Tip na výlet: MISKOLC (H)

Naša hlavná dedina zvaná aj Bratislava má jednu veľkú výhodu a tou je blízkosť rakúskych hraníc a Viedne. Železnice ponúkajú množstvo jednodňových výletov. Pre tých, kto sú ďaleko od Bratislavy ale blízko Košíc ponúkam tip na výlet...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Miskolc tiszai pu.
Miskolc tiszai pu. (zdroj: Štefan "Dominik" Sabo)

Ak premýšlate, ako stráviť možno i najbližší víkend, mám pre Vás tip, ktorý veľmi nezaťaží Vašu peňaženku.

Samotné mesto nie je až na historické jadro veľmi zaujímavé, neďaleký Tiszaújváros toho v lete ponúka viac, ale aj tu nájdete kúpalisko, historické električky (najmä pre deti zaujímavá atrakcia), dobré jedlo a víno. Prechádzka centrom, jeho zákutiami je viac, ako zaujímavá.

Ako sa hovorí, lepšie raz vidieť, ako 100x čítať, ponúkam Vám niekoľko záberov...

Obrázok blogu

Po príchode a vymotaní sa z budovy železničnej stanice sa ocitnete na malom námestíčku, z ktorého môžete použiť na dopravu do mesta električky (Linky 1 a 2), autobusy, alebo sa môžete rozhodnúť ísť pešo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Ak pôjdete pešo, kopírujte električkovú trať, na prvej križovatke musíte pokračovať vľavo.

Zablúdiť je takmer nemožne, aj keď chvíľu po odbočení budete mať pocit, ako keby ste sa vybrali smerom von z mesta, nenechajte sa zmiasť a ďalej kopírujte trať, ktorá Vás bezpečne rivedie až do centra.

Ak pôjdete po chodníku v smere jazdy áut, čochvíľa by ste sa mali ocitnúť na križovatke pre nedočkavcov, kde okrem červených a zelených signálov pre chodcov semafór prezradí, ako dlho ešte bude svietiť červená, či ako rýchlo sa ponáhľajte, v sekudách ukazuje zostávajúci čas po ktorý ten ktorý signál ešte bude svietiť.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Za touto križovatkou sa vlastne začína centrum mesta, prejsť ho krížom-krážom určite nebude pre niekho problém, nie je veľmi veľké, ale precítiť jeho atmosféru, vychutnať si každý kúsok, každé zákutie by si vyžadovalo určite viac, ako len jeden deň.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ak vyhladnete, môžete zablúdiť napríklad do obchodného centra Miskolc Plaza (na spôsob Auparku, či Polusu, prispôsobené veľkosti mesta a skutočnosti, že takýchto centier je tu niekoľko), ktorý nájdete hneď vedľa centra mesta (na križovatke, ktorou ste vstupovali do centra odbočíte vpravo - pri pohľade zo smeru, z ktorého prichádzate od železničnej stanice - a vedľa autobusovej stanice už uvidíte budovu obchodného centra).

SkryťVypnúť reklamu

Môžete si vybrať zo širokej škály jedál, národnej kuchyne, McDonald´s, alebo sa nechajte inšpirovať mnou:

Žemľovka za 370 HUF (veľkosť kúska asi 16cm x 9cm x 9cm - odporúčam najväčší kus z rohu pekáča), alebo pizza za 280 HUF (veľkosť som porovnával s kartičkou T-Mobile Club-u ktorá je veľká ako bežná platobná karta), určite nie je zlý výber. K tomu coca-cola, 4 dcl za 200 HUF a bežný smrtelník by mohol aj byť najedený. Komu nestačí, môže v ochutnavaní jedál pokračovať čo mu hrdlo ráči a peňaženka dovolí.

V meste sa zmrzlina predáva po 80 - 120 HUF za kopček, v obchodných centrách je samozrejme o dosť drahšia.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ak sa rozhodnete neubytovať sa a budete sa vracať na slovensko posledným večerným vlakom (odchod 21:47 s príchodom do KE o 23:05 - z Budapešti smer Krakow), neminie Vás večerná romantika železničnej stanice, ktorá najmä pre tých neskôr narodených bude zážitkom, pre dospelých silným kontrastom so zdevastovanou budovou košickej železničnej stanice.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Tesne pred nastúpením do vlaku už určite budete vedieť, či sa do tohto mesta ešte vrátite. Ja sa doň vraciam veľmi rád.

Na záver, pod článkom ponúkam niekoľko pohľadov na centrum mesta, ktoré by obstáli aj na pohľadniciach z obdobia dávno minulého (ak chcete vidieť celé foto, kliknite si na náhľady.)

Základné informácie:

- Miskolc, 91 km vlakom od Košíc, s prestupom v Hidasnémeti, prípadne 3x do dňa priamo

- cena spiatočného lístka na vlak z Košíc pre dospelú osobu 200,- Sk. (Ak cestujete odinakiaľ, odporúčam kúpiť si samostatne lístok na úsek KE - Miskolc, nakoľko na tomto úseku platí relačná zľava a samostatne vnútroštátny lístok na úsek do KE)

- osoby nad 15 rokov s platným občianským preukazom, deti s vlastným pasom (prípadne zapísané v pase rodičov)

- mena: Maďarský Forint (100 HUF = cca 15,50,- až 16,20,- Sk)

(Poznámka: autor sa ospravedlňuje za nižšiu kvalitu snímkov, tieto boli snímané iba smartphonom SPV C500 a sú ponúkané prakticky bez úpravy v snahe sprostredkovať autentické pohľady.)

foto v článku: autor, 19.06.2005

Štefan 'Dominik' Sabo

Štefan 'Dominik' Sabo

Bloger 
  • Počet článkov:  94
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mobilný a internetový "závislák",ktorý má plnú hlavu nápadov, myšlienok.Narodil sa v roku 1978, štandardne pôsobiaci ako freetimer.blog[at]omnibus[dot]skBlogujem: Zoznam autorových rubrík:  SuperStarPDA a MobilyPolitikaBleskovkySpomienky na minulosťOFF-TopicZákazník náš pánSúkromnéSatelitNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
SkryťZatvoriť reklamu