Zanzibar a safari

Je 6. február 2018, ja sedím v lietadle a z dlhej chvíle píšem článok o Zanzibare a Tanzánii, kde sme s kamoškou strávili 25 dní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pre lenivcov, ktorým sa nechce čítať, mám pár praktických tipov:

Ubytovanie Nungwi: od 10€/osoba, Kendwa: od 15€/osoba

Taxi: letisko – Kendwa/Nungwi 30 € za vozidlo

Jedlo: 5€/porcia

Pivo: 2

Miešaný drink: 4

Čerstvý kokos: 0,5

Ananás: 1

Letenka: 400 - 500

Mena: Tanzánsky šiling, dolár, (1€ = cca 2500 šilingov)

Sezóna: december až marec (cca 30 stupňov, more 25)

Zanzibar je malý ostrov, kde je zbytočné hľadať miesta s opustenými, alebo panensky krásnymi plážami. Osobne patrím medzi tých, ktorí hľadajú niečo výnimočné. Miesta, kde turisti zvyčajne nechodia, avšak na Zanzibare sa jedná skôr iba o miestnu kultúru, ktorá bežného dovolenkára neláka. Príkladom je južný cíp ostrova o ktorom sa na internete sotva niečo dočítate. Ja som ho teda navštívil a po príchode na miesto som sa otočil na päte a vrátil sa odkiaľ som prišiel. Pláž posiata riasami, ďaleký odliv, v podstate obrovský chlievik.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zanzibar je chudobná krajina a ceny sú tu pomerne nízke, ale okrem reštaurácii a supermarketov si cenu treba tvrdo vydobyť zjednávaním. Zjednávanie som väčšinou začal cenou, ktorá bola smiešne aj mne samému, ale ak niekto žiadal 30 dolárov, tak som mu ponúkol 5 a vždy sme sa stretli niekde na polceste. Taká je tu obyčaj. Ceny na Zanzibare sa odvíjajú od sezóny. Keď je sezóna banánov, tak sú samozrejme lacnejšie. My sme mali v mesiaci január sezónu manga a ananásu. Týka sa to samozrejme aj ubytovania...


Kde sa ubytovať ? Jednoznačne TU (Vysvetlím nižšie):

Kendwa a Nungwi
Kendwa a Nungwi (zdroj: Salčák)

Rozdelme sa na dve skupiny:

 • Dovolenkári

 • Kitesurferi

Dovolenkárom ušetrím hľadanie.. Zamerajte sa prosím na pláže Kendwa a Nungwi, ako ste sa už zrejme dočítali v iných článkoch. Ak však aj naďalej rozmýšlate nad návštevou Paje, Jambiani, Matamwe alebo inej východnej časti ostrova a neplánujete sa učiť užasnému športu menom kitesurfing, tak tieto miesta neodporúčam. Pláže sú síce pre plytkú vodu vhodné pre malé deti, ale rodičia si vodu až tak neužijú a budete odkázaný na príliv. Tieto pláže sú vhodné najmä pre kitesurferov a to znamená, že je tam veterno takmer každý deň a počas celého dňa, až mi bola miestami zima, keď som vyšiel z vody. O ďalekom odlive ste sa už zrejme tiež dočítali a ten platí generálne pre všetky pláže na východe pobrežia. Pri odlive si v mori nezaplávate a pri prílive si musíte dať pozor na obrovské množstvo ježkov, ktoré sa na niektorých plážach dajú rátať na tisíce. Bez preháňania. Ak chcete naozaj dokonalú dovolenku s azurovým morom, kde ste chvíľami na pláži úplne sami, tak zvoľte pláž Kendwa. Aby sme si ušetrili dlhé prechádzky z hotelov, tak som vám na mape vyššie vyznačil miesto, kde si hľadať ubytovanie, pretože byť ubytovaný v lokalite Kendwa alebo Nungwi, neznamená, že sa bezprostredne nachádzate na krásnej pláži. Ukážem vám teda na mape, kde presne si hľadajte ubytovanie s garanciou, že s dovolenkou budete spokojní.

SkryťVypnúť reklamu
Kendwa
Kendwa (zdroj: Salcak)
Kendwa
Kendwa (zdroj: Salcak)
Nungwi
Nungwi (zdroj: Salcak)
Nungwi
Nungwi (zdroj: Salcak)

Keď sa teda budete rozhodovať medzi plážami Kendwa a Nungwi, tak Kendwa je o triedu vyššie. Ľudia na pláži nie sú moc vidieť, nakoľko rezorty sú od mora vzdialené niekoľko desiatok metrov a keďže väčšina z nich poskytuje lehátka, pláž ostavá prázdna pre super instagramové fotky. Podľa mojich informácii je pláž Kendwa zároveň bezpečnejšia, pretože si hotely a vláda viac potrpia na udržiavaní verejného poriadku, pričom Nungwi je lacnejšia lokalita a v tesnej blízkosti sa nachádza lokálna “osada”, kde sú síce mnohí priateľskí, ale občas sa nájde zopár čiernych ovciec, ktoré na plážach okrádajú turistov a počul som už o nejednom prepadnutí s nožom. Nočným životom oplývajú obe pláže, ale iba v Kendwe sa nachádza hotel Kendwa rocks, kde sa konajú masívne oslavy splnu – Fullmoon party.

SkryťVypnúť reklamu

Športovcom – kitesurferom odporúčam jednoznačne Paje, prípadne trochu pokojnejšie Pchwani Mchgani, kde sa nachádza Česká Kite škola s veľmi dobrým osobným a férovým prístupom. Môžete si teda zvoliť medzi pokojnejším miestom s jazykovo dostupným kurzom, vďaka čomu vám základy pôjdu omnoho rýchlejšie, alebo tým rušnejším, kde sa kitesurferi rátajú na stovky a teda aj rušnejším nočným životom. Netreba však zúfať v Pwchani Mchgani sa koná každú sobotu veľká párty vo Waikiki resort, kde sa turisti ako aj domáci schádzajú z okolitých dedín.

Paje
Paje (zdroj: Salcak)
Matamwe
Matamwe (zdroj: Salcak)

Zanzibar je ideálne miesto kde sa môžete naučiť kitesurfing a to najmä kvôli vode, ktorá vám miestami siaha len po kolená a vetru, ktorý tu počas „wind season“ fúka celý deň. Aj keď o kitesurfingu dokopy nič neviem, tak počas krátkeho kurzu, ktorý som absolvoval, som zistil, že ak stratíte vietor, alebo jednoducho spadnete do vody, tak obvykle stratíte dosku a musíte sa k nej vrátiť. V plytkej vode sa jednoducho postavíte a odšliapete. Ak však nedočiahnete na dno a váš kite (nazvime to „paraglajd“) vás unáša a vy ho neviete ovládať, tak vám ostáva len dúfať , že board niekde vyplaví a nejaký dobrák vám ho vráti.

SkryťVypnúť reklamu

Odkaz na kite školu:
http://swell-kiteschool.com

Čo budeme na Zanzibare robiť? Cena sa často odvíja od vzdialenosti miesta, ktoré sa chystáte navštíviť, preto píšem z ktorého mesta je dané výlety ideálne navštíviť. Ceny sú orientačné.

Stone town:

 • Prison island (korytnačia farma), tu môžte vidieť obrovské korytnačky, vek niektorých dosahuje takmer 200 rokov a dozviete sa niečo o histórii Zanzibarského väzenia.

Cena: 15€/osoba

 • Spice tour, ak sa chcete niečo dozvededieť o koreniach a ovocí, ktoré sa pestuje na Zanzibare.

Cena: 15€/osoba

 • Obhliadku mesta môžte absolvovať sami. Odporúčam použiť tripadvisor, kde máte na mape vyznačené miesta, ktoré sa oplatí vidieť.

 • Safari v Tanzánii. V meste sa nachádza aj prístav, z ktorého vás loď odvezie do mesta Dar Es Salam, odkiaľ sa môžte autom alebo autobusom presunúť do najbližšieho národného parku Mikumi. Transfer loďou 30 dolárov jednosmerne.

Prison Island
Prison Island  (zdroj: Salcak)
Prison island
Prison island (zdroj: Salcak)

Paje:

 • Kitesurfing, cena kurzu: 300€ za 9 hodín kurzu

 • Cozy cave v meste Jambiani, vstupné cca 8€

 • The rock restaurant, cena jedla od 15€

The rock
The rock (zdroj: Salcak)

Matamwe:

 • Šnorchlovanie na ostrove Mnemba 15 dolárov, potápanie 120 dolárov (2 ponory)

Mnemba
Mnemba (zdroj: Salcak)

Ďalej by som sa rád venoval tým, ktorí sa chystajú absolvovať safari v Tanzánii. Ak otáčate každú korunu, tak sa vyberte do Národného parku Mikumi. Tu za približne 300€ (3 dni 2 noci) uvidíte impaly, zebry, žirafy, slony, opice, levy, krokodíly, hrochy a iné. Ak si hovoríte, že toto uvidíte aj v ZOO, tak vám dám za pravdu, zrejme uvidíte… Ale v ZOO nebudete sedieť 3 m od leva, ktorý za dňa oddychuje pri krajnici cesty. Je to trochu iný zážitok sedieť kúsok od zabijaka absolútne ničím nechránený, to v ZOO neprežijete. Zároveň je zážitok vidieť život miestnych v Afrike. Nikde inde na svete som sa necítil tak cudzí ako tu. Všetci tu na vás zazerajú, ako keby nikdy nevideli niekoho s bielou farbou pokožky - a možno niektorí ani nevideli. Ak však chcete zažiť vyšší level safari, tak si treba priplatiť a navštíviť park Serengheti a iné, kde uvidíte väčšie množstvo zvierat a máte vyššiu šancu vidieť tieto zvieratá bojovať na život a na smrť.


Mikumi:

Mikumi
Mikumi (zdroj: Salcak)
Mikumi
Mikumi (zdroj: Salcak)

Udzungwa Mountaings National park (Blízko k Mikumi):

 • Je to túra k vodopádu, ktorá trvá približne 4 - 5 hodín. Najprv vyleziete takmer na vrchol vodopádu, kde sa pokocháte výhľadom a následne sa vrátite na miesto, kde sa môžte vo vodopáde okúpať, je to naozaj príjemný zážitok. Možno ho absolvovať popri safari. Nám stačil v Mikumi jeden deň, preto sme ten druhý strávili tu.

Udzungwa Mountains
Udzungwa Mountains  (zdroj: Salcak)

Na záver by som dodal, že okrem nádherných miest, ktoré na tomto ostrove uvidíte, uvidíte aj chudobu miestnych a vplyv turizmu na ich správanie. Deti, ale často krát aj dospelé osoby, žobrú a niekedy sú naozaj neodbytní. Počas prechádzky plážou vám budú ponúkať korenia, ovocie, výlety suveníry, okuliare, drogy, masáže aj s happy endom, pričom niekedy vás začnú citovo vydierať, že peniaze sú pre ich hladné deti atď. Obťažovanie turistov je v tejto krajine snáď asi národným športom. Pri predaji vám bez hanby povedia sumu niekedy aj o 500% vyššiu ako je bežné. Ďalšou kapitolou sú masaji, ktorých niektorí domáci nazývajú aj „fake masaj“. Náplňou týchto novodobých ochrancov Afriky je totiž zoznamovanie sa s turistkami všetkých vekových kategórii za účelom... ehm no domyslite si. Keď vidíte zahojenú 60 ročnú Nemku držiac sa za ruku s 20 ročným masajom, tak to zrejme nebude z lásky. Na druhej strane som počul, že sa im podarilo zabrániť nejakým lúpežným prepadnutiam, tak možno im len krivdím. Ďalšie negatívum krajiny, je kriminalita. Osobne som sa dopočul priamo od obete, ktorá bola počas obeda prepadnutá neďaleko pláže, pričom útočník sa jej s nožom v ruke snažil vytrhnúť kabelku z rúk. Počas útoku bola len porezaná a kabelku si ochránila. Mohlo to dopadnúť omnoho horšie a to kvôli hlúpej kabelke. O takýchto prípadoch čítam poslednú dobu pomerne dosť a síce nechcem vyvolávať paniku, ale najmä cestovateľom samotárom radím, majte sa na pozore. Napriek tomu vo mne krajina nechala veľa dobrých dojmov a zároveň vďaku za život, ktorý žijem tu na Slovenku. 

Marián Salčák

Marián Salčák

Bloger 
 • Počet článkov:  5
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Hlavne neodpadávať... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu