Adobe Creative Suite 3

Tretia verzia kreatívneho balíka je už oficiálne v predaji. Trochu som ho odskúšal a tu sú prvé dojmy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Najprv si však povedzme čosi o konkurentoch produktov Adobe.
Po spojení Macromedie a Adobe sa vlastne Adobe zbavil jedného konkurenta. Z programov Macromedie je v novom CS3 napríklad Dreamweaver (ktorý nahradil GoLive), a ďalší nástoj na tvorbu webu (a animácií) s názvom Flash. Naopak zmizol Fireworks a zostal len pôvodný Adobácky Illustrator. Nedučo, aj mne sa zdá viac používaný, čo sa nedalo povedať o GoLive, predsa len Dreamweaver používa viac ľudí. Ale zase Flash v balíku Adobe chýbal.
Ďalším konkurentom je firma Corel, ktorej programy, napríklad Photopaint, sú veľmi kvalitné a preto aj relatívne dosť používané. Corel môžeme zároveň považovať aj za najväčšieho konkurenta Adobe.
Nesmieme zabúdať na firmu Quark, ktorá bola a je vo veciach grafiky veľmi známa, a jej produkty sú tatiež dosť používané.
Okrajovou záležitosťou sú relatívne nové produkty Microsoftu, združené do balíka nazvaného "Expression Studio". Sú tam napríklad programy Expression Ddesign (konkurent pre Photoshop/Illustrator) či Expression Web (to má byť zase konkurent pre Dreamweaver). Tieto programy som osobne neskúšal (hoci ich trial verziu môžete používať až 60 dní), a asi ani nebudem, lebo už podľa screenshotov to vyzerá byť dosť odlišné od toho na čo som zvyknutý. Neviem, aká je cielová skupina týchto produktov, ale pochybujem že niekto kto je zvyknutý na niečo zažité sa bude chcieť chápať úplné iné sorávanie programu. Preto si dovolím povedať, že okrajovou záležitosťou tieto programy aj ostanú, jednak kôli vyššie spomínaným dôvodom, a aj preto, že sú len pre platformu Windows.
Nemôžeme taktiež zabudnúť aj na OpenSource a free alternatívy, a to napríklad GIMP. Pre Linux je to jediná voľba, ale myslím že na Macu či pod Windows je nezmysel ho používať. Ostatné komerčné produkty sú skrátka o dve triedy vyššie.

Ako vidíme, CS3 má spústu konkurentov, ale nadväzujúc na kvality svojich predchodcov to bude mať na trhu relatívne ľahké.

Poďme sa však konečne pozrieť na samotný CS3.
Trošku ma zarazila absencia GoLivu, keďže som si naň celkom zvykol. Preto som bol zvedavý na jeho náhradu, Dreamweaver. A musím povedať, že som viac ako príjemne prekvapený. Program je to skutočne dobrý, naviac hneď po prvom odskúšaní sa mi zapáčila funkcia "Split", teda že môžem naraz vidieť aj podobu stránky, aj jej kód.
Pribudol program Flash, s ktorým som ja osobne zatiaľ nikdy nerobil, ale zrejme ma to v blízkej budúcnosti čaká. Takže jeho pridanie do CS3 je pre mňa dobrou správou.
Populárny Photoshop má na prvý pohľad trošku zmenené ovládanie, ale naozaj len na prvý pohľad, v skutočnosti je to len to, čo poznáme z predchádzajúcich verzií PS. Najväčšie zmeny sa však zrejme odohrali pod povrchom. Neviem, nemal som čas na dlhšie testovanie, to by bolo ozaj na dlho a pri programe s takým množstvom funkcií, aké má Phoshop je to aj trošku nereálne.
Pozronosť si zaslúži samozrejme vektorový editor Illustrator, celkom nerozumiem prečo nevyradili Fireworks. Osobne som vo Fireworkse robil len raz, a viac ako Illustrator mi to pripomínalo málo známu vec s názvom Zoner Calisto. To je takisto program na vektorovú grafiku. Robil som s ním len niekoľkokrát, máme ho v škole a pri preberaní vektorovej grafiky na informatike sme robili v ňom. Oproti Illustratoru mi pripadal relatívne amatérsky. Neviem, možno je to jeho účel, nejako extra som sa o tento program potom nezaujímal, takže to nedokážem na sto percent posúdiť.
Zdá sa mi ako nezmysel, že v jednom balíku sú dva podobné programy. Keď nevadilo vyhodenie GoLivu, nechápem prečo nevyradili aj oproti Illustratoru oveľa menej používaný Fireworks.
Spomenúť musíme ešte samozrejme InDesign, každodenný chlebíček mnhohých grafikov tlačových médií. Tu sú zaujímavé napríklad automatické workflowy.

Toto samozrejme niesú všetky programy, ktoré sa v novom balíku dajú kúpiť, je ich omnoho viac, ja som však netestoval všetky, a tak o nich ani nebudem písať.

Treba povedať, že CS3 je o dosť rýchlejší ako CS2, a to nielen na Intel Macoch, ale aj na PowerPC, keďže je to Universal Binary aplikácia. Osobne som čakal, že to bude len pre Intel Macy, keďže Adobe sa k prechodu nepostavil zrovna kladne. Nuž, je to skrátka rýchlejšie, a to je len dobre.

Ešte dodám zoznam verzií a programov, ktoré obsahujú:

CS3 Design Standard (55080Sk):
InDesign CS3
Photoshop CS3
Illustrator CS3
Acrobat 8 Professional

CS3 Design Premium (86720Sk):
naviac od Design Standard má ešte:
Photoshop CS3 entended,
Flash CS3 Professional
Dreamweaver CS3

CS3 Web Standard (43340Sk):
Dreamweaver CS3
Fireworks CS3
Flash CS3 Professional
Contribute CS3

CS3 Web Premium (73 710Sk):
naviac od Web Standard má ešte:
Photoshop CS3 Extended
Illustrator CS3
Acrobat 8 Professional

Production Premium:
After Efects CS3 Professional
Premiere Pro CS3
Photoshop CS3 Extended
Flash CS3 Professional
Illustrator CS3
Soundbooth CS3
Encore CS3

Master Colection:
Indesign CS3
Photoshop CS3 Extended
Illustrator CS3
Acrobat 8 Professional
Flash CS3 Professional
Dreamweaver CS3
Fireworks CS3
Contribute CS3
After Efects CS3 Professional
Premiere Pro CS3
Soundbooth CS3
Encore CS3

Na záver ešte krabice a logá:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok bloguCeny v článku čerpané z www.macstore.sk

Samuel Kolesár

Samuel Kolesár

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Technicky založený typ. Snažím sa po svete chodiť s otvorenými očami. (na fotke v Mercedese SL) Zoznam autorových rubrík:  AutáPočítačeZo životaTechnikaAuto newsArchitektúraAutá snov-seriálSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu