Rozhovor s (ne)blogerom Lacim I.: „Polhodinka denne ma nezabije.“

Ešte v čase, kedy som Panelák sledoval, som narazil na jeden zaujímavý blog o ňom. Dozvedel som sa, že je to dokonca prvý blog, čo o Paneláku vznikol. Pôsobil veľmi seriózne. Teraz pôsobí ešte serióznejšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Blog o Paneláku je stále úspešnejší.
Blog o Paneláku je stále úspešnejší. (zdroj: panelak.blogspot.com)

Pokusov urobiť blog o Paneláku bolo na internete mnoho, no iba tento si zachoval pravidelnosť, aktuálnosť, štýlovosť... Za takmer tri roky sa zlepšil hádam po každej stránke a vďaka tomu, že administrátor toho blogu je môj veľmi dobrý kamarát, rozhodol som sa ho osloviť, reku, či by som s ním nemohol spraviť krátke interview. Súhlasil a ... slovo krátke sme vymazali zo slovníka.

• My teraz akurát tak vieme, že ťa voláme Laci. Ale ako by si sa predstavil ľuďom, ktorí ťa nepoznajú? Kto si, odkiaľ si a prečo ja s tebou vlastne robím rozhovor...?
- (smiech) Ahojte, som študentom. A prečo so mnou robíš rozhovor? Pretože si mal záujem a poznáme sa už približne 3 roky a práve Panelák bol ten spúšťač, cez ktorý sme sa nakontaktovali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

• Presne tak. Ty si zakladateľ a doteraz, dovolím si povedať, hlavný prispievateľ, resp. administrátor prvého a najväčšieho blogu o prvom dennom seriáli na Slovensku Panelák na televízii JOJ. Ale v našom súkromnom rozhovore si sa vyjadril, že sa za blogera nepovažuješ. Prečo?
- Neviem to úplne zadefinovať a bolo by to asi veľmi nadlho. Proste, beriem to tak, že ja som redaktor, ktorý prináša informácie pre fanúšikov/divákov seriálu. Blogera si predstavujem ako človeka, ktorý si na svoj blog vymýšľa témy, ja si tie témy vymýšľať nemusím, lebo prídu samé. Dúfam, že som to zrozumiteľne vysvetlil.

• Ale aj ty si si na svoj blog musel tú tému vymyslieť. Vymyslel si si Panelák. Každopádne, presuňme sa na časovej priamke k úplnému začiatku. Zaspomínajme si na minulosť, blogovo čo najdávnejšiu. Čo ťa to vôbec napadlo robiť blog, a práve o Paneláku?
- JOJka mala vysielať zaujímavý, a pre mnohých, najlepší seriál Prison Break. No tento seriál už mal niekoľko webov/blogov, naozaj kvalitných a konkurovať im by bolo ťažké. Popri týchto upútavok, zrazu išla upútavka na Panelák - 18.februára (2008 - pozn. red.) o 21:15 na JOJke a vtedy ma to napadlo.

SkryťVypnúť reklamu

• Mnohí by povedali, že práve kvôli Paneláku si začal blogovať. Ale ty si začal preto, lebo si mal chuť blogovať. Neľutuješ to, že si začal blogovať práve o Paneláku, ktorý sa vysiela doteraz a nevyzerá, že sa vysielať tak skoro prestane?
- (smiech) No to som nečakal ani ja, najprv mala byť maximálne jedna séria, prípadne boli otvorené zadné dvierka na druhú, no teraz sa už píše siedma... Hej, presne tak, mal som chuť to vyskúšať, nezaberie to veľa času, polhodinka denne v pracovné dni ma nezabije.

• Začínal si sám alebo si do toho išiel aj s ďalšími ľuďmi? Vieme, že teraz už na blogu sám nepracuješ...
- Na blog som bol jeden a pol roka sám, potom sa pridal jeden chalan (grafik), ktorý odviedol obrovský kus práce, zmenil úplne dizajn blogu a taktiež aj prispieva článkami a tento rok sa ešte pridal ďalší člen, ktorý má na starosti každotýždennú rubriku 'Hudba z Paneláku' a ďalšieho člena by som mohol spomenúť aj človeka, ktorý publikuje články na svojej Facebook stránke, ktorá bude mať onedlho 50 000 fanúšikov.

SkryťVypnúť reklamu

• Takže dá sa povedať, že máš menej roboty ako si mal prvý 1,5 roka?
- Áno, mám menej roboty.

• To znamená, že polhodina denne je to teraz alebo bola v minulosti? Predsalen, keď si bol na to úplne sám, určite ti to zabralo viac času.
- Dá sa povedať, že je to polhodina teraz, ale ani predtým to nebolo viac, pretože napísať článok netrvá dlho, menej roboty mám v tom, že nemusím nič vylaďovať na blogu, čo sa týka dizajnu, a ak by som potreboval pomôcť s článkami, tak viem, že sa môžem obrátiť na niekoho, kto ma zastúpi.

• Panelák sa na obrazovky dostal, ako si povedal, 18.februára. Blog o ňom však vznikol o niečo skôr, že...?
- Áno, bolo to presne 1.februára - vtedy na blogu lietali fanfáry (smiech).

SkryťVypnúť reklamu

• Užíval si si ich ale sám. Alebo zablúdilo za tých 18 dní na blog pár zvedavcov, aj keď Panelák televízne ešte prakticky neexistoval?
- Ale hej, tuším hneď druhý deň som oslavoval prvú 100-vku (smiech). Ľudia hľadali informácie o čase vysielania, dni vysielania, hercoch... Myslím si, že Panelák mal dosť intenzívne promo, takže niektorí boli „hladní" po nových informáciách.

• Teraz už je však pre teba stovka maličkosť, či?
- Dá sa to tak povedať, návštevnosť sa rapídne zvýšila, za čo som veľmi rád. Teraz je bežné, že za deň príde aj cez tisíc ľudí, pri článkoch, ktoré sú na Facebooku sa návštevnosť zvýši aj nad 2 000, rekord je 2 418 a bežná denná návštevnosť je v priemere okolo 500-700 ľudí.

• Na Panelák sa časom dovalilo viac a viac negatívnych názorov, že sa to mení na telenovelu, že sa to už ani nedá pozerať... Zaznamenal si aj na blogu, čo sa návštevnosti a reakcii týka, že Panelák je stále menej a menej obľúbený?
- Ak mám pravdu povedať, tak vôbec. Dokonca sa tá návštevnosť zvýšila oproti predošlým rokom a aj sledovanosť je vyššia a Panelák býva bez problémov lídrom na trhu a nerobí mu teraz problém poraziť aj Ordináciu, s ktorou mal v začiatkoch problémy a musel chodiť v utorky a štvrtky o 21:15.

• Keď si začínal s blogovaním, začínal sa rok 2008. Teraz sa už končí rok 2010. Za tieto necelé tri roky si toho určite veľa zažil. Čo ti z tvojho pohľadu tieto tri roky dali a čo vzali?
- Dali mi kontakty napríklad z televízie, dobrých internetových priateľov, stálych návštevníkov a v podstate mi nevzali nič.

• Predsalen, tri roky sú tri roky, je to rozhodne viac dní ako priemerná denná návštevnosť tvojho blogu... Nikdy sa ti nestalo, že si pozeral Panelák iba preto, lebo si bol administrátorom blogu o ňom? Nemal si už niekedy chuť mávnuť nad Panelákom rukou, a keby si nerobil o ňom blog, že by si ho niekedy ani nesledoval?
- Hej, hej to mal... Človeku sa to nechce každý deň prispievať a každý deň byť prilepený na telke, ale ak aj niektorý diel vynechám (väčšinou v piatok), tak buď nič nezmeškám alebo ak je čas, tak v pondelok ráno ide repríza. Neviem, ja už som obrnený voči všelijakým vplyvom a asi aj keby sekery z neba padali, tak by som asi prispieval, predsalen zahodiť len tak tri roky (a 30 minút denne) by mi bolo asi ľúto...

• Venoval si tomu naozaj, aj keď sa to možno nezdá, obrovskú časť svojho voľného času. Nedúfal si niekedy, že by mohla dôjsť ponuka od televízie JOJ napríklad v robení nejakého oficiálneho webu o Paneláku? Spomínal si preda rôzne kontakty...
- Áno, s JOJkou mám dobré kontakty, či už s hovorcom Jozefom Gogolom alebo s riaditeľom a programovým riaditeľom Františkom Borovským. Odpisujú na všetko, čo sa opýtam, mohol som ísť aj na live prenos Česko Slovensko má talent, možno sa zúčastním natáčania Paneláku a bol som pozvaný aj priamo do JOJky, ale vtedy mi to nevyhovovalo. Oficiálny web Panelák už má na Panelak.sk.

• Myslel si zúčastnenie natáčania Paneláku tak, že by si sa možno v seriáli aj sám objavil? A v čom spočívalo pozvanie do JOJky?
- (smiech) No to asi nie, maximálne tak byť za kamerou. Pán Borovský mi napísal, aby som prišiel do JOJky riešili sme niečo ohľadne programovej štruktúry a niečo s Panelákom. Zrejme ho zaujímajú názory mladých ľudí, keďže teraz idú televízie dravo po mladých.

• A čo sa oficiálneho blogu týka, mohli ti ponúknuť na webe participovať. Alebo si spokojný s blogom a nikdy si od JOJ-ky neočakával niečo viac, ako si v konečnom dôsledku (ne)dostal?
- Ja som študent a predpokladám, že práca na niečom oficiálnom by zaberalo oveľa viac času. Ja som spokojný s tým čo mám, ešte tá návšteva v televízii by mohla byť a potom by som bol už úplne spokojný.

• Získal si, pravda, veľa kontaktov a všetko raz skončí, a tak to raz bude aj s Panelákom, aspoň ja nepredpokladám, že by sa dožil nejakého dvojciferného veku... Myslíš, že keď sa Panelák skončí, využijú ťa tvoje kontakty ako zastúpiteľa „rady mladých" aj v budúcnosti pri svojich iných projektoch?
- Hm... Skôr nie ako áno, jedine, že by som sa tam k nim pretlačil a prosil ich, a to zase nie som, čo má prísť to príde, ale ja sa nevidím o pár rokov vo svete médií, takže asi tak... A inak predpokladám, že 10. séria bude, však na jar už bude siedma... Ale však uvidíme.

• Teraz si sa však v oblasti médií zabýval. Nebude ťažké opustiť to, keď sa Panelák skončí?
- Ani... nie... Človek si zvyká v tejto dobe na nové veci veľmi rýchlo.

... pokračovanie nabudúce.
Práve ste dočítali prvú časť rozhovoru s Lacim, ktorý inak nechce byť menovaný. Druhú časť rozhovoru aj hlbšie o televíziách si môžete prečítať vo štvrtok, 18.novembra od 16:00.

Michal Šášky

Michal Šášky

Bloger 
  • Počet článkov:  139
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Večne meškajúci maniak do športovej novinárčiny, s extrémne vyvinutým zmyslom pre ironické a sarkastické poznámky, predseda vlastnej kvázipolitickej strany SPI a človek prácu vykonávajúci vždy na 100% (pondelok 12%, utorok 23%, streda 40%, štvrtok 20% a piatok 5%...) Zoznam autorových rubrík:  FutbalMS v hokeji 2011MS v hokeji 2012Iné športyZ môjho nudného životaTelevízorHudbaNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu