Afrika IV: Pred bránami semifinále

O tom, ako rýchlo sa dá prísť o tipované finále šampionátu, aj o tom, ako jeden muž môže pripraviť Afriku o medailu. Africký denník pokračuje štvrtým dielom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

DEŇ DVANÁSTY - DEŇ PÄTNÁSTY
Majstrovstvá sveta nabrali na obrátkach. Končili sa základné skupiny, za deň sa hrali až štyri zápasy. O šestnástej dva zápasy jednej skupiny, o pol deviatej dva zápasy druhej skupiny. Výsledky skupín priniesli len málo prekvapení.

V skupine A sa vo veľmi dobrom svetle predstavil Uruguaj, ktorý ju bez rešpektu vyhral. O druhé miesto bojovalo Mexiko, JAR a Francúzsko. Ak by ste tipovali Francúzsko, mali by ste si pozrieť ich súčasnú formu. Ak by ste tipovali domáce JAR, tiež ste na omyle. Postúpilo Mexiko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V skupine B podľa očakávania postúpila Argentína. Z druhého miesta postúpila Kórejská republika, ktorej k tomu napomohla hlavne úvodná výhra nad Gréckom 2:0. A keďže k tomu pridala aj bodík za zápas s Nigériou, k postupu do osemfinále jej už nič v ceste nestálo.

V skupine C sa prekvapenie iba rysovalo, nakoniec však podľa očakávania zo skupiny postúpilo Anglicko spoločne s USA. V skupine D zase podľa očakávania Nemecko a česť Afriky išla zachraňovať Ghana. Austrália, hlavne vďaka úvodnej prehre 0:4 s Nemeckom, o skóre skončila tretia a na chvoste tabuľky skončilo Srbsko. Z druhej polovice skupín - zo skupiny E postúpilo podľa očakávania Holandsko a k nim sa pripojili Japonci. Dáni, napriek peknej hre, a Kamerun mohli ísť po troch zápasoch domov.

SkryťVypnúť reklamu

V našej skupine F sa zrodilo vraj najväčšie prekvapenie turnaja. Stále úradujúci majstri sveta podľahli malému Slovensko tesne 2:3 a prepadli sa na posledné miesto tabuľky. Zaslúžený postup si vybojoval Paraguaj, no a veľmi dobrým výkonom sa prezentoval i Nový Zéland, avšak konečná remíza 0:0 s Paraguajom na postup nestačila.

Skupinu G spravodlivo vyhrala Brazília, ktorá v poslednom zápase skupiny remizovala s Portugalskom, čo pre oba tímy znamenalo postup. Portugalsko sa navyše spoločne s Uruguajom (A-skupina) dostalo do osemfinále bez inkasovaného gólu. Pobrežie Slonoviny vyhralo nad KĽDR 3:0, no na postup to stačiť nemohlo.

SkryťVypnúť reklamu

Poslednú skupinu H vyhralo tesne, ale predsa Španielsko, napriek úvodnej prehre nad Švajčiarskom. V poslednom zápase porazilo Čile 2:1 a spoločne s Čile vlastne aj postúpili do osemfinále. Geniálna Švajčiarská obrana sa tak mohla so šampionátom rozlúčiť. Spoločne s Hondurasom.

DEŇ ŠESTNÁSTY
Začalo osemfinále. Ako prvé tímy si zmerali sily Uruguaj a najväčší outsider osemfinále podľa svetového rebríčka, Kórejská republika. Tá dokázala ako prvý tím prekonať uruguajskú defenzívu, avšak iba raz, no ale to nestačilo a Uruguaj po výhre 2:1 postúpil ďalej.

V druhom zápase sa stretli USA a Ghana. Zápas sa i so šťastím po výsledku 1:1 dostal po prvý raz na šampionáte do predĺženia, kde sa viac našla Ghana a postúpila. 2:1 po predĺžení.

SkryťVypnúť reklamu

DEŇ SEDEMNÁSTY
Ďalšie zápasy osemfinále priniesol deň sedemnásty a svetovo najväčší zápas osemfinále - Anglicko verzus Nemecko. Nemci predviedli, že majú vynikajúci tím aj bez Ballacka a spravodlivo Anglicko vyradili rozdielom triedy - 4:1. Zápas však ohromne ovplyvnil uruguajský rozhodca Larrionda, ktorý v 38.minúte neuznal po strele do brvna a dopade za bránkovú čiaru jasný gól anglického stredopoliara Franka Lamparda, čo by vtedy znamenalo vyrovnanie na 2:2. V druhom zápase Argentína jasne prevýšila Mexiko a po peknom zápase a s výsledkom 3:1 postúpila do štvrťfinále.

DEŇ OSEMNÁSTY
Štvrtý týždeň šampionátu (ak sa týždeň ráta od pondelka), znamenal pre Slovensko veľký deň, a to osemfinále MS, kde sa stretli so štvrtým najlepším tímom sveta - s Holandskom. Holandsko však len s minimálnymi defenzívnymi chybami a aj to nie mnohými, nás vyradilo z MS, avšak ostali sme medzi šestnástimi najlepšími na MS. My sme sa však rozlúčili najkrajšie, ako sme mohli - a to gólom. Gólom Róberta Vitteka, z pokutového kopu. Prehrali sme 1:2 a išli sme domov.

Avšak až dva dni po vypadnutí zorganizovalo veľmi na rýchlo SFZ v spolupráci s Kia Motors oslavu osemfinálovej účasti a privítanie slovenských reprezentantov z Afriky. Začalo organizovať v stredu, Slováci mali prísť vo štvrtok. Prišlo. Oslava i privítanie bolo.

Druhý osemfinálový zápas by bol zápas nášho eventuálneho súpera vo štvrťfinále. Tentokrát to však bol zápas súpera Holandska. V tom Brazília výrazne prevýšila svojho súpera a vyradila zo šampionátu Čile po jasnom výsledku 3:0.

DEŇ DEVÄTNÁSTY
Posledný osemfinálový deň, deň devätnásty. V tomto dni sme videli prvý penaltový súboj, a to medzi našim protivníkom v skupine - Paraguajom - a tímom, ktoré bolo podľa rebríčka druhé najslabšie v osemfinále - Japonskom. Po bezgólových 120 minútach prišlo 8 gólov zo značiek pokutového kopu, s väčším úspechom pre Paraguaj v pomere 5:3, a tak má Paraguaj odfajknutý cieľ - vybojovaný historický úspech na MS - štvrťfinále.

V druhom a poslednom osemfinálovom zápase sa stretli druhý a tretí najlepší svetový tím - Španielsko a Portugalsko. Portugalci prehrali 0:1, išli domov a jediným, ktorým sa podarilo prekonať portugalskú defenzívu, bol na šampionáte len útočník Španelska David Villa.

DEŇ DVADSIATY A DEŇ DVADSIATY PRVÝ
... znamenal pre hráčov oddych.

DEŇ DVADSIATY DRUHÝ
Tak ako v piatok, 11.júna začali majstrovstvá, tak teraz tri týždne po tom začína štvrťfinále tohto šampionátu. To otvorí duel prvého so štvrtým najlepším mužstvom sveta. Brazílie a Holandska. Favoritom bola samozrejme Brazília, ktorá zvládla svoju náročnú skupinu i náročné osemfinále aj, obrazne povedané, s prstom v nose. Holandsko zatiaľ nepredviedlo žiadny pekný futbal, narozdiel od ME z pred dvoch rokov a navyše na MS nemalo proti sebe žiadneho extrémne silného protivníka. Okrem ľahkej skupiny dostalo v osemfinále nováčika MS.

Do zápasu nastúpilo síce totožné Holandsko, ako predtým, ale úplne iná Brazília a po výsledku 1:2 zaslúžene postupuje do semifinále a bojov o medaile Holandsko. Prekvapí Holandsko a vyhrá zlatú medailu namiesto večnetipovanej Brazílie?

S kým sa Holandsko stretne v súboji v semifinále, v utorok 6.júna, ukázal zápas medzi tímom, ktorý mal jednu z najlepších defenzív v skupinovej fáze a tímom, ktorý nereprezentuje len seba, ale celý kontinent. Uruguaj verzus Ghana. Vyrovnanosť zápasu bola takmer totožná, po výsledku 1:1 sa išlo do predĺženia, no ani tam sa nerozhodlo. Napätie však nezačalo až prvým pokutovým kopom, ale 119-tou minútou. V poslednej šanci totiž ghanský útočník prehlavičkoval brankára a uruguajský útočník v obrannej práci, Luis Suarez, vyboxoval loptu z brány. Namiesto gólu tak Suarez videl červenú kartu a ghanský útočník Asamoah Gyan, ktorý premenil už dve penalty na šampionáte, si postavil aj tú tretiu.

Tú sledoval podrobne aj Luis Suarez a po tom, ako Gyan trafil brvno brány, sa rozradoval sťa majster sveta. Predpokladám, že ešte dlho svet neuvidí tak veľmi sa radovať hráča, ktorý dostal červenú kartu pred necelou minútou... Pristúpilo sa tak na pokutové kopy, ktoré oba tímy kopali raz vynikajúco a raz katastrofálne. Uruguaj však vyhral 4:2 a stretne sa s Holandskom v semifinále.

DEŇ DVADSIATY TRETÍ
Zvyšné dva zápasy mali ukázať, aké bude semifinále. Po vypadnutí Brazílie s Holandskom sa tak prvý štvrťfinálový zápas pokladal aj za predčasné finále. Argentína verzus Nemecko, dva tímy, ktoré nám na MS predviedli najkrajší futbal.

Už pred zápasom sa hovorilo, že to môže byť zápas prvého gólu. A aj bol. Prvého, druhého, tretieho, aj štvrtého. Všetky góly dalo Nemecko, polovicu z nich Miroslav Klose, a tak je tento nemecký útočník druhý najlepší strelec MS v históri. Predčasné finále vyhrali po excelentnom galapredstavení zverenci Joachima Löwa. Konečný obrázok zápasu však bol pohľad na argentínskeho trénera Diega Maradonu, ako prakticky celý polčas stojí na jednom mieste, má prekrížené ruky a prevracia oči pri pohľade na hru svojich zverencov. Nechcem ukazovať prstom, ale mohol by som...

V druhom sobotnom zápase sa stretlo najväčšie prekvapenie majstrovstiev, Paraguaj a vždy veľmi silné Španielsko. Tento zápas pískal guatemalský rozhodca Carlos Batres, ktorý podal v tomto zápase zaujímavý výkon, pri ktorom ťažko povedať, ktorému tímu dal dáke percentá navyše, každopádne bolo jeho pískanie nevyrovnané - čo platilo na jednej strane, na druhej neplatilo. Či Carlosa Batresa uvidíme ešte v nejakom zápase MS ťažko predpokladať, ale dovolím si tvrdiť, že skôr nie.

V zápase sme mali možnosť vidieť až tri pokutové kopy, z toho dve nepremenené a jednu neuznanú. A všetky v rozmedzí približne štyroch minút. Zakliaty neviditeľný štít na bránkovej čiare však nakoniec prekonal jeden z najlepších svetových útočníkov David Villa. Tendorážal strelu Cesca Fabreagasa, ktorý nastrelil iba žrď, a to takým spôsobom, že nastrelil najprv pravú žrď, od tej sa to odrazilo do ľavej a odtiaľ smerovala lopta (konečne) do bránky.

KTO? KDE? KEDY? S KÝM?
Hráčov čaká mierny malinký oddych a v utorok a v stredu (6. - 7. júla) odohrajú svoj semifinálový duel.

- V utorok, 6.júla o 20:30 na štadióne v Cape Town sa stretnú medzi sebou Holandsko a Uruguaj. Výsledok zápasu ťažko predpokladať.

Holandsko už štyri zápasy za sebou vyhrala rozdielom jedného gólu, dokonca trikrát za sebou vyhrala výsledkom 2:1 a celkovo na šampionáte neokúsila inú chuť, ako chuť víťazstva. Či sa však Holandsku podarí bez strany bodu vyhrať celé majstrovstvá je však ťažko odhadnúť. Tipovať by som nechcel.

Uruguaj tiež neokúsil na šampionáte chuť prehry, aj keď od nej nemal vždy ďaleko. Hneď v úvodnom stretnutí musel pod tlakom oslabenia dohrávať zápas s Francúzskom, ktorý napokon remizoval 0:0, zápas s Ghanou vo štvrťfinále vyhral len vďaka penaltám a zo zvyšných troch zápasoch na šampionáte až dve skončili tým najtesnejším možným spôsobom.

Štadión v Cape Town majú zmapovaný obe mužstvá. Holandsko tu už odohralo zápas s Kamerunom, ktorý vyhrali, ako inak, pomerom 2:1. Uruguaj naopak odohral na turnaji svoj najhorší zápas, a to už spomínaný duel s Francúzskom. Na tomto štadióne sme okrem iného tiež videli prekvapivú remízu Anglicka s Alžírskom, či aj dva, svojim spôsobom najväčšie debakle šampionátu, jednak medzi Portugalskom a KĽDR (7:0) a vo štvrťfinále medzi Argentínov a Nemeckom (0:4).

- V stredu, 7.júla, tiež o 20:30 si na Durbane zmerajú sily Nemci a Španieli. Či Nemci budú pokračovať v krasojazde alebo ich zastaví kanonier David Villa so svojim Španielskom, to uvidíme. Tiež však zápas nebude mať jasného favorita.

Nemci zatiaľ na turnaji odohrali päť zápasov. Raz vyhrali 1:0 raz takisto prehrali a inak dali vždy štyri góly. Iba jedenkrát sa dokázali presadiť proti africkému súperovi z Ghany, poraziť ich dokázalo prekvapujúco, nakoniec nepostupujúce Srbsko. Štyri razy sa presadili Nemci proti Austrálii, ale aj proti Anglicku a Agentíne. Či dokáže dať jeden gól alebo štyri Španielsku, uvidíme. Alebo žeby Nemci gól opäť nedali?

Španieli sú rebríčkovo už najlepší tím majstrovstiev sveta. S výsledkami sú však na tom podobne ako Holanďania, okrem jedného zápasu vždy vyhrali iba tým najtesnejším rozdielom. Narozdiel od Holanďanov však dokázi aj prehrať, a to hneď úvodný zápas proti Švajčiarsku - 0:1. Týmto rozdielom tiež zvládli ostatné zápasy, až na zápas s Hondurasom (2:0) a Chile, nad ktorým vyhrala klasickým holandským výsledkom 2:1.

Štadión Durban všetci dobre poznáme, hrali sme totiž na ňom aj my, a to práve zápas s Holandskom. Čo sa týka terajších súperov, pre oboch to bude tiež druhý zápas na tomto štadióne. Nemci však majú určite lepšie spomienky, keď tu rozdielom triedy prevýšili Austráliu (4:0). Španieli na Durbane museli jedinýkrát prehltnúť trpkú pilulku prehry.

Michal Šášky

Michal Šášky

Bloger 
  • Počet článkov:  139
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Večne meškajúci maniak do športovej novinárčiny, s extrémne vyvinutým zmyslom pre ironické a sarkastické poznámky, predseda vlastnej kvázipolitickej strany SPI a človek prácu vykonávajúci vždy na 100% (pondelok 12%, utorok 23%, streda 40%, štvrtok 20% a piatok 5%...) Zoznam autorových rubrík:  FutbalMS v hokeji 2011MS v hokeji 2012Iné športyZ môjho nudného životaTelevízorHudbaNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu