Ako by mohla vyzerať spoločná česko-slovenská liga?

Českými i slovenskými médiami nedávno prebehla správa, ktorá zaujala množstvo športových, najmä hokejových fanúšikov. Najlepšie slovenské kluby - HC Slovan Bratislava a HC Košice - majú údajne namierené za rieku Moravu. Správa nebola výmyslom, ale nafúknutou bublinou pravdy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

PREČO NIE?
Československá hokejová liga nie je nápadom, ktorý skresol v hlave niekoho len v tomto období. Snaha o spojenie dvoch k sebe blízkych líg tu bola odpradávna, hádam už od ich rozdelenia po rozdelení republík. Túžia po tom jednak Moraváci a Bratislavčania (nakoľko napríklad také Brno a Slovan sú v tesnom spojení po fanúšikovskej stránke nie len v hokeji, ale i vo futbale) a samozrejme rovnako aj „starí páni”, ktorí tú ligu zažili ešte pred jej rozdelením. Vedia, akú niesla vtedy kvalitu a chceli by ju pokope ešte vidieť a zaspomínať si na staré časy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neznie to na prvý pohľad ako zlý nápad. Ak by však spoločnú československú ligu mohol hrať každý! No keďže v Česku hrá súťaž 14 mančaftov a na Slovensku 10 (bez slovenskej dvadsiatky), veľkosťou ligy by sme sa blížili pomaly ku kanadsko-americkej NHL. A to nie je možné z akéhokoľvek hľadiska, najmä toho finančného.

Ten je problémom aj pri česko-slovenskej lige takej, ako bola prezentovaná najnovšie. Na ujasnenie - súčasný návrh bol prezentovaný ako vytvorenie dvoch divízií východnej a západnej. Rozdelilo by to českú ligu na osem tímov v západnej konfrencii a na šesť v tej východnej. Tú by dopĺňali následne aj dva slovenské kluby - Slovan a Košice. Tí s týmto návrhom súhlasili.

SkryťVypnúť reklamu

A prečo nie? Sú na Slovensku jednoznačne najlepší, majú najideálnejšie podmienky, najlepšie štadióny a infraštruktúru a súboje s klubmi, ktoré bojujú o záchranu (nie ligovú, ale existenčnú) ich po dlhých rokoch museli prestať baviť. Nemá im teda niekto prečo niečo vyčítať.

Situácia však nebola vôbec taká vážna, aby sa rozoberala v médiách. Asociácia profesionálnych klubov (APK) v Čechách totiž iba rokovala o tom, či sa o tom rokovať vôbec bude. A ako sa aj predpokladalo, rokovanie dospelo k záveru, že sa rokovať nebude. Česi si nechcú doslova „riešiť zlú situáciu klubmi zo Slovenska”.

KDE JE KVALITA?
Slovenskí aj českí fanúšikovia však v otázke československej ligy neboli jednotní. Niekto tvrdí, že slovenská liga je málo kvalitná a Česi by si iba pohoršili. Na Slovensku zas tvrdia, že viac, ako do vopred neuskutočniteľnej spoločnej ligy, by sa zainteresovaní na Slovensku mali najprv venovať vylepšeniu tej našej národnej Extraligy.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnú ligu nechce každý, čo by jej možno bránilo v uskutočnení najviac zo všetkého, ak by vôbec došlo k rokovaniu o nej. Slovenskí aj českí fanúšikovia však spustili popri tejto súťaži závažnú debatu: Ktorá liga je kvalitnejšia? Podľa mnohých je lepšia česká liga, podľa iných je zas kvalita vyrovnanejšia. Jedna z reakcií znie, že česká liga vychovala šesťnásobných majstrov sveta a jedných olympijskych. Hoc, samozrejme, dá sa polemizovať nad súpiskou, koľko medailových hráčov hralo vtedy českú Extraligu...

Bolo by to však určite zbytočné. Várku tých naozaj najlepších hráčov berie kanadsko-americká NHL, druhú várku tých najlepších, pre ktoré sa ešte chodievalo na hokej, berie Kontinentálna hokejová liga. Pre súťaže ako je slovenská či česká tak ostali hráči tretej až štvrtej várky, pretože aj nemecká, fínska či švédska hokejová liga je podstatne kvalitnejšia najmä z pohľadu financií. Preto porovnávanie kvality českej a slovenskej hokejovej ligy - pričom obe majú výrazné finančné problémy - môžeme prirovnať k porovnávaniu, či je pokazené jablko chutnejšie ako pokazený banán.

SkryťVypnúť reklamu

Škoda len, že sa tejto kvázispoločnej ligy nedožil Slovan Bratislava. Mohol by byť totiž prvým klubom, možno i na svete, ktorý by bol za tri roky v troch ligových súťažiach! Raz v slovenskej Extralige, o rok v spoločnej česko-slovenskej lige a o dva roky v KHL, kde oň majú jednoznačný záujem vraj už na budúcu sezónu.

AKO BY SA TO PÁČILO MNE?
Spoločná česko-slovenská hokejová liga by určite pomohla vo viacerých veciach. Jednak by určite zvýšila návštevnosť na ligových štadiónoch v mužstvách, kde dnes chodí už iba hŕstka fanúšikov. Prišli by totiž nové a lepšie mužstvá, noví a lepší tréneri, noví a lepší hráči. Aj možnosť väčšieho priestoru na rotácie prestupov by určite hokeju v našich dvoch krajinách pomohla. A určite by zlákala aj hráčov, ktorým sa naša liga jednoducho máli. Napríklad mená z nemeckej DEL - Martin Bartek, Martin Hlinka, Dušan Milo, Ivan Čiernik či Richard Pavlikovský - sú slovenskému uchu známe a mohli by oživiť hokejové dianie nie len v Čechách, ale i na Slovensku.

Česko-slovenská hokejová liga tak pôsobí ako zlatá baňa. No bez peňazí sa k tej zlatej bani asi nik neprebojuje. Niektoré kluby na Slovensku i v Čechách sú radi, že vôbec ešte žijú. Nieto, aby boli schopné platiť si presuny aj za hranice krajiny. Respektíve tímy, ktoré teraz hrajú najvyššiu súťaž, by sa asi neuspokojili s odsunutím na vedľajšiu koľaj. Tú najlepšiu ligu by si totiž zaslúžili nie len Slovan a Košice, ale určite aj Trenčín, možno Zvolen, Banská Bystrica, Poprad aj Skalica so Žigom Pálffym či Patrikom Lušňákom.

Z môjho skromného pohľadu by úplne ideálne boli dve najvyššie česko-slovenské súťaže, medzi ktorými by sa zostupovalo a postupovalo - čiže víťaz play-off druhej najvyššej súťaže by postúpil do najvyššej česko-slovenskej súťaže, naopak posledný tím z prvej najvyššej súťaže by zostupoval do tej druhej. Posledný tím druhej najvyššej súťaže by vypadol do tretej národnej ligy, kde by kluby hrávali iba tú klasickú Extraligu ako teraz.

KIEŽBY REALITA TAKÁ MOHLA BYŤ...
Je to však len obyčajná predstava od Bratislavčana, ktorú asi, logicky, nikdy nebude možné zrealizovať. Financie totiž nie sú ktovie aké a veľa klubov, čo by si česko-slovenskú súťaž mohli dovoliť, asi nenájdeme. A ak vyberieme z našich národných líg kluby s najlepšími finančnými schopnosťami do spoločnej ligy, v tej národnej ostanú iba tie kluby, ktoré tú česko-slovenskú ligu práve potrebujú najviac. Vystrihnutím tých najlepších klubov by vážne utrpel a možno aj úplne zanikol samostatný slovenský i český ligový hokej v tých menších mestách. A iné rozdelenie rovnako nepomôže. Klubov máme totiž dokopy 24 a dve ligy po dvanásť tímov alebo iné rozloženie je priam finančne nemožné. A to nie len v tomto období, ale pravdepodobne aj v ďalekej budúcnosti...

Spoločná česko-slovenská liga tak hoci vyzerá vynikajúco a lákavo, no na druhej strane by bola pre domáci hokej mínusová pre obe krajiny a, samozrejme, finančne by bola náročná - a to paradoxne najmä pre tímy, ktoré by ju nehrali. Oveľa reálnejšie tak u mňa vyzerá Česko-slovenský hokejový pohár, ktorý by hrali pomedzi ligovú súťaž tie kluby, ktoré by si eventuálne finančne mohli dovoliť zápasy aj za hranicou svojej krajiny. Fanúšikovia by boli určite radi, ale či by tímy dokázali zvládnuť extraligovú súťaž aj pohár - to je otázka už na iné osoby. Rozhodne by to však prospelo tým finančne vyspelejším tímom, keď už sa tá hokejová Liga Majstrov nedokázala uskutočniť opäť...

Michal Šášky

Michal Šášky

Bloger 
  • Počet článkov:  139
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Večne meškajúci maniak do športovej novinárčiny, s extrémne vyvinutým zmyslom pre ironické a sarkastické poznámky, predseda vlastnej kvázipolitickej strany SPI a človek prácu vykonávajúci vždy na 100% (pondelok 12%, utorok 23%, streda 40%, štvrtok 20% a piatok 5%...) Zoznam autorových rubrík:  FutbalMS v hokeji 2011MS v hokeji 2012Iné športyZ môjho nudného životaTelevízorHudbaNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu