
Únia sa rozšírila zo šiestich krajín na pätnásť a postupne sa rozrástla o ďalších desať krajín, medzi ktoré patríme aj my. Únia sa stala významnou obchodnou veľmocou a svetovou jednotkou v oblastiach ako ochrana životného prostredia a rozvojová pomoc.
EÚ môže za svoj úspech vďačiť najmä jedinečnému charakteru a spôsobu, ktorým funguje. Nie je totiž federáciou ako USA, ani organizáciou spolupráce medzi vládami – OSN. Členské štáty únie sú nezávislé suverénne štáty, ktoré však združili svoju suverenitu s cieľom získať silu a svetový vplyv, aký by ani jeden z nich nedosiahol.
Združovanie suverenity v praxi znamená, že štáty tvoriace Európsku úniu delegujú niektoré svoje rozhodovacie právomoci na európske inštitúcie, ktoré zriadili na to, aby sa rozhodnutia o konkrétnych predmetoch spoločného významu mohli prijímať demokraticky na „európskej úrovni.“
Európska únia má tri hlavné rozhodovacie inštitúcie:
-> Európsky parlament , zastupuje občanov EÚ a je nimi priamo volený
-> Rada Európskej únie , ktorá reprezentuje jednotlivé členské štáty
-> Európska komisia , ktorá sa snaží presadzovať záujmy únie ako celku
Tento „inštitucionálny trojuholník“ tvorí politiku a pripravuje zákony (smernice, nariadenia a rozhodnutia) platné v celej EÚ.
Uvedené inštitúcie musia dodržiavať pravidlá a postupy stanovené v zakladajúcich zmluvách, ktoré schválili prezidenti, ministerskí predsedovia členských štátov a ratifikovali ich parlamenty.
V zásade je to komisia, ktorá navrhuje nové zákony EÚ, ale prijíma ich parlament a Rada.
Súdny dvor Európskych spoločenstiev prezentuje európsky právny poriadok a Dvor audítorov kontroluje financovanie činnosti únie.
Systém dopĺňa ďalších päť orgánov:
:: Európsky hospodársky a sociálny výbor reprezentuje občiansku spoločnosť obe strany priemyslu.
:: Výbor pre regióny zastupuje regionálne a miestne orgány
:: Európska centrálna banka zodpovedá za európsku menovú politiku
:: Európska investičná banka financuje investičné projekty EÚ
:: európsky ombudsman chráni občanov a organizácie EÚ pred nedostatkami verejnej správy
Taktiež vzniklo aj niekoľko agentúr, ktoré sú zamerané na riešenie niektorých technických, vedeckých, alebo riadiacich úloh.