PROTI KOMU V KVALIFIKÁCII?
Oproti kvalifikácii na majstrovstvá sveta vo futbale nečaká Vladimíra Weissa st. z istého pohľadu v kvalifikácii na majstrovstvá Európy nič nové. Opäť mu súperov budú tvoriť len európske tímy. Avšak, bude to rozhodne niečo úplne iné, ako minulá kvalifikácia.
Ako sme oslavovali, že sme sa dostali medzi šestnástich najlepších na svete, tak ak by sme sa chceli dostať medzi šestnástich najlepších v Európe, stačilo by nám „len” dostať sa na šampionát. Tam nás však čaká veľmi, veľmi náročná cesta! Do cesty sa nám totiž postavia veľmi náročné mužstvá!
V kvalifikácii na MS sme čelili trom papierovo ťažším tímom. Avšak, z toho Poľsku aj Česku sa rozpadol zväz a takisto hrali aj hráči, Severné Írsko sme strčili do vrecka doma i vonku kvalitným výkonom. Nuž, nestačili sme na Slovincov, ktorí boli o kôš nižšie (našťastie oni nezvládli toho tiež dosť) a San Maríno komentovať netraba.
Česi sú dnes len v Európe 19., Poliaci dokonca 30. a Severní Íri 32.! Slováci sa najmä vďaka ich pádom dostali na 16. miesto (27. na svete). V kvalifikácii budú čeliť Rusom, ktorí sú 10.najlepší v Európe (16. na svete), napriek tomu, že neboli na majstrovstvá sveta, sú našimi možno najťažšími súpermi. Netreba však podceňovať ďalších, veľmi ťažkých súperov - Íri sú 21. (36. na svete), Macedónci 36. (66.), Arménci 44. (96.) a Andorra sa nachádza na 52. mieste (201.), horšie je na tom z Európy už len San Maríno.
Nechceme samozrejme nič spochybňovať, samotné majstrovstvá sveta ukázali, že Slováci na európske tímy zväčša zahrať vedia. Talianov sme porazili, proti Holandsku sme tiež nepôsobili ako outsideri, a to sú tímy z TOP 6! V zápase proti Chorvátsku, ktorý sme remizovali 1:1 sme tiež nepodali zlý výkon, a to sú Chorváti z prvého košu, my z druhého. Avšak treba brať na vedomie, že to bol len prípravný, priateľský zápas.
SLOVINCI A SEVERNÍ ÍRI ZASE SPOLU
Len pre zaujímavosť, naši súperi z kvalifikácie na MS 2010 na tom zväčša tiež dvakrát dobre nie sú. Česi boli v tom istom koši čo my, z prvého koša však vyfasovali úradujúcich majstrov Španielsko, spoločnosť v poslednej 5-člennej skupine I im robia všetko nevyspytateľní - Škóti, Lotyši a Lichtenštajnci.
Severné Írsko a Slovinsko sa stretnú po minulej kvalifikácii na MS spolu aj v tejto kvalifikácii na ME a opäť v tretej kvalifikačnej skupine. Paradoxné je, že Slovinci, ako účastník MS, boli v nižšom koši ako Severní Íri. V skupine C to však budú mať ťažké, za súperov vyfasovali Taliansko, Srbsko, Estónsko a Faerské Ostrovy. Táto skupina sa už ako jediná hrať začala! Estónsko privítalo 11.augusta v hlavnom meste Tallinn Faerské Ostrovy. Tie vyhrávali od 28. minúty gólom hráča Newcastlu United Edmundssona a na tabuli svietilo 0:1. Estónci sa však nevzdali a v 91., keď sa presadil mladý Kaimar Saaga vo svojom deviatom vystúpení v národných farbách, a 93.minúte, keď zakončoval skúsený harcovník a obranca Raio Piiroja, kontroverzne vyhrali 2:1...
Nuž a náš trpaslík zo San Marína? Toho čaká ťažké Moldavsko, stále zlepšujúce sa Maďarsko, tiež veľmi dobré severské Fínsko a Švédsko a finalista majstrovstiev sveta Holandsko. Že som zabudol na Poliakov? Nie, tí už sú na MS! Sú totiž s Ukrajinou usporiadateľské krajiny.
ŠESTNÁSŤ NAJLEPŠÍCH NA ŠAMPIONÁTE NEBUDE!
Druhou zaujímavosťou je, že na záverečnom šampionáte v Poľsku a Ukrajine sa s určitosťou nestretne šestnásť najlepších tímov na svete. Za to môže usporiadateľ Poľsko, ktoré je až na 30.mieste v Európe. Lepšie na tom sú dokonca aj Izraelčania z piateho koša, či aj Litva! Druhý usporiadateľ Ukrajina patrí medzi 16. najlepších tímov Európy, sú totiž 15.najlepší, o jedno európske miesto pred Slovenskom. Vo svetovom rebríčku ich delia tri miesta.
Šestnásť najlepších mužstiev Európy je podľa júlového rebríčku krajín FIFA takýto: Španielsko, Holandsko, Nemecko, Anglicko, Portugalsko, Taliansko, Grécko, Srbsko, Chrvátsko, Rusko, Švajčiarsko, Slovinsko, Francúzsko, Nórsko, Ukrajina a Slovensko.
Najľahšiu cestu bude mať zrejme Nemecko zo skupiny A, ktorý v nej súpera z TOP 16 nemá, takisto ako aj Francúzsko zo skupiny D, Holandsko zo skupiny E a Španielsko zo skupiny I. Nuž a rozhodne sa s najväčšou pravdepodobnosťou v skupine C - v nej sa totiž stretnú až tri mužstvá z TOP 16 - šieste Taliansko, ôsme Srbsko a dvanáste Slovinsko!
Dvojice z TOP 16 budú v skupine B Rusko a Slovensko, v skupine F Grécko a Chorvátsko, v skupine G Anglicko a Švajčiarsko a v skupine H Portugalsko a Nórsko. Nuž ale poďme na našu nomináciu...
DOSTAL ĎURICA KOŠOM?
Nominácia na dve úvodné stretnutia kvalifikácie proti Macedónsku a miernemu favoritovi skupiny Rusku sa skladá z dvadsaťtri hráčov, teda takisto, ako nominácia na MS, z toho sú traja brankári. To už sú prakticky stálice - Mucha, Kuciak a Perniš. Táto trojica brankárov bola nominovaná aj na priateľský zápas proti Chorvátsku napriek tomu, že bolo vlastne isté, že traja by ani nastúpiť nemohli.
Čo sa týka obrancov, namiesto siedmych na MS, v tejto nominácii sú iba šiesti. Chýbajú Martin Petráš i Ján Ďurica, ktorý odohral na MS za Slovensko všetkých 360 minút (Petráš 1 minútu), v najnovšej sezóne však Janko opäť vo svojom ruskom klube nenastupuje. V nominácii však nájdeme Tomáša Hubočana, ktorý si v Rusku vybudoval dobré meno a ktorý by v drese Slovenska mohol odohrať svoje druhé medzištátne stretnutie a prvé kvalifikačné, môžme ho teda brať i za nováčika.
Nominácia sa ušla Pekaríkovi, napriek tomu, že mu prvé kolo nemeckej Bundesligy príliš nevyšlo, keďže nevedel zastaviť Ribéryho a po polčase ho tréner stiahol. Martin Škrteľ so svojim klubom podľahol hviezdnemu Manchestru City na domácej pôde 0:3 a videl žltú kartu. Tiežnominovaný Marek Čech nastúpiť ani nemôže, nakoľko je zranený. Jediný domáci obranca Kornel Saláta je naopak mierne vyťažený, nakoľko hrá okrem ligy aj ťažké pohárové zápasy. Ak by mu však nevyšiel ten dnešný, už tiež nebude domácim hráčom, ale hráčom chorvátskeho Dinama Záhreb.
DOSTAL KOZÁK KOŠOM?
Naopak, čo sa týka zálohy, tam máme momentálne o jedného hráča naviac, no treba povedať, že ako Miroslav Karhan, tak aj Zdeno Štrba by poprípade mohli zaskočiť aj na stopérskom poste. V terajšej nominácii oproti majstrovstvám sveta chýba medzi záložníkmi iba Ján Kozák, ktorý je momentálne „na voľnej nohe” a zrejme najmä preto nie je v nominácii trénera Weissa.
Z majstrovstiev sveta sa do nominácie dostalo sedem hráčov - Kucka, Stoch, Weiss, Sapara, Hamšík, Kopúnek a Štrba. Chýba iba Ján Kozák. Pridáva sa ale vtedyzranený Miroslav Karhan a vtedynenominovaný Žilinčan a účastník tohtoročnej Ligy Majstrov Mário Pečalka. Oproti priateľskému zápasu proti Chorvátsku sa vráti do reprezentácie Pečalka, Štrba a Sapara.
STARONOVÝ ÚTOČNÍK ORAVEC
Narozdiel od zápasu proti Chorvátsku nominoval Weiss päť útočníkov, teda toľko, koľko ich bolo na MS. Proti Chorvátsku chýbal iba Martin Jakubko, v tomto zápase bude chýbať tiež. Do reprezentácie sa ale vracia po dlhšom čase žilinský útočník, a teda tiež účastník Ligy Majstrov, Tomáš Oravec. Pod Vladimírom Wiessom poprvýkrát.
Tomáš Oravec, už tridsaťročný hráč MŠK Žilina, debutoval v reprezentácii ešte ako hráč Ružomberka, teda ešte pred dlhými deviatimi rokmi, keď pri reprezentácii stál bývalý tréner Spartaku Trnava Jozef Adamec. Debut si odkrútil 15.augusta 2001 v domácom priateľskom zápase proti Iránu(3:4) a skóroval v ňom hneď dvakrát. Následne si ešte dodnes odkrútil ďalších trinásť zápasov s dvojkrížom na hrudi, proti Macedóncom a Rusom tak môže svoje reprezentačné zápasy rozšíriť až na 16, ak by nastúpil na oba zápasy.
Zvyšní útočníci sú tí klasickí. Filip Hološko, ten prehral so svojim Besiktasom tento víkend 0:2 a hral celý zápas, Erik Jendrišek zo Schalke sa cez Raúla na ihrisko zatiaľ nedostal, Stanislav Šesták zase predviedol dobrý úvodný zápas za turecký Ankaragücu a pridal k tomu aj krásny gól, keď preloboval brankára. Pri domácom víťazstve 3:0 však nebol Róbert Vittek, ktorý asi ešte odpočíva po zranení z priateľského zápasu s Chorvátskom. Na tento dvojzápas je však už nominovaný.
VZÁJOMNÉ ZÁPASY
Aj s Rusmi, aj s Macedóncami sme už v kvalifikácii hrali a s každým v inej. S Rusmi však v iba jednej kvalifikácii, a to o postup na majstrovstvá sveta 2006 v Nemecku. Vtedy sme s Rusmi v septembri 2009 remizovali v Moskve 1:1, vďaka gólu Róberta Vitteka z 87.minúty, no a doma v októbri 2005 sme remizovali bezgólovo. Z terajšej nominácie si tieto zápasy môžu pamätať Miroslav Karhan, Radoslav Zabavník a Róbert Vittek. V Moskve hral ešte Marek Čech, doma však už nie. V zostave doma pri remíze 0:0 sme však mohli vidieť už aj Martina Škrteľa, či Filipa Hološka, ktorý do zápasu nastupoval ako striedajúci hráč. Zo širšieho kádra v tomto zápase hral ako striedajúci aj Ján Ďurica. V tomto zápase sedel inak na lavičke aj bývalá hviezda Artmedie Bratislava Juraj Čobej a v základnej zostave hral dnes kapitán 5-ligového Interu Bratislava, 35-ročný stopér Roman Kratochvíl.
To však zo vzájomných zápasov s Rusmi nie je všetko! Hrali sme proti nim totiž aj priateľský zápas posledný májový deň v roku 2000 v Moskve. V ňom sme taktiež remizovali, a to 1:1. Tento zápas bol mimochodom posledný, ktorý v národnom drese odohrala legenda slovenského futbalu Peter Dubovský.
No aby sa nepovedalo, že všetky zápasy skončili remízou - aj keď vzájomné zápasy s Ruskom sú vyrovnané - prvý zápas s Rusmi, ktorý sme spolu hrali, vyhrali Rusi, keď v priateľskom zápase nás 29.mája 1994 poslali domov s prehrou 1:2. Vrátili sme im to však o necelý rok na to, 8.marca 1995, tiež v priateľskom zápase, ktorý sme vyhrali už na domácej pôde 2:1. Vzájomná bilancia je teda vyrovnaná. Päť zápasov, jedna výhra, jedna prehra a tri remízy. Gólovo teda tiež vyrovnané - 5:5. Od mája 1994 sme však nad Rusmi, desiatym najlepším tímom Európy, neprehrali! To sa dobre počúva, však?
S Macedóncami sme sa stretli dokopy zatiaľ štyrikrát. Priateľský zápas sme však s nimi nehrali, vždy sme sa s nimi stretli v kvalifikácii. Najprv v kvalifikácii na MS 2002. 3.septembra, tak ako teraz, ale pred desiatimi rokmi, sme doma vyhrali nad Macedónskom 2:0. V odvete 7.októbra 2001 v Macedónsku sme domácich rozprášili 5:0. V kvalifikácii na ME 2004 sme si s Macedónskom pokazili bilanciu, aj keď najprv na pôde v Macedónsku sme vyhrali 2:0, no 10.septembra v Žiline sme si neustrážili polčasové vedenie 1:0 a inkasovali sme od nich prvý a zatiaľ posledný gól a remizovali sme v konečnom súčte 1:1. V nominácii Ladislava Jurkemika sa vtedy ocitol Radoslav Zabavník aj Tomáš Oravec (hrali celý zápas, Zabavník ako jediný videl žltú kartu), medzi náhradníkmi (teda nie v nominácii) vtedy boli Štrba, Vittek, Karhan aj náhradný brankár Ján Mucha, avšak ten starší. Nenominácia Miroslava Karhana ho vtedy veľmi sklamala a pre rádio Okey poznamenal, že pod Jurkemikom už nikdy nenastúpi. Náš gól v tomto zápase dal Szilárd Németh v 25.minúte, v 61. korigoval na 1:1 striedajúci Dragan Dimitrovski. Tento, dnes 33-ročný hráč v službách druholigového macedónskeho klubu FK Oktomvri, za Macedónsko odohral 14 zápasov, ako Oravec a práve nám vsietil jeden z dvoch gólov, čo za reprezentáciu dal.
Vzájomná bilancia je tak nasledovná - 4 zápasy, 3 výhry, 1 remíza. A gólovo 10:1. Pekné!
A NOMINÁCIA NA ĎALŠÍ ZÁPAS ZNIE...
Nominácia slovenskej futbalovej reprezentácie na dva úvodné stretnutia B-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2012 proti Macedónsku (piatok, 3.septembra o 20:30 na Pasienkoch) a Rusku (utorok, 7.septembra o 17:00 SEČ na štadióne Lokomotivu v Moskve) teda znie takto:
Ja len ešte pripomeniem, že medzi náhradníkmi nájdeme brankára bratislavského Slovanu Matúša Putnockého, obrancov Martina Petráša z talianskej Ceseny a Jozefa Piačeka z MŠK Žilina, stredopoliarov Petra Grajciara z tureckého Konyasporu, Dušana Šventa z rakúskeho Salzburgu, Róberta Ježa z MŠK Žilina a tiež trojicu útočníkov - z domácej ligy Róberta Ráka, z nemeckej Bundesligy Adama Nemca a tiež aj spoluhráča Petra Grajciara Ivana Lietavu.
V nominácii nájdeme viac hráčov z tureckej ligy, ako z tej našej (Saláta, Pečalka, Oravec). V Turecku hrá pätica Sapara, Stoch, Šesták, Vittek a Hološko. Viac ako Corgoňligistov tu máme aj Bundesligistov - Pekaríka, Zabavníka, Karhana a Jendriška. Rovnakí počet hráčov, traja, sú aj z najvyššej anglickej súťaže. Brankárska jednotka Mucha, stopér a naša najväčšia obranná hviezda Škrteľ a zranený Marek Čech.
AKTUALIZÁCIA: Zraneného Mareka Čecha nakoniec vystrieda Dušan Švento z rakúskeho prvoligového klubu Red Bull Salzburg.
Brankári: Ján Mucha ml. (FC Everton/Angl.), Dušan Kuciak (FC Vaslui/Rum.), Dušan Perniš (Dundee United/Škót.).
Obrancovia: Peter Pekarík (VfL Wolfsburg/Nem), Martin Škrtel (FC Liverpool/Angl.), Tomáš Hubočan (Zenit Petrohrad/Rus.), Kornel Saláta (ŠK Slovan Bratislava - po dnešku možno Dinamo Záhreb/Chor.), Radoslav Zabavník (1. FSV Mainz/Nem.), Marek Čech (West Bromwich Albion/Angl.), Dušan Švento (Salzburg/Rak.).
Stredopoliari: Miroslav Karhan (1. FSV Mainz/Nem.), Mário Pečalka (MŠK Žilina), Juraj Kucka (AC Sparta Praha/ČR), Zdeno Štrba (Škoda Xanthi/Gréc.), Kamil Kopúnek (Saturn Moskovská oblasť/Rus. - od piatka), Marek Hamšík (SSC Neapol/Tal.), Marek Sapara (MKE Ankaragücü/Tur.), Vladimír Weiss ml. (Glasgow Rangers/Škót.), Miroslav Stoch (Fenerbahce Istanbul/Tur.).
Útočníci: Stanislav Šesták (MKE Ankaragücü/Tur.), Erik Jendrišek (Schalke 04/Nem.), Róbert Vittek (MKE Ankaragücü/Tur.), Filip Hološko (Besiktas Istanbul/Tur.), Tomáš Oravec (MŠK Žilina).
Ideálna zostava na Macedónsko: Ján Mucha - Zabavník, Škrteľ, Saláta, Hubočan - Štrba - Weiss, Hamšík, Stoch - Šesták, Oravec.
Ideálna zostava na Rusov: Ján Mucha - Pekarík, Škrteľ, Saláta, Zabavník - Karhan, Kucka - Weiss, Hamšík, Stoch - Vittek.
Tipy na výsledok našich najbližších stretnutí:
Slovensko verzus Macedónsko » 3:1
Rusko verzus Slovensko » 0:0.