DIGI-TV: Konkurencia prišla neskoro, ale predsa

Už bolo načase, aby takmer neobmedzený monopol v poskytovaní služieb DTH cez satelit konečne niekto narušil. Aký je necelý mesiac prítomnosti konkurencie z môjho pohľadu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (50)

Asi každý dnes už videl, či aspoň počul reklamu na nového poskytovateľa DTH služieb ktorý vstúpil na Slovensko, spoločnosť prevádzkujúca platformu platenej televízie DIGI-TV. Kampaň je masívna, ale nie je všetko tak ružové ako sa zdá.

Prvým problémom sú niektorí pracovníci ich infolinky, s ktorými mám absolútne katastrofálne skúsenosti, pokiaľ je človek aspoň kúsok zbehlý v problematike satelitného príjmu, logicky sa zaujíma aj o viac, ako základné informácie. "Žubrienky", ako ich nazvali niektorí na rôznych satelitných fórach sú v takomto prípade bezmocné, až na zopár výnimiek, ktorým je všetka česť. Chápem, že ich prvoradou pracovnou náplňou je spisovanie predbežných objednávok a prijatie nahlásených technických porúch, ale aspoň v tom druhom prípade by mohli vedieť o čom je reč...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalším je neskutočne dlhé čakanie, kým sa Vám ozve technik a príde Vám namontovať zariadenie a sprístupniť službu. Podľa ich informácií sa táto doba pohybuje od 3 do 4 týždňov, čo je naozaj dosť. Na tento problém však existuje riešenie, ktoré som nakoniec zvolil aj ja:

Osobná návšteva predajcu vo Vašom regióne, v takom prípade je doba od podpísania zmluvy až do inštalácie v rozpätí jedného dňa až týždňa, podľa počtu objednávok u toho ktorého dealera. Prípadne, ak sa vyznáte, môžete si to nainštalovať sami. v mojom prípade to teda bola doba asi 2 hodín od podpisu zmluvy a už to bežalo :-) Teda, aby sme boli presní, bežali len voľné kanály, nakoľko to je potrebné ešte aktivovať.

SkryťVypnúť reklamu

Počúvam rôzne katastrofické scenáre, po mojej urgencii niekoľko hodín po inštalácii spustili základnú ponuku, t.j. nejakých 33 kanálov. Okamžite som kontaktoval infolinku, kde mám teda maďarské programy a filmové kanály. Opisovať komunikáciu radšej nebudem, musel by som byť viac, ako expresívny, zhrnul som to už vyššie.

Nakoniec som sa prepracoval až ku kompetentnému človeku, ktorý pripustil, že sú isté problémy a prisľúbil riešenie. To bolo včera dopoludnia a večer už všetko fungovalo ako má. Síce to chvíľu trvalo, ale nakoniec sú spokojné obe strany. Oni majú pokoj od otravy ako som ja, ja mám to, čo som si objednal.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším problémom podľa ľudí je kvalita príjmu. Samotná platforma vysiela z pozície 1°W zo satelitu Intelsat 10-02, čo je pre naše končiny určite horšia voľba, ako nejaká Astra, či Hotbird, ale nie je až tak zlou voľbou v pomere cena/výkon. Osobne mám tieto hodnoty:

sila signálu 74 percent

kvalita signálu 78 - 100 percent (doladené prioritne na TP z ktorého bežia slovenské stanice)

a ani počas bežnej búrky to neklesá o viac, ako 5 percent, pri silnej búrke už trošku nastáva problém so stratou cca 10 percent, čo pri slabších TP spôsobuje tzv. kockovanie obrazu, ale stále je to pozerateľné. Pripomínam, že inštaláciu som si robil sám a nie som v tejto oblasti určite žiaden profesionál, predpokladám teda, že inštalácie zo strany firiem pri použití patričných meracích prístrojov takýto problém nevykazujú ani v takom rozsahu, ako u mňa, nehovoriac už o 25 metrov káblového zvodu od paraboly k príjmaču v mojom prípade. Samozrejme, pri takejto pozícii akou je Intelsat 10-02 je nutné si uvedomiť, že isté vplyvy počasia tam budú.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi často kritizovanou je ponuka programov a ich jazykové mutácie. Chýbajúca STV1 a STV2 sa dá riešiť vo väčšine prípadov terestriálnou anténou, alebo DVB-T príjmačom (v niektorých mestách) ak už niekto chce mať všetko v digitálnej podobe. Na české programy si asi budeme musieť počkať kým spoločnosť nevstúpi do ČR. Viem, ozývajú sa skeptické hlasy, ale veľa tomu nasvedčuje:

- prenájom ďalšieho TP, na ktorom zatiaľ vysielajú kópiu už existujúceho TP. Predpoklad je práve rozšírenie smerom do ČR a jeho plné využitie.

- existencia českého dubbingu a titulkov u väčšiny programov (a výhľadovo je tu ešte rozšírenie) dáva silné predpoklady pri relatívne nízkych nákladoch získať ďalší trh s viac ako 10 miliónmi obyvateľov.

- spôsob ponúkania tzv. EXTRA packages dáva ďalší priestor k rozširovaniu novo pridaných staníc aj na pôvodné trhy. Táto možnosť je pre nás najzaujímavejšia, pretože ak televízie dajú súhlas, budeme mať oficiálne možnosť si priplatiť aj české stanice.

Kritika na príjmač je neoprávnená, v prvej vlne je to model HUMAX XII upravený pre potreby DIGI-TV platformy, pričom celá úprava spočíva iba v tom, že má zabudovaný CAT modul pre NAGRAVISION 2, ktorú používajú. Väčšina rečí v tomto prípade vyplýva z toho, že spoločnosť zatiaľ neumožňuje vziať si iba kartu, podmieňujú to aj kúpou samotného príjmača, alebo jeho zapožičaním. Ak sa povie upravený pre potreby konkrétneho providera, väčšina ľudí hneď spozornie a pomyslí si, že na tom pôjdu len ich programy (aká to analógia z mobilného sveta), ale v tomto prípade to nie je pravda. Jedná sa o plnohodnotný príjmač, ktorý okrem platformy DIGI-TV umožňuje príjem aj tzv. FTA programov, čo znamená voľných programov. Iste, na Intelsat 10-02 ich veľa nie je, nie je však problém pri použití patričných zariadení (LNB, DiseQc prepínač, druhá parabola, multifeed) príjmať aj programy z družíc ako Astra 19,2°E, HotBird 13°E, EuroBird 23,5°E, pri tejto kompletnej kombinácii je to viac ako 700 FTA programov, samozrejme väčšina v cudzích jazykoch, tieto už provider neponúka. Vyžaduje si to síce isté investície, ale nie veľmi veľké. Osobne hodnotím HUMAX DIGI+ ako lepšiu voľbu, než je ponúkaný HYUNDAY v Maďarsku, alebo konkurenčný Philips DSX6010 (aj keď ten má svoje čaro pre kutilov, ktorí vedia čo s ním). V prípade HUMAX-u je nutné poznamenať, že nemá TV výstup, k televízoru ho teda pripojíte iba cez video vstup (SCART, alebo VIDEO), prípadne po dokúpení modulátora je možné signál aj naladiť bežným spoôsobom, v tomto prípade vyhráva konkurencia, ktorá TV modulátor má, rovnako tak aj HYUNDAY, ktorý ale zatiaľ nie je v ponuke.

Nezanedbateľnou nevýhodou je aj skutočnosť, že na rozdiel od káblovej televízie, môžete pozerať program, ktorý si zvolíte síce aj na viacerých televízoroch, ale iba ten istý. Ak chcete pozerať rôzne stanice na viacerých TV, je nutné mať viac príjmačov a tzv. TWIN, či QATRO LNB(dá sa teda použiť jedna parabola). Toto nerieši ani konkurencia v podobe UPC DIRECT.

Vstup konkurencie do tejto oblasti vítam, nakoľko sa konečne môže začať boj o zákazníka, ktorý tu vlastne doteraz nebol. Ponuka DIGI-TV je oproti ŠTANDARDNEJ ponuke UPC výhodnejšia cca o polovicu, samozrejme, pri zohľadnení niektorých mínusov by sa dalo povedať, že je síce lacnejšia, z časti aj výhodnejšia, niečo chýba, ale i tak sa oplatí...

Štefan 'Dominik' Sabo

Štefan 'Dominik' Sabo

Bloger 
  • Počet článkov:  94
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mobilný a internetový "závislák",ktorý má plnú hlavu nápadov, myšlienok.Narodil sa v roku 1978, štandardne pôsobiaci ako freetimer.blog[at]omnibus[dot]skBlogujem: Zoznam autorových rubrík:  SuperStarPDA a MobilyPolitikaBleskovkySpomienky na minulosťOFF-TopicZákazník náš pánSúkromnéSatelitNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu