Príbeh 'Bicycle day' a 75 výročie LSD

Písmo: A- | A+

75 rokov od jazdy na bicykli, ktorá mení dejiny do dnešného dňa. To čo ste nevedeli o ‘Bicycle Day’.​

 Zamotaný príbeh - Bicycle day


Bicycle day sa slávi od roku 1985, takže si dnes pripomíname jeho 33. výročie, ale udalosť, ku ktorej sa vzťahuje, sa uskutočnila o 42 rokov skôr. A hoci ho oslavujeme 19. apríla, pôvodne to malo byť už 16. apríla. A nakoniec ani so samotným bicyklom tento deň nemá až tak veľa spoločného.
 

Obrázok blogu

A na počiatku bolo LSD

Príbeh sa začína 16. apríla 1943 vo švajčiarskom Bazileji, kedy chemik Albert Hofmann po prvýkrát nedopatrením absorbuje končekmi prstov neurčité množstvo LSD-25. Túto udalosť si zaznamenáva do svojho denníka nasledovne:

”Doma som si ľahol a dostal sa do nie nepríjemného stavu podobného intoxikácii alkoholom, ale [naviac] charakterizovaného extrémne stimulovanou imagináciou. V snovom stave, so zavretými očami (zistil som, že denné svetlo bolo nepríjemne intenzívne pre moje očí) som vnímal nepretržitý tok fantastických obrazov, mimoriadnych tvarov a intenzity, kaleidoskopickú hru farieb. Po asi dvoch hodinách tento stav odznel.”

Po tomto“pozoruhodnom zážitku s rýchlym začiatkom a veľmi neočakávaným priebehom” sa rozhodol Hofmann cielene vyskúšať LSD-25. Za hraničnú dávku, pri ktorej by sa mohli prejaviť nejaké badateľne účinky, pokladal 250µg (mikrogramov). Až neskôr sa ukázalo, že hraničnou dávkou (treshold dosage), pri ktorej LSD účinkuje, je už 20µg. Dávka 250µg je teda 12 násobok minimálnej dávky s rozpoznateľnými účinkami. Inak povedané, 250µg je množstvo, na hornej hranici obvyklej dávky a zväčša ho užívajú ľudia s predchádzajúcou skúsenosťou s LSD a je to rozhodne viac ako množstvo vhodné na úplne prvé užitie.

Hofmann vo svojej knihe LSD - Moje problémové dieťa podrobne popisuje aj priebeh jeho druhej, už cielenej, skúsenosti s LSD-25, ktorá sa odohrala 19. apríla 1943. Jeho opisom a priebehom sa nechala inšpirovať trojica filmárov Lorenzo Veracini, Nandini Nambiar a Marco Avolett a vytvorila krátky animovaný film A Bicycle day.
 

Žena stratená v preklade a bicykel

To, že Albert Hofmann nakoniec išiel domov na bicykli, malo prozaicky dôvod. Počas druhej svetovej vojny nebolo dostatok benzínu a bol dostupný iba pre veľmi malo súkromných vozidiel a taxiky taktiež neboli k dispozícii. Preto sa nakoniec na cestu domov vydal na bicykli sprevádzaný svojou laboratórnou asistentkou Susi Ramstein.

Na Susi Ramstein sa pritom takmer zabudlo, tak v anglickom ako aj v českom preklade sa hovorí o laboratórnom asistentovi nie asistentke, ktorý sprevádzal Alberta Hofmanna na bicykli. Pričom v nemecky písanom origináli sa hovori o asistentke.

Susi Ramstein sa nakoniec zapísala do histórie ešte raz a to ako prvá žena vôbec, ktorá skúsila LSD.

Zrodenie ‘Bicycle Day’

Písal sa rok 1985 a profesor Thomas D. Roberts premýšľal o párty na počesť objavu LSD. Pôvodne ho chcel oslavovať už 16. apríla, ale tento deň pripadal na stred týždňa, no usúdil, že to nie je najlepší deň na párty. A preto ju posunul na piatok 19. apríla. Keďže oba dátumy sa spájajú s objavom LSD, nakoniec to nebol vážny problém.

A ako sa Roberts dostal k názvu ‘Bicycle Day’ a nie napríklad “Hofmann’s day” či “LSD day”?

Profesor Roberts to vysvetľuje samotnému Hofmannovi pri ich rozhovore niekoľko rokov po prvom ‘Bicycle day’ tak, že bicykel bola konkrétnejšia predstava než chemická štruktúra, no a v Amerike je slávna báseň, ktorá označuje začiatok revolúcie v roku 1775 a môže byť paralelou k jeho jazde.

Báseň Paul Revere’s Rideod Longfellowa sa začína slovami:

Počúvajte, deti moje, a mali by ste počúvať,
Polnočná jazda Paula Revera,
Osemnásteho apríla v sedemdesiatom piatom
Sotvakto ešte žije z tých
Kto si pamätá, tento slávny deň a rok.

Roberts videl okrem samotnej jazdy aj oveľa hlbšiu spojitosť medzi oboma udalosťami.“Tak ako Hofmannova jazda, tak aj Raverova jazda predznamenávajú začiatok novej éry. Pre ľudí pozvaných na moju párty boli paralely viac než zrejmé.”

Nakoniec aj samotný dátum sedel, keďže večer 18. apríla v USA je skoré ráno 19.apríla vo Švajčiarsku.

Z malej súkromnej párty na počesť objavu LSD sa postupne stala udalosť, ktorú si pripomínajú ľudia od San Francisca, cez Bratislavu až po Sydney

A prečo vlastne LSD-25?

LSD-25 (alebo dietylamid kyseliny d-lysergovej) bol prvýkrát syntetizovaný v roku 1938 Albert Hofmannom v laboratóriách chemicko-farmaceutickej firmy Sandoz v Bazileji vo Švajčiarsku. Ako jeho názov napovedá, je to dvadsiata piata zlúčenina vyvinutá v systematickej štúdii amidov kyseliny Iysergovej. Takže číslo 25 za skratkou LSD je “iba” poradové číslo, ktoré bolo pridané k jednej z mnohých zlúčenín syntetizovaných Albertom Hofmannom z námeľu. Dnes sa už používa iba samotná skratka bez poradového čísla.
 Ak vás táto téma zaujíma, tak 18-19.5. 2018 organizuje Slovenská psychedelická spoločnosť, veľkú dvojdňovú konferenciu - Lekcie zo psychedelík, kde budeme spolu s takmer 30 prezentujúcimi z 12 krajín hľadať odpovede na to, ako tieto látky prospešné integrovať do starostlivosti o duševné zdravie.

 

Martin Demian Pažitný
demian@sapas.sk
 


Zdroje:
Hoffman A. - LSD — My Problem Child

Roberts T. - Why Bicycle Day is April 19th

Longfellow W. - Paul Revere’s Ride

Nowhere Girl - Remembering Miss Ramstein: Feminism and LSD

Hagenbach D. & Werthmuller L. -  Turn On, Tune In, Drop Out — and Accidentally Discover LSD [Excerpt]