Slovak Express- cesta naprieč Indiou v tuk tuku

Ľudia mávajú bláznivé nápady a podobný mala aj slovenská dvojica cestovateľov, ktorá sa rozhodla precestovať Indiu zo severu na juh v motorovej autorikši.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rikša kedysi

Rikša je východoázijský dvojkolesový dopravný prostriedok ťahaný ľudskou silou. Tento dopravný prostriedok sa dostal do Indie z Japonska v roku 1880. V Indii sa stala masívne využívaným dopravným prostriedkom koncom 20. storočia. Vtedy sa v tejto krajine nachádzalo až 30 000 rikší, ktoré boli hlavným zdrojom obživy pre mnohých chudobných Indov. Ani táto skutočnosť však nebránila indickej vláde najskôr rikše odstrániť z hlavných komunikácií a neskôr, s prísľubom rehabilitácie ťahačov rikší, rikše zakázať úplne. No ani dva roky po zakázaní prevádzkovania rikší, ich majitelia neboli odškodnení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rikša dnes

To čo bolo kedysi hlavným zdrojom zárobku chudobných Indov a hlavným dopravným prostriedkom na krátke vzdialenosti vo viacerých častiach východnej Ázie. Je dnes prostriedkom na zvýšenie adrenalínu dobrodruhov. Takýmto prípadom je aj Rickshaw Run, ktorý bude v Indii od 1. do 16. januára zdrojom neopísateľného dobrodružstva v záujme dobrej veci. V tieto januárové týždne sa pre vášnivých milovníkov dobrodružstva bude konať Rickshaw Run 2011, teda jazda na tentokrát motorovej rikši alebo ak chcete tuk tuku naprieč Indiou.

Tohtoročná Rickshaw Run bude spojená aj so zbierkou na výstavbu vodovodných potrubí v chudobných častiach Indie, kde pitná voda nie je každodennou samozrejmosťou. Výstavbu staníc s pitnou a čistou vodou má na starosti nadácia Project Frank Water. Vďaka nej má zdravú pitnú vodu už viac ako 400 000 ľudí v chudobných oblastiach po celom svete. Každý projekt stojí okolo 7 000 libier (cca 8 300 eur) ale zároveň zabezpečí zdravú vodu pre 7 000 obyvateľov vidieka či usadlostí bez pitnej vody.

SkryťVypnúť reklamu

Pomôcť môžu všetci.

Pomôcť vyzbierať financie je možné aj z pohodlia domova a nemusíte pritom siahať hlboko do peňaženky. Na stránke www.justgiving.com/slovakexpress prebieha verejná zbierka a už dnes je na tomto konte vyzbieraných viac ako 1150 Eur aj vďaka hlavnému partnerovi projektu spoločnosti Pelikán. Každá libra teda cca 1€ 14 centov znamená doživotný prístup k pitnej vode pre jedného človeka. Teda ak dnešok vydržíte bez jedného pressa, doživotne tým môžete zlepšiť život niekomu, kto to naozaj potrebuje.

Rickshaw Run

Táto bláznivá a zároveň veľmi nebezpečná jazda klíči z nápadu istých pánov Toma a Juliana. Tí si v roku 2001 kúpili staručký Fiat 126 a v snahe ukojiť svoju dobrodružnú povahu, sa bez batožiny, iba s balíkom cigár a lovecký nožom vybrali z Čiech do Mongolska. Na túto jazdu o prežitie nadviazalo ešte niekoľko ročníkov Mongol Rally a v roku 2007 prvá Rickshaw Run. Rickshaw Run sa tento rok zúčastní 50 tímov zložených z dvojíc. Úlohou tímov je počas nebezpečnej jazdy tropickou džungľou, vysokými horami či púšťou, získať 1000 libier (1400 eur) na charitu.

SkryťVypnúť reklamu

Trasa jazdy nie je pevne stanovená určený je len štart v púštnom meste Jaisalmer, Rajastan a cieľ v meste Cohin na juhu krajiny. Mesto Cohin je známe veľmi priateľskými a pohostinnými domácimi, milujúcimi Rickshaw Run. Po prvýkrát v histórii sa pretekov Rickshaw run zúčastnia aj dvaja Slováci, Juraj Sasko a Peter Lukáček budú našu krajinu reprezentovať v tíme s názvom Slovak Express.Viac o projekte Rickshaw Run a slovenskom tíme na stránke www.tuktuktrip.com.

Juraj Sasko

Juraj Sasko

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Raz som tu, raz som tam... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáInternet & SEOĽudiaFotkaCestovanieLetenky & lietanieSúkromnéRôzne

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu