
Z výsledkov za rok 2016 Národné centrum zdravotníckych informácií publikovalo niekoľko zaujímavých zistení. Podľa získaných údajov bolo na Slovensku v danom roku 31 183 sestier, ktoré boli riadne registrované v príslušnej komore a poskytovali ošetrovateľskú starostlivosť. Veková štruktúra je zložená prevažne z pracovníkov nad 35 rokov, naopak mladých absolventov je málo. V porovnaní z rokom 2007 klesol počet sestier do 34 rokov o viac ako 15 % percent, čo je vzhľadom na krátky časový úsek pomerne znepokojujúce číslo. Najpočetnejšiu skupinu tvoria zamestnanci vo veku od 35 do 44 rokov, ktorí tvoria takmer 34 % z celkového počtu ľudí pracujúcich na pozícii sestry.
Finančné ohodnotenie
Často sa uvádza, že sestra nie je u nás finančne ohodnotená tak, akoby si na výkon svojej profesie zaslúžila. Kde je tá hranica, čo je málo a čo je veľa? Tento pojem je pomerne relatívny a mal by sa odvíjať od priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Výška mzdy by mala byť odzrkadlením hodnoty pracovníkov a ich význam v spoločnosti. Či tomu tak je alebo nie, je na posúdení každého. Takmer jednohlasne počuť, že by si sestry zaslúžili vyššie finančné ohodnotenie ako majú doteraz. Keď zoberieme do úvahy náročnosť práce, dĺžku štúdiu (v dnešnej dobe) a hlavne vysokú mieru zodpovednosti za svoje konanie, tak každopádne by sa toto všetko malo premietnuť aj do mzdy. Dovolím si tvrdiť, že nie všetky sestry sú platené rovnako. Ich mzdy sa líšia od regiónu k regiónu, od poskytovateľa k poskytovateľovi a od verejnej sféry až po súkromnú.
Podľa dostupných údajov bolo v roku 2016 registrovaných na Slovensku 610 mužov v tejto profesii. Len pre zaujímavosť, v USA predstavujú muži viac ako 10 % z celkového počtu sestier. Ako uvádzajú niektoré zdroje, práve mzda je hlavným motivátorom toho, že u mužov vzrástol záujem o túto profesiu. Z údajov, ktoré sa uvádzajú, tak v roku 2011 sa mzda sestry v USA pohybovala niekde v rozmedzí 50 000 - 60 000 dolárov ročne.
Kompetencie sestier
Časy, kedy sestra bola "sluhom" lekára sú dávno preč. Od doby, kedy sa ošetrovateľstvo zaradilo medzi uznávané odbory pôsobiace v zdravotníctve a profesionalizovalo sa, tak rola sestry dostáva úplne iné rozmery. Nanešťastie prežitky minulosti sú stále prítomné aj dnes. Stretávame sa s tým, že aj o kompetanciách sestry rozhoduje lekár. Moderný trend v poskytovaní zdravotnej starostlivosti spočíva v tímovosti a vyžaduje multidisciplinárne riešenia. Koordinátorom zdravotnej starostlivosti je lekár, koordinátor ošetrovateľskej starostlivosti je sestra. Tieto dva odbory idú ruka v ruke a musia spolupracovať pri terapeutickom režime. Pre niektorých sa môže zdať, nedostatočná kompetentnosť sestier ako jedna z prekážok. Ľudia tvoriví, nedokážu potláčať svoje idey a ich sebarealizácia je v úzadí. Legislatíva nahráva sestrám, pretože ich kompetencie sa rozšírili a ostáva iba veriť, že dostatočne.
Nekonečná administratíva
Okrem odborných teoretických vedomostí a praktických sa dnes strojopis zdá byť výhodou. Písanie všetkými desiatimi je predpokladom efektívneho hospodárenia s časom. Dobu, kedy poskytovanie zdravotnej starostlivosti bolo o pomoci ľudom vystriedala doba právnej hrozby a možných sankcí. Toto sme si spravili, ale sami. Ľudia vždy chorí boli, sú a aj budú. Dnes sa sťažujeme na všetko od podmienok, cez personál až po kvalitu služieb v nemocniciach. Ruku na srdce, kedy sme venovali toľko času na poďakovanie a pochvalu ako venujeme sťažnostiam? Všetci sme ľudia a chyby robíme. Bohužial. Niektoré majú fatálne následky a musíme za ne niesť svoj podiel zodpovednosti.
Použijem jeden český výraz."Co je psáno, to je dáno." Táto veta dokonale vystihuje dnešný pohľad na zdravotnú starostlivosť, kedy sa papier stal dôležitejším ako samotný pacient. Moderná doba so sebou prináša aj niektoré negatíva, na ktoré je potreba sa iba adaptovať a akceptovať ich. Správne vedená ošetrovateľská dokumentácia je pre prácu sestry nevyhnotnou súčasťou pracovného procesu.
Prestíž povolania
Čo je to prestíž? Je to to, že človek sa pozerá na niekoho s obdivom, úžasom alebo dokonca uznaním? Pozeráme sa takto aj na sestry? Opäť otázka, na ktorú si musí odpovedať každý sám. Každý máme rebríček hodnôt nastavený inak a pokiaľ sa nám do najprestížnejších povolaní nezmestí sestra, nie je dôvod sa diviť, prečo jedným z faktorov je prestíž povolania. Len pre upresnenie, prestíž sa nerovná výške zárobku, ale hodnotám a prínosu pre spoločnosť.
Preťažovanie personálu
Tento dôvod je skôr ako sekundárna príčina všeobecného nedostatku nelekárskeho personálu. Množstvo nadčasových hodín, piatky, sviatky, nedele v robote a vidina voľna v nedohľadne. Jeden z ďaľších dôvodov, ktorý odrádza. Kto by si dobrovolne vybral zamestnanie, kde strávi viac ako 200 hodín mesačne? Asi nikto. A predsa sa nájdu jedinci, pre ktorých to nie je povolanie, ale poslanie. Kiež by takých bolo viac, aby sme tento dôvod viac nemuseli brať v úvahu. Každopádne, aj tento fakt prispieva k tomu, prečo zdravotníckych pracovníkov je menej a aj tí čo sú, idú radšej so súkromnej alebo ambulantnej sféry.
Problém nedostatku sestier a celkovo zdravotníckeho personálu je problémom náš všetkých. Sme "akcionári" nášho štátu. Nemalo by nám byť jedno, čo sa s ním deje.