Afrika III.: Po dvoch dvojzápasoch v každej skupine

Dnešným zápasom Portugalska s KĽDR môžeme zabudnúť na čas 13:30. Tento čas sa totiž z majstrovstiev sveta vymazáva a zápasy budeme sledovať len o 16:00 a 20:30. Napriek tomu, že hrať sa budú štyri zápasy počas dňa, budú to dva zápasy v jeden čas, aby nikto v tej, či onej skupine nemal výhodu. I keď, niektorí to už ani nepotrebujú. Ako to vyzerá v skupinách po dvoch zápasoch, kto má postup istý, kto ešte musí zabojovať, kde to vyzerá najzaujímavejšie? Tipy na postupujúcich a tiež súhrn zvyšných dvoch dní! To prináša tretia časť seriálu Afrika.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

DEŇ DESIATY
Nedeľa, 20.jún. Smutná nedeľa, dvadsiaty jún. Otvorili sme ju totiž my, Slováci. Slabý, ba pri niektorých až žiadny výkon proti Paraguaju a následne logická prehra 0:2 znamenala takemer stratené šance na postup. Napriek tomu nám však teraz „hrozí” postup do vyraďovaích bojov!

Aj keď sme zbabrali zápas proti Paraguaju a záver proti Novému Zélandu, podobne - veľmi podobne na tom je aj Taliansko. S tým rozdielom, že nad Paraguajom neprehralo, ale remizovalo. V tomto momente tak my máme jeden bod, Nový Zéland a Taliansko po remíze 1:1 dva body a na čele je Paraguaj so štyrmi bodmi.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak by Nový Zéland do tretice prekvapil a vyhral by nad Novým Zélandom, my by sme museli Talianov nabiť minimálne o tri góly, aby sme o skóre preskočili Paraguaj. Polemizovať sa však dá len nad zápasom Paraguaj verzus Nový Zéland. Čo my a Taliani? Nič iné, ako výhru, brať nemôžme!

Po našej prehre nad Paraguajom 0:2 a prekvapivej remíze Nového Zélandu s Talianskom 1:1 prišla na rad ďalšia skupina. Skupina G. A v nej prvý druhý zápas medzi Brazíliou a Pobrežím Slonoviny. Opäť pekný futbal kanárikov vyústil do istého postupu Brazílie do osemfinále. Brazília však svoje góly opäť šetrila. Po dvadsiatich piatich minútach poslal Brazíliu do vedenia Luis Fabiano a skóre zvýšil o ďalších dvadsaťpäť minút ten istý hráč. Druhý gól sa však niesol v znamení škandálu, nakoľko boli pri ňom až dve „božie ruky”. Na tie Fabiana pri oslave gólu upozornil aj rozhodca, ale... gól platil. O dvanásť minút už prišiel regulérny gól po peknej akcii záložníka Kaká, ktorú zakončil Eláno. V 79. minúte ešte skorigoval stav Didier Drogba, po krásnej akcii Pobrežia, ale nestačilo to. Naopak, tímy sa na záver ukázali ako viacšportové a jeden tábor skúšal herectvo a druhý tábor bojové umenia. Iskrenie na trávniku v záverečnej desaťminútovke vyvrcholilo v 88. minúte, keď musel po druhej žltej karte za prifilmovaný pád Keitu po údere lakťom opustiť ihrisko tvorca tretieho gólu Brazílie, Kaká.

Skryť Vypnúť reklamu

DEŇ JEDENÁSTY
Pondelok, 21.jún. Dohrávanie posledných druhých zápasov v skupinách. Skupinu G uzavreli oveľa športovejším výkonom tímy Portugalska a KĽDR. Aj keď prvý polčas vyzeral vyrovnane a Portugalsko viedlo len 1:0 a KĽDR si tiež vyprodukovalo veľa šancí, v druhom polčase však Ronaldovci rozobrali KĽDR od základov a porazili ich vysoko 7:0. Z toho sa do listiny strelcov zapísalo šesť mien, dvakrát sa presadil len Tiago zo španielskeho Atlética Madrid. Paradoxne, práve táto demolizácia bola po prvýkrát odvysielaná v priamom prenose aj na štátnej televízii KĽDR! Pravdepodobne sa to stalo prvýkrát, že tamojšia televízia odvysielala duel KĽDR zo zahraničia v priamom prenose. Zápas s Brazíliou si fanúšikovia KĽDR pozreli doma až o deň neskôr, aj to boli prekvapení, že vôbec...

Skryť Vypnúť reklamu

Deň pokračoval dokončením skupiny H. Švajčiari po KĽDR prekonali ďalší rekord, ale tentokrát oficiálny, a to v nepriestrelnosti. Zverenci Ottmara Hitzfelda v 67. minúte zápasu prekonali historické maximum Talianska, ktorého svätyňa bola v období od 17. júna 1986 do 3. júla 1990 "zakliata" celkovo 550 minút. Na tretej priečke v tomto ohľade figuruje anglický národný výber s 501 minútami (16. júna 1986 - 2. júna 1986).

Švajčiarska séria sa začala na MS 2006 v Nemecku bezgólovou remízou s Francúzskom, pokračovala víťazstvami 2:0 nad Togom a Kórejskou republikou a gól im v riadnom hracom čase nedali ani Ukrajinci, hoci postúpili na ich úkor do štvrťfinále po penaltovom rozstrele. V úvodom vystúpení na MS 2010 reprezentanti krajiny helvétskeho kríža prekvapili triumfom 1:0 nad favorizovanými Španielmi. Čile prekonalo obranu Švajčiarska až v 75.minúte a zaslúžene sa tešili z druhého víťazstva 1:0 na tohtoročnom šampionáte.

Skryť Vypnúť reklamu

Tretím zápasom bola povinná jazda Španielska proti outsiderovi z Hondurasu. V zápase jemne zlyhal Fernando Torres, keďže všetky akcie končili na kopačkách Davida Villu. A okrem dvoch šťastných chvíľ, veru, aj skončili... David Villa okrem iných miliónpercentiek zahodil i pokutový kop.

KTO - O ČO - KEDY?
Kto ešte bojuje o postup, komu už o nič nejde a kto ešte kedy s kým hrá? Do piatka, 25.júna sa vykrištalizujú všetci postupujúci do osemfinále.

V naposledy spomínanej skupiny H zatiaľ istých víťazov ani porazených nemáme. Honduras by však na prípadný postup potreboval zázrak, a to prehru Španielska nad Chile a sám by musel vyhrať nad Španielskom aspoň o štyri góly, v prípade prehry Španielska o jeden gól. Ak sa žiadne sci-fi nebude konať, k postupu má blízko favorizované Španielsko a ak by vyhralo nad Hondurasom i Švajčiarsko, momentálne prvé Čile by sa so šampionátom mohlo rozlúčiť.
- zápasy Čile vs. Španielsko a Švajčiarsko vs. Honduras sú naplánované na piatok, 25.jún o 20:30.
- tip na postup: Španielsko, Švajčiarsko.

Skupina G má už svojho istého postupujúceho a ako som spomínal, je ním Brazília. Reálnu, veľmi reálnu šancu na postup má po dnešku i Portugalsko. Avšak pri prípadnej vysokej prehre nad Brazíliou a prípadnej vysokej výhry Pobrežia Slonoviny nad KĽDR, majú ešte Drogbovci šancu postúpiť. Rozdiel medzi Pobrežím Slonoviny a Portugalskom je však deväťgólový, preto ak by i Brazília porazila Portugalsko o päť gólov, čo je pri ich štýle hrania pod Dungom pomerne nereálne, Pobrežie Slonoviny by KĽDR muselo tiež prekonať o päť gólov... Dá sa povedať, že Brazília je už za vodou, Portugalsko si v nej však stále máča päty...
- zápasy Portugalsko vs. Brazília a KĽDR vs. Pobrežie Slonoviny sú naplánované na piatok, 25.jún o 16:00.
- tip na postup: Brazília, Portugalsko.

Našu skupinu F už tuším netreba ani rozoberať. Každopádne by som však ešte pri tejto príležitosti chcel apelovať na našich fanúšikov, aby do čerta aspoň raz verili a naozaj povzbudzovali našich chlapcov v Afrike. Na majstrovstvách sveta sme prvý a s najväčšou pravdepodobnosťou i poslednýkrát. Čaká nás historická možnosť prekročiť i bránu skupinovej fázy vďaka víťazstvom nad Talianskom, preto povzbudzujte, čo môžete a určite sa Vám to vráti! Víťazstvo potrebujeme, ak nevyhráme, môžeme ísť domov. Ale povzbudzovať náš tím a na majstrovstvách sveta - to už každý nezažije! Tak to využime!
- zápasy Slovensko vs. Taliansko a Paraguaj vs. Nový Zéland sú naplánované na štvrtok, 24.jún o 16:00.
- tip na postup: Paraguaj, Slovensko.

V skupine E je už istý postupujúci, ktorým je Holandsko, aj istý nepostupujúci, ktorým je Kamerun. O postupujúcom tak rozhodne vzájomný zápas Dánska a Japonska. Japonsko má lepšie skóre, a tak prípadná remíza nahráva Aziatom. Dánsko však počas MS pôsobí oveľa lepším dojmom, a preto sa nik nemôže ani len začudovať, ak by boli postupujúcimi Holandsko a Dánsko. A dovolím si povedať, že Dáni ešte veľmi zamiešajú karty vo vyraďovacej fáze turnaja.
- zápasy Kamerun vs. Holandsko a Dánsko vs. Japonsko sú naplánované na štvrtok, 24.jún o 20:30.
- tip na postup: Holandsko, Dánsko.

D skupina je výsledkami veľmi zaujímavá. Vedúcou skupiny je štvorbodová Ghana, ktorá paradoxne ešte nedala gól z hry, len z pokutového kopu. Na druhom a treťom mieste sú trojbodové tímy, konkrétne Nemecko a Srbsko. Posledná je jednobodová Austrália. Keďže však rôzne výsledky prinesú rôznych postupujúcich, skupina D má brány otvorené do korán, avšak austrálsku časť dverí bude treba poriadne potlačiť, aby bola dokorán otvorená osemfinále. Pomôže totiž len výhra nad Austrálie a prvej Ghany.
- zápasy Ghana vs. Nemecko a Austrália vs. Srbsko sú naplánované na stredu, 23.jún o 20:30.
- tip na postup: Nemecko, Srbsko.

Skupina C je otvorená presne tak, ako naša skupina. Len málokto však tušil, že Albión bude na tom tak isto, ako Nový Zéland alebo že my budeme na tom tak isto, ako Alžírsko. Postup tak má stále dokorán otvorený každý v skupine. Od posledného Alžírska po prvé Slovinsko.
- zápasy Slovinsko vs. Anglicko a USA vs. Alžírsko sú naplánované na stredu, 23.jún o 16:00.
- tip na postup: Anglicko, Slovinsko.

Skupina B je jasná takmer od začiatku. Efektne hrajúca Argentína síce ešte nemá postup na 100% v rukách, ale ich oslňujúce výkony doteraz ich nepochybne zaraďujú na prvé miesto tabuľky. O to druhé postupujúce sa pobjije trojica Nigéria-Kórea-Grécko. Dá sa očakávať, že Grécko od zápasu s Argentínou príliš body očakávať nemôže, a preto bude všetko závisieť od zápasu Kórea vs. Nigéria. Ak by Nigérijci vyhrali o dva góly, postúpili by, napriek tomu, že doteraz žiadny bod nezískali. Ak by však Grécko s Maradonovcami remizovalo, Nigéria by stratila možnosť postupu, no Kórejskej republike by stačila k postupu rovnako len remíza, nakoľko porazila Grékov v prvých zápasoch skupiny 2:0.
- zápasy Nigéria vs. Kórejská republika a Grécko vs. Argentína sú naplánované na dnes, 22.jún o 20:30.
- tip na postup: Argentína, Nigéria.

Úvodná skupina A vyzerá byť už prakticky rozhodnutá, nakoľko Uruguaju aj Mexiku stačí vo vzájomnom zápase len remíza. Tá sa dohaduje veľmi jednoducho, nebolo by to po prvýkrát na takýchto veľkých podujatiach. Avšak za chrbtom domácej, usporiadateľskej krajine by to bolo prinajmenšom blbé. Avšak, blbé-neblbé, ide o postup. JAR je to však jedno, zachrániť ju môže len výhra nad Domenechovcami a takisto zázrak. To isté je aj v prípade Francúzska, z ktorého výpravy už postupne odchádzajú hráči. Pôjde po Anelkovi ďalší jeden alebo rovno zvyšných 22? Uvidíme.
- zápasy Francúzsko vs. JAR a Mexiko vs. Uruguaj sú naplánované na dnes, 22.jún o 16:00.
- tip na postup: Mexiko, Uruguaj.

Michal Šášky

Michal Šášky

Bloger 
  • Počet článkov:  139
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Večne meškajúci maniak do športovej novinárčiny, s extrémne vyvinutým zmyslom pre ironické a sarkastické poznámky, predseda vlastnej kvázipolitickej strany SPI a človek prácu vykonávajúci vždy na 100% (pondelok 12%, utorok 23%, streda 40%, štvrtok 20% a piatok 5%...) Zoznam autorových rubrík:  FutbalMS v hokeji 2011MS v hokeji 2012Iné športyZ môjho nudného životaTelevízorHudbaNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu