Prvou zmenou je nárast IVA (impesto sobre valor agregado - čiže DPH) z 15% na 16%. V Mexiku sa IVA nevzťahuje na všetok tovar, nulovú sadzbu majú potraviny, lieky a ďalšie výrobky základnej spotreby a táto nulová sadzba sa nezmenila. A zaujímavosťou tiež je, že v pohraničných oblastiach je IVA vo výške 11% (do minulého roku to bolo 10%). Medzi pohraničné oblasti sa ráta napríklad aj Cancún, asi v snahe prilákať viac kupujúcich turistov. Teoreticky by v týchto oblastiach malo byť veľa vecí lacnejších o 5%, ale prakticky si obchodníci radi nechajú rozdiel v IVA pre seba. Predpokladá sa, že ceny veľkého počtu výrobkov sa zvýšia. Aj keď na druhej strane, hotelové asociácie sa už zaviazali, že nebudú ceny zvyšovať a to 1% zoberú na seba a je možné, že sa k nim pridajú aj iné organizácie.
Druhou zmenou je nárast ISR (impuesto sobre la renta - čiže daň z príjmu) pre podnikateľov z 28% na 30%. Toto si myslím ani komentár nevyžaduje - kríza skončila, štát sa pri zachraňovaní situácie zadĺžil, a tak je na čase zvýšiť dane.
Treťou novinkou je zmena a sprísnenie dane IDE. Je to svetová rarita, daň z vkladu v hotovosti na účet v banke. Mesačný limit vkladov klesol z 25 000 pesos (asi 1315 EUR) na 15 000 pesos (asi 789 EUR) a sadza sa zvýšila z 2% na 3%.
No a ako bonus zvýšili ceny benzínu a nafty. Nafta stojí 8.24 pesos za liter (asi 0.43 EUR) a benzín 9.66 pesos za liter (asi 0.51 EUR). A ceny vraj budú kontrolovane rásť počas celého roka, tak ako to bolo aj doteraz, s výnimkou roku 2009, kedy bol pre krízu tento kontrolovaný rast pozastavený. Napriek všetkému si trúfam povedať, že ešte stále máme v Mexiku lacný benzín.
Perlička na záver, v dôsledku rastu ceny palív sa zvýšila aj cena tortíl, a to z 8.50 pesos za 1 kg (asi 0.44 EUR) na 9 pesos za 1 kg (asi 0.47 EUR). Neviem teda, koľko litrov nafty treba na výrobu 1 kg tortíl, ale asi dosť ... lebo nafta zdražela len o 0.08 pesos na liter ...