Problematika sociálnej starostlivosti nás nezaujíma, pokiaľ sa nás výsostne nedotýka. Je to presne ako so zdravím, keď sa cítime dobre a nič nám nie je, ani nevieme ktorým smerom sa vybrať do najbližšej nemocnice. Ľudia, ktorí boli v živote nútení vplyvom životných udalostí riešiť rôzne zložité situácie vo svojom živote mi dajú určite za pravdu, že naraz je človek postavený pred hotovú vec a musím začať riešiť situáciu, o ktorej si myslel, že sa mu v živote nestane.
Pozrieme sa na pobytové sociálne služby, ktoré na Slovensku máme. V prvom rade je potrebné si rozdeliť poskytovateľov na dve hlavné skupiny:
- verejný poskytovateľ
- súkromný poskytovateľ
V čom je ale rozdiel a pre ktorého poskytovatela sa rozhodnúť?
V prvom rade je dôležité si definovať dva zákaldné rozdiely, ktoré týchto poskytovateľov diferencujú.
Verejný poskytovateľ
Primárny cieľ je poskytovať sociálne služby, čo možno najširšej skupine obyvateľstva a riešiť ich sociálnu situáciu. Ako je všeobecne známe, verejný poskytovatelia sociálnych služieb nedisponujú toľkými finančnými zdrojmi, samozrejme pobytové možnosti nie sú úplne adekvátne nakoľko väčšina zariadení je umiestnená v historických budovách. Verejný poskytovateľ by mal mať jasne stanovené podmienky prijatia a kritéria, na základe ktorých sú žiadatelia o pobytovú sociálnu službu prijímaní do zariadení. V takomto prípade má možnosť sa dostať do zariadenia aj taký človek, ktorý nedisponuje dostatočnými finančnými zdrojmi a jeho financie nedokážu úplne pokryť poskytované služby.
Súkromný poskytovateľ
Súkromný sektor je trochu špecifický v tom, že ne jednej strane sa bavíme o pomoci ľudom v núdzi, ale na strane druhej je primárnym cieľom generovať zisk. Aj keď niekto nebude súhlasiť s mojím tvrdením, ale aj sociálne služby sú forma obchody. Poskytovateľ ponúka služby a klient si za ne zaplatí. Ponuka rovná sa kúpa. Nemôžeme paušalizovať všetkych poskytovateľov a tvrdiť, že im nejde o človeka, ale iba o zisk. Osobne poznám zariadenia, kde sú síce vyššie úhrady, ale starostlivosť o ľudí je na veľmi vysokej úrovni. Neverejný poskytovateľ má viacero možností ako pracovať so svojími klientami, pripravovať rôzne akcie a samozrejme kvalita a rozsah poskytovanej starostlivosti sa prejavuje v cenách za tieto služby. Pokiaľ záujemca nemá dostatok financií na to, aby si dokázal pokryť finančné nároky poskytovateľa a nemá ani rodinu, ktorá by stratu dofinancovala, nemá možnost do takéhoto zariadenia sa dostať.
5 hlavných kritérií pri výbere poskytovateľa sociálnych služieb:
- cena
- starostlivosť
- pobytové možnosti
- dostupnosť
- aktivity v zariadení
Každý človek, ktorý už niekedy hľadal pre svojho blízkeho vhodné zariadenia sa zaoberal niektorým kritériom a podľa toho sa rozhodol. Nemyslím si, že sociálne služby na Slovensku sú zlé, povedal by som že sú rozdielne. Tak ako nemôžeme celoplošne povedať, že všetci poskytovatelia sú strašní a klienti trpia, tak isto nemôžeme tvrdiť, že vytvárajú všetci raj na zemi.
V mojích blogoch Vám priblížim pohľad na celkové fungovanie sociálnych služieb na Slovensku z trochu inej perspektívy. Nie z perspektívy žiadateľa ani poskytovateľa, ale z perspektívy človeka, ktorý sa v sociálnych službách pohybuje niekoľko rokov. Som otvorený a ako viem vyzdvihnúť príklady dobrej praxe, dokážem aj poukázať na skryté nedostatky, o ktorých ľudia netušia.
Keby som mal svojho blízkeho človeka niekomu zveriť, veľmi dôkladne by som vyberal poskytovateľa, pretože máme na Slovensku aj veľa dobrých a príkladných. Môžem však povedať, že sú u nás aj také zariadenia, kde by som nezveril ani svojho nepriateľa.