Naposledy sa mi to stalo dnes, v nedeľu, po obede. Teda už skôr večer. Počas odpočinku po jedle som zabíjal čas na internete a dostal som sa náhodne k odkazu na hlasovanie v známej slovenskej speváckej ankete na S* (domyslite si). I nelenil som a preklikol som sa tam, reku, že im svojim hlasom pomôžem.
Bolo náročné spomenúť si na speváka, speváčku či skupinu. Teda, slovenského pôvodu. Nakoniec som tam zadal to, čo mi náhodne poradila hudobná knižnica v počítači (hm, myslíte, že sa dostanú Kapucíni & Stanley aj do druhého kola tejto súťaže?). Vyplnil som všetko, čo odo mňa žiadali a odoslal som im hlas, ktorý, ak si za ním stojím, mám potvrdiť na svojom e(G)-maili.
A ako som si tak prečítal to, čo mi po odoslaní hlasu napísali (teda niečo v tom zmysle, že mi ďakujú za účasť a v skratke to, čo som napísal o odstavec vyššie), akoby sa mi zasvietila nad hlavou žiarovka (ide o metaforu, lampa už bola zasvietená dlhšie). Spomenul som si, čo ma, respektívne nás - triedu, učila tá spomínaná pani učiteľka. Zapeklité skloňovanie slova e-mail.
Aj ona nám to hovorila s miernym rozčarovaním, že je to slovo, ktoré sa bude viacerým v budúcnosti extrémne mýliť, nakoľko sme zvyknutí ho najmä v piatom páde používať inak, a preto nás na to chce upozorniť čo najskôr, aby sme na ňom v budúcnosti nepochybili. Slovo e-mail je už prevzaté slovo, pekne udomácnené, môžeme ho normálne skloňovať (teda podľa toho, čo nám nadiktovali „zhora” z Jazykovedného ústavu) a dokonca ho spisovne môžeme použiť až v štyroch možnostiach - ako e-mail, email, mail, či dokonca i mejl. Ako všetci isto-iste vieme, je to slovo mužského rodu, je neživotné, a tak sa môže skloňovať len podľa vzorov dub alebo stroj.
Podľa toho ako spoločnosť, prevádzkujúca túto spevácku anketu, skloňovala slovo e-mail, povedali by ste, že vzor stroj (v stroji, na stroji). Pravda je však taká, že toto slovo sa skloňuje podľa vzoru dub, ktoré má v lokáli singuláru príponu -e, nie -i (tobôž -y). Nechcem sa, samozrejme, vysmievať ani nič podobné, nie každý má to šťastie, že mu to učiteľka slovenského jazyka vtlčie do hlavy, ale pre prípad, že aj vy máte s týmto slovom problém a to, čo vám tu píšem je pre vás novinka, nezabudnite na skloňovanie tohto slova. Zapamätajte si tento článok, pretože nikdy neviete, kedy sa vám to bude hodiť. Aby ste sa v budúcnosti nepomýlili, ako táto spoločnosť na F*...
JEDNOTNÉ ČÍSLO (singulár):
N: e-mail
G: (z) e-mailu
D: (uveriť) e-mailu
A: (čítať) e-mail
L: (v) e-maile
I: (s) e-mailom
MNOŽNÉ ČÍSLO (plurál):
N: e-maily
G: (z) e-mailov
D: (uveriť) e-mailom
A: (čítať) e-maily
L: (v) e-mailoch
I: (s) e-mailmi (nie s e-mailami)