskej vlády a od prezidenta Aleksandra Vučića dostáva poverenie na zostavenie vlády. V ten istý deň Vučić vyhlási, že sa EuroPride buď zruší alebo presunie. Argumentoval krízou v Kosove. Premiérka a väčšina členov vlády ho podporí. Mnohých jeho vyhlásenie zaskočilo.Vučićova rétorika voči LGBTI+ komunite bola väčšinou neutrálna, občas i mierne pozitívna. Prezidentovo vyhlásenie naopak posmelí Boška Obradovića, lídra pravicovej strany Dveri. Ten na svojom oficiálnom Twitter účte začal okamžite zverejňovať správy o tom, ako Západ plánuje uskutočniť nový Majdan v Belehrade, ktorého cieľom je: „vytvoriť novú vládu Srbska, ktorá vstúpi do NATO, uzná nezávislosť Kosova a zavedie sankcie voči Rusku.“
Nedeľa, 11. september, predvečer začiatku EuroPride týždňa. Patriarcha Srbskej pravoslávnej cirkvi Porfirije slúži pred kostolom svätého Sávu v Belehrade „Národnú modlitbu za posvätnosť manželstva a rodiny, harmóniu a pokoj v našom národe.“ Vystúpenie patriarchu bolo hlavným bodom a zakončením pochodov, ktoré v ten deň zorganizovali extrémistické pravicové skupiny. Pondelok, 12. september, začiatok EuroPride týždňa. Srbská pravoslávna cirkev vyzýva na sociálnych sieťach ľudí, aby sa v sobotu, v deň konania EuroPride pochodu, zhromaždili pred viacerými kostolmi v centre mesta a zabránili pochodujúcim v pohybe. K výzve sa pridali aj extrémistické pravicové skupiny. Tie na svojich webových stránkach uviedli, že v sobotu budú organizovať protest proti LGBTI+ pochodu. Srbská vláda okamžite vyhodnotila situáciu a v utorok prišla s vyhlásením o zákaze plánovaného EuroPride 2022 pochodu s odvolaním sa na riziko násilia. Ministerstvo vnútra zakázalo 96 hodín pred plánovaným Pride pochodom aj pravicové protesty.
Mohlo sa zdať, že situácia je vyriešená. EuroPride 2022 týždeň (12.9- 18.9.) pokračoval vo svojich aktivitách a okrem sobotňajšieho pochodu nebolo nič zrušené. Organizátori EuroPride sa napriek zákazu ministerstva vnútra, šance zorganizovať pochod, nevzdali. Povedali, že sa pokúsia dohodnúť si s inštitúciami inú trasu pochodu. Zdôraznili tiež, že zákaz je protiústavný. Medzitým na srbskú vládu a zrušenie zákazu pochodu začali apelovať viacerí poslanci Európskeho parlamentu. Organizátorov Belgrade EuroPride 2022 podporilo dvadsať krajín, ktoré majú v Srbsku svoje zastúpenie. Spojené štáty americké, Francúzsko, Nemecko, Holandsko a veľvyslanectvá ďalších krajín listom adresovaným srbským orgánom, vyjadrili nádej k nájdeniu riešenia, ktoré umožní pokojný a bezpečný pochod účastníkov EuroPride. Organizácie a iniciatívy LGBTI+ ľudí na Slovensku vyjadrili podporu a solidaritu LGBTI+ komunite v Srbsku a doručili výzvu pre srbskú vládu na Veľvyslanectvo Srbskej republiky na Slovensku. V piatok, 16. septembra, organizátori EuroPride2022 doručili petíciu s viac ako 29 000 podpismi ľudí, ktorí požadujú zrušenie zákazu pochodu, srbskej vláde. Následne na to, sa objavilo vyhlásenie srbskej vlády o zrušení zákazu EuroPride pochodu.
Poviete si, situácia bola vyriešená, v sobotu bude pochod. Na toto vyhlásenie o pár hodín reagoval minister vnútra, ktorý vyhlásil, že pochod je stále zakázaný. Stratili ste sa? Nielen vy, čitatelia tohto príspevku, ale aj organizátori, účastníci pochodu, protestujúci, ktokoľvek, kto sa snažil sledovať vývoj situácie.
Môj krátky pohľad na Belgrade EuroPride 2022.
EuroPride nie je a nemal by byť len o pochode. Je to týždeň, počas ktorého má LGBTI+ komunita možnosť ukázať, čo znamená byť LGBTI+. V Belehrade ste si počas celého týždňa mohli zájsť na rôzne umelecké podujatia, vypočuť si politicky orientované prednášky, zúčastniť sa konferencie na tému medzinárodné ľudské práva, zúčastniť sa diskusie o queer komunite a vegánstve. Zaujímavou bola prednáška Slobodana Markovića z Belehradskej univerzity na tému „Ako prispieva sexuológia a kultúrna antropológia k pochopeniu a akceptovaniu vzťahov osôb rovnakého pohlavia v západných spoločnostiach“. Mohli ste získať informácie o pokroku, ktorý dosiahla komunita v Srbsku za ostatných dvadsať rokov alebo sa ísť zabaviť na Drag Show, či dať si drink na jednej z mnohých párty. Program bol naozaj pestrý, niektoré prednášky sa dali sledovať cez platformu Zoom.
Organizátori EuroPride 2022 však príliš upriamili svoju pozornosť na organizovanie samotného pochodu a unikla im podstata. EuroPride je dôležitou udalosťou, ktorá nás má naučiť pochopiť a rešpektovať odlišnosti medzi jednotlicami v spoločnosti. Bohužiaľ, tohtoročný EuroPride z môjho pohľadu vo svojej misii zlyhal. Sobota bude v Belehrade náročná. Želám si, aby protesty, pochody alebo akékoľvek iné typy zhromaždenia prebehli v pokoji a bez násilia.
ZDROJE:
https://europride2022.com/about
https://twitter.com/boskoobradovic
https://balkaninsight.com/2022/09/14/serbian-far-rightists-prepare-protests-against-europride/
https://www.danas.rs/vesti/drustvo/otkazan-ili-odlozen-prajd-vucic-se-boji-desnicara/
https://www.slobodnaevropa.org/a/vulin-evroprajd-zabrana/32037705.html
https://www.rferl.org/a/lesbian-pm-or-not-serbia-blocks-gays-path-to-parenthood/30123813.html