Mexiko - najvyšší čas sa poistiť

Písmo: A- | A+

Pokrok dorazil už aj k nám do Mexika. Poistenie motorových vozidiel sa stalo povinným. Takže mať kolíziu s autom bez poistky, ktoré riadi šofér bez vodičáku už nebude až také jednoduché ako kedysi.

Tak ale vážne, už bol najvyšší čas, aby sa dali veci trochu viac do poriadku. Pri jazdení na mexických cestách sa často stretávam s autami, ktorých techický stav je viac než otázny a schopnosti šoférov tiež nie sú nič moc. Takto sa aspoň budeme všetci cítiť istejšie, že aj keď by k niečomu prišlo, aspoň to bude mať kto zaplatiť (poisťovňa). Lebo vymáhať niečo od šoféra, ktorého auto ma hodnotu necelého mesačného manažérskeho platu je zložité. A to nehovorím o tom, koľko asi má našetrené zo svojho platu samotný šofér.

Mexická vláda ale rozumne zvážila, že prinútiť všetkých kupiť si poistku nebude jednoduché a tak zákon bude platiť na etapy. Od septembra tohto roku je poistenie povinné pre autá s rokom výroby 2011 a neskôr a s nákupnou cenou v prepočte približne 10 000 EUR a viac. Od roku 2015 sa pridajú lacnejšie autá vyrobené po 2009, a tak postupne až v roku 2019 bude poistenie povinné pre všetky autá.

Presnejšie ide o zákonné poistenie zodpovednosti za škody tretím osobám, a ročný poplatok je v prepočte približne 20-25 EUR, podľa poisťovne. Povinnosť platí len na federálnych cestách. Kto jazdí iba po miestnych lokálkach a s policajtmi si tyká, sa nemusí ničoho obávať. A zaujímavosťou je, že súkromníkmi aj štátom vlastnené platené diaľnice majú toto poistenie už dlho zahrnuté v mýtnom, ktoré vyberajú.

Skryť Zatvoriť reklamu