“Dlho som sa odhodlával/a, k tomuto kroku… Ale už ďalej takto nevládzem..”

Návšteva psychológa je pre väčšinu ľudí poslednou voľbou. Majú strach, nevedia čo očakávať a obávajú sa stigmatizácie.

“Dlho som sa odhodlával/a, k tomuto kroku… Ale už ďalej takto nevládzem..”
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

"Viete ako dlho som uvažovala, že ku Vám prídem.. Uff. A stále som to odkladala, lebo mi bolo o trošku lepšie. Ale už to nevydržím, tak som tu"..

Počúvam často v úvodných slovách mojich klientov, keď sa usádzajú na gauč. Niektorí sú smutní, niektorí sú rezignovaní a niektorí naštavní, že ich život doviedol až sem… Keď sa ale pýtam, čo pre nich znamená vyhľadať psychológa, najčastejšie zaznievajú pocity zlyhania, viny, zahanbenia, strachu – že nie sú normálni…

V mojom  živote je psychológia (a teda aj terapia ) prítomná už viac ako 15 rokov vďaka strednej škole, na ktorej sme sa venovali psychológií od prvého ročníka. Napriek tomu si spomínam, že som na začiatku mávala obavy a strach zo sociálno – psychologického výcviku aj ja. Nevedela som, čo od toho čakať, zrazu bolo potrebné hovoriť o sebe pred ostatnými a to nebol veľmi komfortný pocit. Vlastne to  bol zvláštny mix strachu, nízkeho poznania ale aj prekvapenia, ako málo o sebe viem. Od tohto diskomfortu som však aj cez vlastnú skúsenosť postupne prešla k poznaniu, že ak je pre nás niečo skutočne liečivé, podporné a prospešné – je to práve terapia. Ako “profík” pohybujúci sa iba v psychologických kruhoch považujem terapiu za niečo samozrejmé. A vo svojom zapálení a nadšení, ju každému odporúčam, pretože vnímam jej benefity pre náš život. Aj preto sa teším nápadu, že je možné darovať pod vianočný stromček aj sedenia u psychológa. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale…Spomínam si na svoje náhodné stretnutie s mojou priateľkou, ktorá mi po krátkom čase začala rozprávať celkom slušný náklad svojich starostí a bremien, ktoré si nesie a vyčerpávajú ju. Vo svojom najlepšom presvedčení som jej ako zapálená, odhodlaná psychologička odporučila, či nechce vyhľadať terapeuta a môže jej to pomôcť.. Na moje prekvapenie – urazila sa. Keď som ju následne počúvala,  v návale hnevu, zneli výčtiky, že z nej robím blázna a neverím jej natoľko, že ju rovno odpisujem. Uvedomila som si, aká nízka je informovanosť ľudí o prínose terapie.  A tak aj dnes sa Ti (veď vieš kto ) za toto nedorozumenie ospravedlňujem. 

Zmyslom terapie je premeniť našich duchov /strašiakov na súčasť našej osobnej histórie. Túto vetu som nedávno čítala a veľmi rada ju pripomínam aj mojim klientom. 

Zo slov mojej priateľky som odčítala, že vyhľadať psychológa znamená prehať, vzdať sa či patriť do kategórie vydedených bláznov. V skutočnosti však do terapie vstupujete práve vtedy, keď ste pripravení – čeliť svojim strachom, démonom ale zároveň ste pripravení spochybniť aj určité presvedčenia, ktoré práve máte. Vstúpiť ku psychológovi s prosbou o pomoc teda znamená preukázať veľkú mieru odvahy a sily. 

Terapia ale i koučing každému otvára priestor byť v kontakte sám so sebou. To znie tak pekne, však? Ale čo to reálne znamená? Predovšetkým je to schopnosť vnímať a registrovať, čo sa odohráva vo mne – po fyzickej ale i psychickej stránke. Znamená to vytvárať si počas dňa čas a priestor na to, aby som v pokoji a kľude mohla položiť otázku sama sebe, ako sa teraz cítim, kde a aký pocit vo svojom tele cítim  napr. tlak, ťažkosť, tŕpnutie , stuhnutosť atď. A tiež, akú náladu a emócie to vo mne vyvoláva. A predovšetkým, nezabúdam sa pýtať sám seba, čo teraz potrebujem JA. Všetci vieme počas dňa zaregistrovať a reflektovať potreby a požiadavky ľudí okolo seba, no na nás samotných pritom zabúdame. Keď sa občas opýtam, čo potrebuje práve v tej chvíli klient, veľmi sa zarazí, pretože ani sám netuší.. Spoľahlivo ale vie menovať, čo potrebuje jeho šéf, svokra či partner..

SkryťVypnúť reklamu

O to väčšiu nádej, radosť ale i zapálenie do práce pociťujem, keď ku mne prichádza čoraz väčší počet mladých ľudí, mojich vrstovníkov ale i mladších. Možno sa teraz cítia slabí, unavení, zranení. No v mojich očiach sú nesmierne odvážni a ja im tak veľmi fandím. Sú odhodlaní načúvať sami sebe, postaviť sa tvárou v tvár všetkému starému, chorému, čo im neslúži a túžia udzravovať svoje staré zranenia a liečiť tým nielen seba, ale aj svoje vzťahy s okolím. Pretože.. Pokiaľ sa dejú hlboké zmeny v nás samotných, táto zmena je citeľná aj v našom vystupovaní, sebavedomí a schopnosti zvládať náročné situácie. 

SkryťVypnúť reklamu

A niekedy tie zmeny nie sú také veľkolepé ako v amerických filmoch… Niekedy sú tie zmeny tiché, pokojné a o to silnejšie vo svojej stabilite, vnútornej harmónií a schopnosti akceptovať a prijímať.. Takže nie, ak vykročíte za zmenou vo svojom živote, neznamená to, že po pár sedeniach vybehnete na ten najvyšší schod za spevu Eye of the Tiger a víťazne si poskočíte.. ani veľkolepým krikom neukončíte tyraniu od šéfa v práci. Znamená to, že po mnohých epizódach smútku, plaču, neistoty a obáv jedného dňa pochopíte, že si zaslúžite a chcete viac…A zrazu, rozhodovanie bude o niečo ľahšie.  Začnete si voliť to, čo vám robí radosť. A ten pocit súladu s tým, ako si to prajete a zároveň aj realizujete bude oslobodzujúci. 

SkryťVypnúť reklamu

A ak sa bojíte plakať… Tak vedzte, že neexistuje prirodzenejší prejav smútku a žiaľu, než plač. Slzy preplachujú našu dušu a ich soľ ju očisťuje. Sme cítiace ľudské bytosti. Plač nikdy nebol a nie je prejav slabosti, úbohosti alebo niečo nežiaduce. Plač je najadekvátnejšia reakcia na silné pocity sklamania, smútku či žiaľu, ktoré prežívame. 

A práve v terapií si dovoľujeme : cítiť, prežiť, dať voľný priechod všetkým myšlienkam, pocitom, strachom aj zraneniam. 

Ako vždy hovorím: “Toto je bezpečný priestor, kde môžete všetko, ale nemusíte vôbec nič”. 

Vaša Lenka

Lenka Sarnecká

Lenka Sarnecká

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Som klinická psychologička a Life Coach. Po 8 rokoch práce na chronickom psychiatrickom oddelení som sa rozhodla odísť a začať pracovať s klientami v ambulancií. Čím viac klientov mi prichádza, tým viac som prekvapená ako verejnosť vníma oblasť psychológie, psychiatrie. Rada by som teda hovorila o duševnom zdraví komplexne, odborne ale stále s veľkou dávkou empatie a ľudskosti. Lebo tú potrebujú ľudia najviac zažívať, počúvať, stotožniť sa s ňou. Cieľom môjho blogu je pomôcť ľuďom odbúrať zábrany a obavy z návštevy odborníka. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu