Viva bitcoin !

Písmo: A- | A+

Práca v medzinárodnom cestovnom ruchu znamená, že v našej CK často prijímame platby zo zahraničia. A poviem Vám, je to zážitok. Medzinárodný bankový prevod zo Slovenska či z Čiech trvá vždy niekoľko dní až týždeň. A počas toho času nikto nevie, kde tie peniaze sú. Je to vôbec možné? No vážne, peniaze už na učte nasej partnerskej CK nie sú a na našom účte tiež zatiaľ nie. Kde teda sú?

A najlepšie na tom je, že existujú dni, kedy banky nepracujú. Napríklad cez víkendy, alebo aj cez štátne sviatky. Slovensko má štátny sviatok teraz v pondelok 15.9. , Mexiko zase v utorok 16.9. . Takže platba, ktorá odišla v piatok, bude až do stredy niekde v “medzipriestore”. Pritom väčšinu bankových úkonov robia počítače. To ich naozaj niekto na víkend vypína? Akoby tých paradoxov nebolo dosť, cez víkend sa síce dá platiť s kreditnými kartami, ale nedá sa napríklad na nich vykonať úhrada dlhu.

Niekedy mám pocit, že bankový systém funguje rovnako ako pred 100 rokmi, keď sa ešte peniaze / zlato fyzicky prenášali z banky do banky. A cez víkend mali pracovníci voľno. Ale v dnešnej dobe, keď sú peniaze už iba čísla v počítači, by to snáď mohlo fungovať lepšie. Veď e-mail mi zo Slovenska príde v priebehu pár sekúnd, ale peniazom to trvá mnohonásobne dlhšie.

Ešte že existuje bitcoin ! Táto elektronická mena sa naozaj presúva rýchlosťou e-mailu. Avízo o bitcoinovej platbe mám do 10 sekúnd, a typicky do hodiny sú bitcoin-y pripísané v mojej peňaženke. A to aj cez víkend. Prakticky to funguje asi takto: Náš partner v Európe kúpi bitcoin-y, napríklad cez bankomat, či cez internet (www.coinbase.com, www.localbitcoins.com, www.kraken.com) Pošle nám ich do Mexika, kde ich my vymeníme na pesos. Opäť je to možné v bankomate, alebo cez internet (www.bitso.com). Kurz bitcoin-u sa za tých par hodín nestihne veľmi zmeniť, poplatky sú minimálne a rýchlosť maximálna. Za bitcoin sa v súčasnosti dajú kúpiť už aj letenky, či rezervovať ubytovanie, čím z časti na našej strane odpadá nutnosť bitcoin-y vôbec meniť na pesos.

Poviem Vám, už bol najvyšší čas na inováciu v medzinárodných platbách. Viva bitcoin !

Skryť Zatvoriť reklamu