Rozhovor s (ne)blogerom Lacim II.: „Peoplemetrom nebudeš oponovať.“

Po pomerne úspešnej prvej časti rozhovoru s administrátorom najväčšieho blogu o seriáli Panelák prichádza po dvoch dňoch druhá časť rozhovoru. Tam sme zablúdili aj hlbšie do televízie, jemne aj do Laciho osobného života.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

• Kde sám seba vidíš o pár rokov?
- Vo firme, kde budem zarábať tučné prachy, budem mať minimálne dve sekretárky a ďalších ľudí pod sebou a ja budem maximálne zdvíhať telefóny alebo odpisovať na e-maily (smiech) A potom sa z tohto krásneho sna zobudím.

• Teraz sa v oblasti médii chtiac-nechtiac pohybuješ. Si zrejme skôr zastáncom televízie JOJ, pred inými televíziami, je tak?
- Áno, určite... Mladá, dravá, viditeľne iná, čo ti poviem...

• Predsalen, ako vnímaš „opičenie" sa televízie JOJ oproti televízii Markíza vo veľkých šou? Kedysi súperili v tanci, teraz súperia v talentoch, najnovšie majú súperiť v speváckych súťažiach. Čím to je, prečo JOJka chce robiť šou o tom istom, o čom Markíza?
- Je to trend a je to tak všade vo svete. JOJka vyspela, chcela to skúsiť a zistila, že diváci jej to žerú, tak preto chce robiť aj veľké šou. Keď vznikla, tiež mala ona „showky" typu: Dievča za milión, Miliónový tanec, Vyvolení a podobne. Neskôr sa umlčala lebo prišiel zlý manažment a pred tromi či štyrmi rokmi prišiel tiež nový manažment, ktorý divákov nalákal na seriály. Teraz sa chcú posunúť inde a priniesť aj „showky". A mimochodom JOJka chcela robiť ako prvá talenty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

• JOJka však v týchto menších reality-show, aké mala dovtedy, pokračuje. Najnovšie spustila reality-show Farmár hľadá ženu. Stretol sa tento formát s úspechom? Predsa, padla kvôli nemu nie len moja obľúbená relácia Sedem...
- Farmár valcuje, a to vo veľkom! Druhá časť (cez 35%) mala ešte vyšší podiel ako prvá (do 35%) a spolu s Panelákom boli lídrami na trhu v obidva piatky. Predpokladám, že tento tretí piatok to bude podobné.

• Vyzerá to, že JOJka má tieto formáty rada, po Bačovi prišiel farmár... Dal sa tento úspech predom očakávať? Predsalen to viacerí predom odpisovali, vyzerá to, že neprávom...
- No ja som takýto úspech nečakal, čakal som okolo 25%, maximálne do 30%. Takéto výsledky zrejme spôsobil dobrý kasting farmárov a ešte lepší tých žien, čo prišli na farmu, ľudia pri TV sa chcú baviť.

SkryťVypnúť reklamu

• A to bavenie im zatiaľ zrejme vychádza. Priznám sa, že som túto šou ešte nevidel, avšak výrok farmára Maťa ako: „So stratou dnešnej sliepky som sa ešte nevyrovnal" sa dostal už aj ku mne... (smiech) Avšak, je to úplne iný štýl humoru, na aký boli diváci JOJky v piatok večer zvyknutí. Vráti sa Sedem na jar na obrazovky televízie, aj keď tá našla niečo, čo jej prináša vyššiu sledovanosť?
- Tak Farmár je licencovaný program a jeho dĺžka je ohraničená na desať dielov, potom prídu Vianoce, potom príde obdobie január/február, čo je druhé leto pre televízie a na jar by sa Sedmička mala určite vrátiť, aspoň tak to bolo aj ohlásené Eňou v poslednej epizóde v tomto roku.

SkryťVypnúť reklamu

• Vyjadrila sa, že sa ešte raz tento rok uvidíme, predpokladá sa, že sa jedná o silvestrovský špeciál Sedmičky... Avšak po takýchto číslach JOJka môže premýšľať, či neurobí krok späť, ak Sedem opäť zaradí do programu, napriek tomu, že existujú veci, ktoré majú lepšiu sledovanosť.
- To je pravda, ale to by kasting na Farmára musela spustiť už teraz, aby ho mohla odvysielať na jar, takže je to nereálne. Najbližší Farmár je možný až o rok, takže Sedmička by bola zase ohrozená takto o rok na prelome októbra/novembra až do Vianoc.

• Nemyslel som tak Farmára, ako podobné formáty alebo skrátka niečo iné s týmto štýlom humoru.
- Hej, je to možné, len neviem či také niečo v ponuke u veľkých licencerov ako je napríklad Fremantle Media je. Jedine, že by si to vymysleli, a to zase nemusí priniesť úspech, predsalen overený formát je overený formát.

SkryťVypnúť reklamu

• Čo sa týka overeného formátu, tým nebola night-show Adely Banášovej, ktorú vysiela televízia Markíza. Tento krok, nech vyzeral akokoľvek zaujímavo, však až tak ideálne nevyšiel, čo sa sledovanosti týka...
- No lenže oni nezobrali licenciu a akože vymysleli vlastný formát pre Adelu, no a potom to dopadlo tak, ako to dopadlo, všetci vieme ako... Bulvár o tom patrične informoval. A po druhé, nie všetko, čo je úspešné v zahraničí, je úspešné aj na Slovensku.

• V Adela show sa objavuje takmer pravidelne aj jej dlhoročný „parťák" Sajfa, bez ktorého tá šou často stojí za veľmi málo. Sajfa mal dovtedy prácu v JOJke, po WEBmasterovi sa zľahla zem, neskôr sa objavil, chudák, po boku Zuzany Fialovej v Showdance. Teraz je na Markíze a JOJka je známa veľkou háklivosťou na svoje tváre. Vráti sa ešte Sajfa na obrazovky JOJky a kde sa vlastne podel WEBmaster?
- Neviem, či je háklivá na svoje tváre, keďže napr. Sajfa sa objavil aj na Jednotke v Hodine deťom alebo niektorí herci hrajú aj v iných seriáloch epizódne úlohy, takže k tomu sa naozaj neviem vyjadriť. WEBmaster sa do štruktúry mal vrátiť, ale momentálne teraz asi nenašli preňho vhodné miesto, lebo majú vysielaciu štruktúru totálne plnú.

• Je ale možné, že sa WEBmaster vráti? Dá sa jeho sledovanosť, jeho čísla, porovnať s niektorými reláciami, ktoré JOJ vysiela teraz?
- WEBmaster sa pohyboval okolo 25-30%, také podobné čísla dosahujú seriály Vtierka Castle alebo Klamári, i keď niekedy majú aj viac ako WEBmaster. Kosti určite zostanú, lebo tie majú aj do 40%. Takže je možné, že po odvysielaní všetkých epizód niektorého zo seriálov Castle alebo Klamári príde WEBmaster.

• Je v súčastnosti niečo v programovej štruktúre televízie JOJ, čo by dosahovalo v tom čase okolo 22. hodiny horšie čísla, ako vtedy WEBmaster?
- Vtomto čase sa teraz vysielajú Mafstory, Vtierka Castle, Kosti a Klamári. Ako som povedal Kosti majú od 30% do 40%, Castle a Klamári od 25% do 30% a Mafstory pravidelne nad 30%. Takže odpoveď znie nie, lebo WEBmaster má porovnateľné čísla minimálne s Castlom a Klamármi.

• A je teoreticky možné, že by sa WEBmaster objavil na inej televízii?
- (smiech) Ťažko zo mňa lovíš odpoveď, čo... To naozaj neviem, je to dosť možné, na druhej strane asi rozhodujú aj náklady. Ak televízia dosiahne so seriálom rovnaké číslo ako s reláciou, ktorá je možno drahšia, tak asi si nechá seriál, ak by však klesla sledovanosť seriálu, tak by sa možno zamýšľala nad niečím novým a vtedy by tu bola otvorená možnosť pre WEBmaster. A WEBmaster si myslím, že sa vráti.

• Markíze sa v poslednom čase darí stále menej a menej, a to hrá JOJke do kariet. Na internetových diskusiách sa vynárajú debaty, či sa poradie televízii na trhu nezmení, či z JOJky nebude televízia číslo jeden. Je to však vôbec možné?
- Fúú, to je ťažká otázka. Ako povedal aj Borovský, JOJke táto pozícia vyhovuje, robí problém lídrovi a je jasnou dvojkou, a to jej zatiaľ stačí. Predsalen je na trhu menej rokov, má menšie pokrytie a nemá toľko financií... O pár rokov sa bude rozhodovať, tam sa uvidí.

• Ak by si dostal v budúcnosti, blízkej-neblízkej, zaujímavú ponuku, ktorá by súvisela s prácou v okolí médií, vedel by si si svoj život predstaviť aj v tomto smere, aj keď si povedal, že svoj život v tejto oblasti nevidíš...?
- Neviem, záležalo by to od ponuky, ale v tomto čase sa k tomu naozaj neviem vyjadriť.

• Každopádne ti chcem poďakovať za príjemnú debatu ohľadom televízii. Vráťme sa ešte na malú chvíľu k tomu, k čomu si tu pôvodne mal najmä byť - a to k Paneláku. Čo môžu fanúšikovia tohto seriálu v budúcnosti očakávať ako od seriálu tak od tvojho blogu?
- Od blogu - súťaže. Už jedna aj prebehla k 500. epizóde, samozrejme, darčeky neposielam ja (smiech), ale JOJka. Pribudne nová anketa Paparazzi Panelák, tu sa môžu návštevníci pochváliť svojimi fotkami s hercami, už nám niektorí poslali fotky, jednu sme už aj zverejnili a potom ešte uvidíme... Čo čakať od seriálu? To vedia tvorcovia a hlavne Andy Kraus, ktorý sa nedávno vyjadril, že na siedmu sériu sa najviac teší, lebo tam bude vraj veľa dobrej zábavy a zaujímavé zápletky, tak uvidíme...

• Nezmenilo sa však zameranie Paneláku až príliš rapídne? Začal úplne reálne, akoby bol natočený podľa skutočnej udalosti. Teraz je z neho skôr komediálny seriál, ktorému realita len málo hovorí...
- Určite, v niektorých veciach je to pravda... Ale oni reagujú na divákov, tí to tak chceli, čo už peoplemetrom a reklamným inzerantom nebudeš oponovať.

• Prečo? Markíze to ide pomerne statočne...
- (smiech) No tam je iný problém... Markíza sa nevie nájsť, ona práve chce zaujať, len nevie ako na to.

• Ak by si mal niečo poradiť Markíze, čo by to bolo?
- Aby povyhadzovala tie tváre, ktoré sú nekreatívne, nemajú dostatok skúseností, a ktoré jej škodia.

• Dúfajme, že si Markíza zoberie tvoje rady k srdcu, aby ten boj televízii bol aj o niečo zaujímavejší. Ja ti chcem poďakovať za tento rozhovor a popriať ti do budúcich sezón veľa síl do blogu, veľa nápadov, veľa šťastia a ak sa podarí, tak aj stretnutie s pánom Borovským, aj príjemný zážitok z natáčania Paneláka!
- Ďakujem za príjemné otázky a za ešte príjemnejší rozhovor a prajem ti veľa úspechov či už v blogerovskej kariére, alebo v osobnom živote.

Michal Šášky

Michal Šášky

Bloger 
  • Počet článkov:  139
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Večne meškajúci maniak do športovej novinárčiny, s extrémne vyvinutým zmyslom pre ironické a sarkastické poznámky, predseda vlastnej kvázipolitickej strany SPI a človek prácu vykonávajúci vždy na 100% (pondelok 12%, utorok 23%, streda 40%, štvrtok 20% a piatok 5%...) Zoznam autorových rubrík:  FutbalMS v hokeji 2011MS v hokeji 2012Iné športyZ môjho nudného životaTelevízorHudbaNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu