DIGI-TV: Dopĺňame ďalšie voľné satelitné stanice... ČASŤ 3.

Po inštalácii satelitného kompletu HUMAX DIGI+ pre sledovanie DIGI-TV väčšina užívateľov zistí, že príjem voľných programov z družice Intelsat 10-02 z ktorej vysiela paket DIGI-TV je veľmi obmedzená. Je viacero možností ako si rozšíriť ponuku programov, tentokrát si priblížime niektoré z nich... ČASŤ 3 – inštalujeme MULTIFEED...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu
(zdroj: foto: autor)

DOLEŽITÉ: Vyvarujte sa zapájaniu/odpájaniu LNB pokiaľ je koaxiálny kábel zapojený do satelitného príjmača! Aj vypnutý receiver v pohotovostnom (stand-by) režime napája LNB a mohli by ste si ho ZNIČIŤ. Niekto bude protestovať, že dnešné LNB sú dostatočne chránené, ale myslím, že nik netúži si odpáliť niekoľko sto korún kvôli vlastnej hlúposti. Vždy vypnite celé zariadenie, pomocou sieťovej šnúry. Budte obzvlášť opatrní vždy, keď narábate s LNB a to kedykoľvek!.

Pred začiatkom úprav by ste mali mať na streche čosi takéto:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Vidíme, že na parabole je umiestnené iba jedno LNB, ktoré je nastavené s najväčšou pravdepodobnosťou na INTELSAT 10-02 z ktorého vysiela aj DIGI-TV. So samotnou parabolou nemáme prečo manipulovať, táto ostáva natočená týmto smerom, nakoľko ako hlavný smer chceme práve DIGI-TV. Ak máme multifeed, ktorý nám umožňuje jeho inštaláciu bez nutnosti demontovať najprv pôvodné LNB a toto má dostatočne dlhé hrdlo, umiestníme ho a to tak, že pevný držiak bude na hlavnom LNB a zvyšné 2 oká budú smerovať smerom vľavo (z pohľadu na parabolu od LNB).

Pokiaľ nemáme to šťastie a musíme demontovať pôvodné LNB, v prvom rade si zapamätáme jeho sklon, pomôže nám to neskôr jeho spätné namontovanie bez zdĺhavých pokusov. Samozrejme, netrafíme sa určite na milimeter presne. Nainštalujeme naspäť LNB, aj „okuliare“ a nastavíme ho čo najlepšie.

SkryťVypnúť reklamu

Nainštalujeme káble, ktoré neskôr použijeme na prepojenie LNB a prepínača DiseQc a zafixujeme ich s tým, že na strane LNB musí byť rezerva, ktorá nám umožní otáčanie LNB bez zalomenia káblu (a podobne je to aj na strane prepínača). Pôvodný kábel ktorý bol zapojený do LNB bude neskôr pripojený na výstup prepínača, počas ladenia ho môžeme priamo pripájať cez spojku F-F na káble ktoré nám vedú k prepínaču od jednotlivých LNB (tieto sme si veľmi rozumne označili tak, aby sme ich rozoznali). Počas nastavovania môžeme použiť aj prepínač, ale budeme musieť riešiť posielanie správneho signálu na prepnutie zo satelitného príjmača, aby sme mohli tento prepínať. Odporúčam teda radšej pri nastavovaní použiť iba spojku F-F.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

V každom prípade, po nainštalovaní multifeedu skontrolujeme stav sily a kvality signálu a pokúsime sa vyladiť sklonom hlavný LNB príjem tak, aby sme dosiahli čo najlepšiu úroveň. Pozor však na to, že kým napr. MARKÍZA v rámci základnej ponuky môže mať kvalitu signálu 100 percent, iný program z iného transpordéra v tom istom okamihu môže byť aj na 50 percentách. Je nutné nájsť kompromis medzi silou a kvalitou signálu na jednotlivých kanáloch tej istej družice a tým, ktoré programy sú pre nás dôležitejšie. Uvedomíme si zároveň, že kým kvalita signálu môže mať 100 percent (a bolo by ideálne, ak by každý program mal takúto kvalitu, ale nebude), sila signálu určite nedosiahne túto maximálnu hranicu (chcel by som vidieť tu veľkosť paraboly, kde by pri 20 metroch káblu a ešte aj prepínača medzi tým bola sila signálu 100 percent).

SkryťVypnúť reklamu


Obrázok blogu

Ak máme zafixované hlavné LNB, môžeme umiestniť ostatné LNB a pripojiť spojovacie káble (tie, ktoré povedú k prepínaču). Posúvaním multifeedu nájdeme najprv druhú družicu, opäť skontrolujeme jemné doladenie, predbežne zafixujeme. Skontrolujeme opätovne hlavné LNB, následne ak je v poriadku, opäť novo nainštalované, urobíme prípadne korekcie, ak sa nám čosi pohlo (je nutné si uvedomiť, že 3 LNB a „okuliare“ aj čosi vážia, takže pri niektorých rahnách sa nám môže stať, že nám celá zostava LNB klesne smerom dolu, v takom prípade budeme musieť dolaďovať celú parabolu, jej sklon, a iné veci), spravíme korekcie. Ak sme si istí, že je to to najlepšie, čo môžme za daných okolností dosiahnuť, analogicky pokračujeme s tretím LNB. Vždy spätne kontrolujeme predchádzajúce nastavenia a riešime korekcie. Samotná táto časť môže v extrémnom prípade trvať aj zopár hodín, ak chceme dosiahnuť naozaj najlepšie možné hodnoty.

V prípade, že sa nám všetko podarilo správne nasmerovať, zapojíme prepínač a zafixujeme ho.

Obrázok blogu

Pri nami zvolenom type, 4/1 platí: LNB1-A, LNB2-B, LNB3-C, LNB4-D, LNBout-výstup do satelitu. Kedže nemáme nastavený satelit pre podporu DiseQc, pokyny na prepínanie nie sú zasielané, v takom prípade máme prechodný vstup LNB1 a teda by sme na príjmači mali mať možnosť príjmať DIGI-TV. Musíme si zároveň uvedomiť, že takýto prepínač má isté straty, čiže nejaký pokles signálu najmä pri slabších kanáloch je viac, ako normálny.

Obrázok blogu

Pokiaľ máme všetko správne, môžeme pre túto chvíľu strechu s parabolou opustiť, ďalšie úkony sa budú skladať z nastavenia receivera tak, aby podporoval prepínanie medzi jednotlivými LNB.

BTW: ten, kto nerozumie vyššie uverejneným postupom, radšej nech to nechá tak a nechá si nastaviť multifeed ako aj príjmač autorizovanou firmou! Vyhne sa tak zbytočným nákladom, keď si zničí zariadenia, prípadne vymaže settingy!!! Na niektoré otázky som schopný odpovedať aj v diskusii, prípadne cez e-mail, ale nečakajte prosím, že mám liek na všetky problémy, čo ovládam, to ešte napíšem do ďalších článkov.

Vysvetlivky:

NAPÁJANIE LNB – pomocou zmeny napájania sa v LNB mení polarizácia, niektoré transpordéry a tým aj programy z nich sú vysielané v horizontálnej, niektoré vo vertikálnej polarizácii. Pozor však na to, že aj v pohotovostnom režime receiver napája LNB.

AZIMUT – Po inštalácii satelitného kompletu HUMAX DIGI+ pre sledovanie DIGI-TV väčšina užívateľov zistí, že príjem voľných programov z družice Intelsat 10-02 z ktorej vysiela paket DIGI-TV je veľmi obmedzená. Je viacero možností ako si rozšíriť ponuku programov, tentokrát si priblížime niektoré z nich...

ELEVÁCIA – na to, aby signál z družice dopadal na parabolu a následne sa odrážal do LNB správne je nutné natočiť aj parabolu vo vertikálnej rovine. Opäť platí, že pre každé zemepisné miesto a zároveň danú družicu je tento údaj iný. Na väčšine držiakov paraboly nájdeme stupnicu, ktorá nám pomôže pri úvodnom nastavení.

NATOČENIE (SKEW) LNB – platí obdobné, čo pri azimute a elevácii, opäť sa jedná o jedinečný údaj v stupňoch, o ktorý je nutné nakloniť LNB voči vertikálnej osi. Väčšina LNB má opäť stupnicu, ktorá nám pomôže pri nastavovaní. Platí však, že špecifické podmienky tej ktorej zemepisnej pozície spolu s konkrétnymi podmienkami (stožiar a iné) si vyžadujú jemné doladenie celého radu kontrolovaných údajov tak, aby sme v konečnom dôsledku dosiahli čo najlepší výsledok.

„ŠKUĽAVÉ“ LNB – druhé a tretie LNB na multifeede je istým spôsobom akoby „škuľavé“, nakoľko sa nenachádza v presne vypočítanom mieste, kde je najlepší príjem na danej parabole (malo by to byť umiestnenie hlavného LNB). Nie je teda možné jednoduchým výpočtom niektorého z programov na internete určiť SKEW týchto LNB ani ich natočenie voči samotnej parabole. Je vyslovene nutné experimentovať a skúšať až doslova do zbláznenia, až kým nenájdeme požadovanú družicu a nepodarí sa nám príjem z nej dostať na maximum v danej situácii.

PREPÍNAČ DiseQc / UMIESTNENIE – samotnú funkčnosť prepínača sme si už vysvetľovali. V našom prípade využijeme 3 zo 4 vstupných obvodov a umiestníme prepínač tak, aby tento bol čo najbližšie k parabole. Pokiaľ máme možnosť, umiestníme ho až pod strechou, najmä na jeseň a v zime to následne oceníme. Samotnej pozícii, kde bude prepínač umiestnený prispôsobíme dĺžku kabeláže od LNB k prepínaču.

Upozornenie:Vzhľadom na to, že v zariadení HUMAX DIGI+ je vložená originálna karta od DIGI-TV, je potrebné si uvedomiť, že žiadnym z následne popisovaných spôsobov nebudete môcť príjmať iné kódované pakety bez nutnosti vlastniť ďalšie prídavné kódovacie karty, prípadne ďalšie zariadenia. Spôsoby rozšírenia ktoré uvádzam sledujú cieľ v podobe umožnenia príjmu tzv. FTA, teda voľných programov, ktoré sú vysielané z iných družíc a nechcú byť návodom na nelegálny príjem platených DTH systémov!

Poznámka autora: Tento článok si nekladie za účel rozobrať zďaleka všetky možnosti ktoré sa ponúkajú, ani komplikovaným spôsobom obsiahnuť náročné technické detaily takýchto postupov. Chce byť len načrtnutím možností pre tých, ktorí nemajú vedomosti, že sa vôbec čosi takéto dá realizovať. Autor nie je žiaden profesionál v oblasti satelitnej techniky. Toto primerane bude platiť aj na následné články, ktoré budú uverejnené na autorovom blogu v najbližších dňoch.

V ďalšej časti nastavíme receiver a naladíme si dostupné programy. Článok bude zverejnený pravdepodobne až zajtra.

Foto: autor

Štefan 'Dominik' Sabo

Štefan 'Dominik' Sabo

Bloger 
  • Počet článkov:  94
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mobilný a internetový "závislák",ktorý má plnú hlavu nápadov, myšlienok.Narodil sa v roku 1978, štandardne pôsobiaci ako freetimer.blog[at]omnibus[dot]skBlogujem: Zoznam autorových rubrík:  SuperStarPDA a MobilyPolitikaBleskovkySpomienky na minulosťOFF-TopicZákazník náš pánSúkromnéSatelitNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu