Sú užívatelia Apple technické lamy?

Niekto si to zjavne myslí. Ale ja akosi nevidím dôvod na to, aby bol niekto, kto investuje do kvality, zadefinovaný ako lama.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Veľa PC-čkárov si myslí, že keď niekto, kto si kúpi odladený hardvér s dobrým OS namiesto skladačky s menej dobrým OS, je to lama.
Skladačkári akosi nechápu, že so svojím home-madom nikdy nedosiahnu takú produktivitu, ako s odladenou zostavou. Keď si nakúpite v nejakom obchode dielce, ku ktorým vám navyše nikto nedáva záruku, že budú spolu kompatibilné, pichnete ich do nejakej plechovej škatule a operačný systém to ma celé obslúžiť, chvílu potrvá, než sa to odladí, a dovolím si povedať, že nikdy to nebude na 100%.
Naproti tomu, Apple mi, síce za vyššiu cenu (aj o tom by sa dalo polemizovať), ponúka riešenie, ktoré je po vytiahnutí krabice schopné okamžite a na 100% pracovať. Nemusím si počítač skladať „na papieri", namusím si kupovať jednotlivé diely, nemusím si kupovať či sťahovať systém (sťahovaním myslím Linux, nie nelegálny Windows) a ďalší dôležitý softvér, nemusím to skladať, ladiť, jednoducho môžem „fičať".
A ak by som sa s tým predsa len chcel hrať, nič mi nebráni. Jednoducho si ten počítač rozoberiem, doplním RAM, dám väčší disk, vymením procesor...

Všeobecne by sme užívateľov Apple mohli rozdeliť na tri kategórie.
Prvou sú ľudia, ktorý počítačom nerozumejú, jednoducho na nich pracujú. Nepotrebujú im rozumieť. Keď je problém, idú do servisu. Nevadí im to.
Ďalšou skupinou sú ľudia, ktorý tomu síce rozumejú, ale vôbec sa tým nezaoberajú. Ale keď je nejaký problém, vedia ho sami vyriešiť.
Poslednou skupinou sú tí, ktorý svojmu počítaču rozumejú a zároveň aj v IT pracujú.
Myslím, že za „technické lamy" môžeme označiť maximálne prvú skupinu.
Ale obe ďalšie skupiny sa do počítačov rozumejú, niesú teda lamami. Opakujem, do počítačov sa rozumejú, ale aj tak sa rozhodli pre Apple. Takže väčšina užívateľov Apple sa do počítačov rozumie.

Naproti tomu, užívateľov PC môžeme rozdeliť na viac kategórií.
Prvými sú úplné lamy, ktoré vedia počítač ledva zapnúť. Túto skupinu môžeme rovno „vyradiť z boja".
Druhou skupinou sú tý, ktorý sa do toho veľmi nerozumejú, ale vedia s tým pracovať (napríklad sekreárky :D )
Tretími sú tí, ktorý sa tvária že tomu rozumejú. V skutočnosti tomu nerozumejú, len sa tak tvária. Sú to lamy.
Ďalšími sú tí, ktorý si myslia, že tomu rozumejú. Ale tiež ako predchádzajúca skupina tomu nerozumejú. Ďalšie lamy.
Potom sú tí, ktorý tomu rozumejú. Toto už niesú lamy.
No a poslednými sú skutoční profíci, či už Linuxáci alebo Windosáci.
Čo z toho vychádza? Že len jedna tretina PC-userov sa svojim strojom naozaj rozumejú. Z Applistov však svojim pracovným prostriedkom rozumejú dve tretiny.
A čo z toho vyplýva?
Nič, len to že Apple-useri niesú lamy, ktoré veľmi dobre vedia, prečo sa rozhodli pre Apple.

Takže fámy o tom, že Apple si kupujú len noobovia kôli dizajnu, pekným ikonkám a tomu že je to proste „in". Iste, veľa ľudí si to kúpi len kôli tomuto. Ale to je naozaj mizivých niekoľko percent. Ostatní tomu skutočne rozumejú.

Tí, čo ste doteraz o nás Applistoch hovorili ako o lamách, nooboch, snoboch (aj také som už počul), skrátka o luďoch, čo sa do počítačov nevyznajú, skúste sa zamyslieť nad tým či je to naozaj tak.

Samuel Kolesár

Samuel Kolesár

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Technicky založený typ. Snažím sa po svete chodiť s otvorenými očami. (na fotke v Mercedese SL) Zoznam autorových rubrík:  AutáPočítačeZo životaTechnikaAuto newsArchitektúraAutá snov-seriálSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu