Na dovolenku jedine s bitcoin-om

Písmo: A- | A+

Používate na dovolenkách a zahraničných cestách hlavne hotovosť či kreditku? A počuli ste o bitcoin-e? Práve platenie touto elektronickou menou je čoraz výhodnejšie a bezpečnejšie.

Kreditné karty sú praktické a akceptované na celom svete. Majú však aj svoje úskalia. Napríklad, pri platbe neviete, aký kurz bude použitý pri prepočte na EUR a koľko Vás vlastne výrobok či služba presne stojí. Kurz si určuje banka, ale nie len tá Vaša. Spolupracuje pritom s bankou predajcu. A tak sa kľudne môže stať, že nákup za 100 pesos v potravinách bude mať iný prepočet ako nákup vo večierke či reštaurácii, za tých istých 100 pesos. Poviete si, rozdiel je zanedbateľný. Za celú dovolenku sa to však môže pekne nazbierať. A to už nehovorím o tom, že si vôbec neviete porovnať, či je lepšie vymeniť EUR na pesos hneď po príchode do Mexika, alebo radšej čo najviac platiť kreditkou. Kurz v zmenárni poznáte, ale ten “kreditkový” sa dozviete až na výpise z účtu.

A táto nedostupnosť aktuálnych informácií je ďalšie úskalie platieb kreditnými kartami. Čo ak Vám kartu niekto naklonuje? Pokiaľ Vám nechodia SMS-ky o pohyboch na učte, opäť sa to dozviete až dodatočne. Možno Vám zlodeji minú celý limit na karte a Vy zostanete v zahraničí bez peňazí … A ďalšie problémy Vás čakajú po návrate domov. Reklamácia, plno papierov a potvrdení. Banka by Vám mala tie falošné platby vrátiť, ale kedy?

Čo takto skúsiť bitcoin? Pri platbách s bitcoin-om vždy presne viete, koľko Vás výrobok či služba stojí. Bitcoin funguje podobne ako e-mail, a pri platení Vy posielate obchodníkovi určitú sumu BTC, napr. 0.08 BTC. Presne a jasne. Podľa toho, za koľko EUR ste bitcoin-y kúpili, viete presne koľko EUR platíte. Áno, kurz sa mení … to však môže byť aj výhoda, ak za pár dni narastie o niekoľko % a všetko je pre Vás zrazu lacnejšie. Všetky platby sa hneď ukážu vo Vašej bitcoinovej peňaženke v mobile či tablete. Poplatok je tiež minimálny, rádovo niekoľko centov za jednu platbu, bez ohladu na sumu. Nezabudnite však na zálohu. Ak by Vám niekto mobil ukradol, bez hesla sa k Vašim bitcoin-om nedostane. Nedostanete sa k nim ani Vy, iba ak si ich obnovíte zo zálohy a rýchlo pošlete do novej peňaženky. Pôvodná peňaženka sa tak pre zlodeja stane bezcenná, aj keby neskôr odhalil heslo. A to najlepšie na zaver, bitcoin-ové peňaženky sú zadarmo, pre iOS aj Android. Tí viac technicky zdatní môžu skúsiť aj “brain wallet”. Je to skoro ako zo scifi filmu. Na použivanie bitcoin-u Vám v takom prípade stačí si zapamätať dlhú, zložitú a najlepšie nezrozumiteľnú frázu. A tú Vám potom už naozaj nikto neukradne. Horšie by bolo, ak by ste ju zabudli …

Pri najbližšej ceste do zahraničia si zoberte so sebou aj pár EUR v bitcoin-och a vyskúšajte, aké je to fajn. Neúplný zoznam obchodov, kde sa s touto menou dá platiť je na www.coinmap.org . Každým dňom totiž pribúdajú ďalšie.

Skryť Zatvoriť reklamu