Som triple-play zákazník

Od piatku som trojnásobným zákazníkom spoločnosti UPC: mám od nich televíziu, internet a najnovšie aj telefón.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Televíziu od UPC máme takmer odvždy, ide o klasickú KTV, teda káblovú televíziu. Internet máme od tej istej spoločnosti už vyše rok a pol. Zaujímavé je, že keď sme službu chello objednávali, bola prenosová rýchlosť 256Mbit/s (download), no odvtedy sa rýchlosť dvakrát dvojnásobne zvýšila, najprv na 512Mbit/s a potom na 1024Mbit/s. Stojí za to spomenúť, že cena sa ani raz nezvýšila.
Teraz však nejdem písať o internete, ale o telefóne.
Nemôžem povedať, že by som bol so službami spoločnosti T-Com nejako extra nespokojný, aj keď ceny mali relatívne vyskoké (teda v porovnaní s tým, čo platíme teraz), ale po nedávnej sťahovke nám minulý týždeň prišiel technik z T-Comu zapojiť telefón, po pätnástich minútach odišiel, lebo nevedel nájsť kábel, a vyhlásil že on nemá čas. O prístupe k zákazníkovy by sa dal napísať samostatný článok, takže to teraz necháme bokom.
Skrátka, po tomto fiasku sme sa rozhodli, že keďže na trhu je už aj niekoľko alternatívnych riešení, vyskúšame jedno z nich. Pre UPC telefón sme sa rozhodli viac-menej preto, lebo od tejto firmy máme aj dve iné služby, a sme s nimi (až na mierne premrštenú cenu u KTV) spokojní.
Tak teda tesne po objednávke prišiel technik, vymenil pôvodný modem za nový VoIP modem (keďže UPC telefón je vlastne VoIP telefón) , zapojil aparát a bolo. Mohli sme telefonovať. Takže v tom momente sme sa oficiálne stali triple-play zákazníkmi.

Čo to vlastne to triple-play znamená? Jednoducho povedané, keď jedna firma ponúka naraz aj televíziu, internet a telefón. Na Slovensku sú momentálne tri spoločnosti ponúkajú triple-play: UPC (KTV, chello, UPC telefón), spomínaný T-Com (pevná linka, ADSL internet a TV Magio) a najnovším z nich je Orange (Telefónna Linka, Digitálna TV a domáci internet).
V čom sa líšia ponuky jednotlivých operátorov?
Prvá odlišnosť, ktorá udrie do očí, je to, že TV od T-Comu a Orange je digitálna, od UPC nie. Trochu som nad tým rozmýšlal, ale dospel som k záveru, že nám digitálnu TV netreba. Jednak, že zatiaľ v našej obývačke nieje žiaden HD-ready televízor, takže bežná KTV stačí, a ak by som aj raz mal HDTV, budem zrejme to, ako doň dostať filmy riešiť nejako inak, napríklad pomocou počítača a Apple TV. Ale aj tak si myslím, že je len otázkou času, kedy aj UPC začne digitálnu televíziu ponúkať rovankým spôsobom, ako to robia zvyšný dvaja operátori.
Druhou zaujímavosťou je ponuka Orangeu. Ich triple-play služba Orange Homebox je vedená novo ťahanými optickými káblami. Rýchlosť ponúkaného internetu je 30Mbit/s, pri takejto rýchlosti teda zaráža limit stiahnutých dát za mesiac 100GB. Myslím, že pri takomto internete by sa malo predpokladať, že užívateľ bude asi dosť sťahovať, resp. uploadovať...
Celkom ma tiež zaujala služba od T-Comu TV Magio, teda hlavne spôsob zíkavania obsahu. Môžete sťahovať filmy, relácie, aktuálne vysielanie nahrávať, skrátka má to všetky vymoženosti, ktoré ponúka súčastná digitálna TV. Rozmýšlal som o tejto služba tesne po jej uvedení, no je to previazané s ADSL internetom, takže je to pre mňa nepoužiteľné. Prenosové rýchlosti sú síce rovnaké ako u chella, no program s porovnateľnou cenou má nezmyselné obmedzenie dát na mesiac 1000MB, takže to je pre mňa nepoužiteľné, a nechcem platiť krvavé ceny za neobmedzený program.

Takže, môj spočiatku trochu skeptický pohľad na vec zvanú triple-play sa nakoniec zmenil na využívanie služieb tohto typu.

Samuel Kolesár

Samuel Kolesár

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Technicky založený typ. Snažím sa po svete chodiť s otvorenými očami. (na fotke v Mercedese SL) Zoznam autorových rubrík:  AutáPočítačeZo životaTechnikaAuto newsArchitektúraAutá snov-seriálSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu