reklama

Mexiko - najvyšší čas sa poistiť

Pokrok dorazil už aj k nám do Mexika. Poistenie motorových vozidiel sa stalo povinným. Takže mať kolíziu s autom bez poistky, ktoré riadi šofér bez vodičáku už nebude až také jednoduché ako kedysi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tak ale vážne, už bol najvyšší čas, aby sa dali veci trochu viac do poriadku. Pri jazdení na mexických cestách sa často stretávam s autami, ktorých techický stav je viac než otázny a schopnosti šoférov tiež nie sú nič moc. Takto sa aspoň budeme všetci cítiť istejšie, že aj keď by k niečomu prišlo, aspoň to bude mať kto zaplatiť (poisťovňa). Lebo vymáhať niečo od šoféra, ktorého auto ma hodnotu necelého mesačného manažérskeho platu je zložité. A to nehovorím o tom, koľko asi má našetrené zo svojho platu samotný šofér.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mexická vláda ale rozumne zvážila, že prinútiť všetkých kupiť si poistku nebude jednoduché a tak zákon bude platiť na etapy. Od septembra tohto roku je poistenie povinné pre autá s rokom výroby 2011 a neskôr a s nákupnou cenou v prepočte približne 10 000 EUR a viac. Od roku 2015 sa pridajú lacnejšie autá vyrobené po 2009, a tak postupne až v roku 2019 bude poistenie povinné pre všetky autá.

Presnejšie ide o zákonné poistenie zodpovednosti za škody tretím osobám, a ročný poplatok je v prepočte približne 20-25 EUR, podľa poisťovne. Povinnosť platí len na federálnych cestách. Kto jazdí iba po miestnych lokálkach a s policajtmi si tyká, sa nemusí ničoho obávať. A zaujímavosťou je, že súkromníkmi aj štátom vlastnené platené diaľnice majú toto poistenie už dlho zahrnuté v mýtnom, ktoré vyberajú.

Samuel Kováč

Samuel Kováč

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spolu s manželkou a fotografkou Tatianou Murčovou žijem v Mexiku a vlastním tu cestovnú kanceláriu Mexico Tours. Okrem cestovania sa venujem ekonomike, burzám, obchodu, počítačom, mobilným technológiám a filozofii. Zoznam autorových rubrík:  CestovanieEkonomikaSpoločnosť a kultúraDoprava

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

291 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu