Wacom Cintiq: to je stroj!

Dnes som sa dostal do kontaktu s výrobkom spoločnosti Wacom, ktorá sa špecializuje na tablety. Ide o tablet s monitorom. Samotná kooncepcia displeja s perom nieje neznáma, len som zatiaľ nemal možnosť si to vyskúšať mimo malého displeja PDA. Dnes som si to konečne vyskúšal a viem, aké skvelé je kresliť rovno na monitor...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Wacom Cintiq 21UX je vlastne klasický 21 palcový LCD monitor. S tým rozdielom, že je v ňom zabudovaný tablet. Takže, namiesto toho, aby ste napríklad vo Photoshope či Illustratore niečo kreslili myšou, alebo klasickým tabletom, urobíte to perom rovno na monitor. A verte mi, je to ovela lepšie a prirodzenejšie ako tou myšou.
Tento tableto-monitor stojí na flexibilnej trojnožke. Takže ho môžete mať postavený ako normálny monitor, položený na stole, alebo ho zo stojana vyberiete a dáte si ho na kolená.
Teraz k tomu, ako som s touto vecičkou pracoval.
Prezentér (bol som totiž na jednej prezentácii, kde predvádzali tablety) sa spýtal, či si to tiež niekto nechce vyskúšať, keď to on predviedol. Tak som sa prihlásil, podišiel k tabletu, a trochu neisto chytil to pero do ruky. V otvorenom Photoshope bol nastavený štetec, tak som začal kresliť. A celkom to aj išlo. Po dvoch-troch minútach už som kreslil ako s normálnou ceruzkou na papier, takže nič ťažké na návyk. Povedal som si wow, vrátil pero a ten pán od Wacomu predvádzať ďalej.
Takže som sa dozvedel, že tablet dokáže rozoznávať tlak, a podľa neho dokáže kresliť hrubšie či tenšie tvary, či dokonca prechádzať z jednej farby do druhej. To isté dokáže aj podľa náklonu pera. Neodolal som a vyskúšal si to znova. Ajhľa, šlo to úplne bez problémov, tablet excelentne rozoznával tlak aj náklon a bez namáhania som dokázal robiť hrubé čiary, tenké čiary, prechádzať plynulo z červenej do zelenej. A to všetko za zlomok času, ktorý by mi podobný proces zabral s myšou.
Takže môj záver: toto je naozaj fascinujúca technológia. Cena? Smiešnych 80 tisíc korún. Ale myslím si, že pri profesionálnom nasadení by si na seba Wacom Cintiq zarobil zachvíľu.
Potom som si ešte vyskúšal prácu s klasickým tabletom. Naozaj sa s nimi pracuje oveľa prirodzenejšie a rýchlejšie. A napriek tomu, že padlo slovo o tom, že nie každý sa rýchlo naučí s tabletom pracovať, som to vládol takmer okamžite. Asi si jeden kúpim. Je to lepšie aj na bežné procesy, nielen na prácu s grafikou.

Samuel Kolesár

Samuel Kolesár

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Technicky založený typ. Snažím sa po svete chodiť s otvorenými očami. (na fotke v Mercedese SL) Zoznam autorových rubrík:  AutáPočítačeZo životaTechnikaAuto newsArchitektúraAutá snov-seriálSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu