
" Činnosť a pôsobenie Slovenskej informačnej služby vyplýva z úloh ustanovených zákonom. Hlavné oblasti jej pôsobenia sú ochrana ústavného poriadku a bezpečnosti SR, ochrana hospodárskych záujmov SR, ochrana medzinárodného postavenia a zahraničnopolitických záujmov SR, ochrana utajovaných skutočností a ochrana pred pôsobením cudzích spravodajských služieb."
Toľko citát z internetovej stránky SIS. Neustále počúvame, ako je nutné rozširovať oblasti záujmu tajných služieb najmä v súvislosti s medzinárodným terorizmom, ale aj domácim dianím, ktoré monitorujú. Rovnako, najmä v čase tvorby štátneho rozpočtu je možné postrehnúť snahy politikov o maximálne zníženie rozpočtu a zvýšenie kontroly činností týchto služieb.
Ako však idú dokopy dve úplne odporujúce si skutočnosti, na jednej strane znižovanie rozpočtu, na strane druhej, väčšie množstvo práce a s tým súvisiace priberanie ľudí? Na stránkach SIS už dlhšiu dobu sú zverejnené informácie o pozíciách, ktoré by radi obsadili.
Ak chce ktorákoľvek firma získať do svojich radov kvalitného zamestnanca, odborníka na problematiku, musí mu vedieť ponúknuť aj zaujímavé ohodnotenie jeho práce. Nepochybujem, že aj tajné služby sa snažia uberať týmto smerom, ale kým tu bude snaha škrtiť im rozpočet, nikdy nebudú môcť konkurovať druhej strane, voči ktorej by práve mali bojovať.
Je naivné myslieť si, že Slovensko ako by zázrakom budú teroristi obchádzať, že pre nich nie sme dostatočne zaujímavou krajinou. Naozaj nie? Takmer 500 kg výbušniny odpálenej pred naším veľvyslanectvom je banalita, asi čakáme, kým niekto vyhodí sklad pohonných látok niekde na území SR. Spamätajú sa potom konečne politici?
Niekto by namietal, že je zbytočné navyšovať rozpočet služby, pokiaľ nie je priame ohrozenie záujmov štátu, ale bojovať voči terorizmu sa nedá zo dňa na deň, je to mravenčia práca, preniknúť do záujmovej skupiny, zbierať informácie aj v prostredí internetu, vyhodnocovať informácie, analyzovať. Toto všetko tajné služby robia aj dnes. Na to však potrebujú kvalitných ľudí, ktorých nie je možné vypracovať zo dňa na deň. Tak, ako správca siete sa musí neustále zdokonaľovať, aj títo ľudia potrebujú ísť s dobou a navyše, byť aspoň o krok vpred oproti teroristom.
A to stojí peniaze.
Naše peniaze, naše dane, výmenou za bezpečnosť nás všetkých.
Prečo teda nami volení zástupcovia v parlamentne a vláde neustále ignorujú našu bezpečnosť a hazardujú s ňou v podobe neuváženého škrtenia rozpočtu tajných služieb?