Sláva víťazom, česť porazeným a rozhodcom mrkvu

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov solídnymi a sympatickými výkonmi dosiahli na cieľ, pre ktorý cestovali do Kanady - štvrťfinále na majstrovstvách sveta v hokeji. „Za odmenu” sa dostali až na obrazovky Slovenskej televízie a skoro aj do bojov o medaile.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

RTVS si totižto povedala, že zápasy Slovenska v základnej skupine majstrovstiev sveta vysielať nebude. Dôvodom bol fakt, že kanadská réžia nepripravovala prenosy z bojov o záchranu, takže ak by sa Slováci nedajbože nedostali zo skupiny, Slovenská televízia by nemohla poskytnúť svojim divákom vyvrcholenie šampionátu pre nás.

Trochu som sa obával, či Slováci, ktorí si počas zápasov v základnej skupine nepustili internet, neprišli o to najlepšie. Aj keď sme nevstúpili práve najistejšie a Lotyšsko sme zdolali po neistom výkone iba 3:1, následne prišiel skvelý zápas proti obhajcovi trofeje z Ruska a pri troche šťastia sme nemuseli prehrať. Prehrali sme ale 1:3 a až na Švédov sme uhrali s nimi najvyrovnanejšie stretnutie (Lotyši by vedeli rozprávať, prehrali totiž 0:14). Po Rusoch prišiel veľmi nešťastný zápas so Švédmi a debakel 1:9, napriek tomu bol dve tretiny k videniu pomerne vyrovnaný duel. No kto nevidel - neuverí. O našom osude rozhodol posledný zápas so Švajčiarskom, kde sme až trikrát prehrávali o dva góly - no nakoniec sme o tie dva góly vyhrali. A Švajčiarom mohli ostať len oči pre plač. Aspoň väčšine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dvaja Švajčiari sa mohli za prehru Slovákom pomstiť. Rozhodcovia Nicolas Fluri a Brent Reiber. Tí, spoločne s ruskými rozhodcami Viačeslavom Bulanovom a Dmitrijom Sivovom, totiž absolútne nelogicky dostali na starosť štvrťfinálový zápas Slovenska proti Fínsku. Sympatický výkon našich mladíkov a dosť neistý výkon fínskych hráčov, z ktorých niektorí vyhrali zlato už aj medzi seniormi, práve u nás na Slovensku, bol nakoniec rozhodcami, žiaľ, pomerne vážne poznačený.

Aj tento Pán - Mikael Granlund - hral zo včera na dnes proti nám

Meter, ktorý používali na vylúčenia, totiž nebol zďaleka jednotný pre obe strany. Hralo sa pomerne čisto, dovolím si povedať, že Fíni sa dopustili častejších a vážnejších zákrokov, než my. Napriek tomu v konečnom skóre dostali Slováci viac než dvojnásobok trestov.

SkryťVypnúť reklamu

Výkony rozhodcov zďaleka neboli úplne „s kostolným poriadkom”, no samozrejme by bolo trochu trúfalé, keby sme konečný výsledok hádzali iba na nich. V defenzíve sme urobili každý zápas veľmi veľa kiksov a zopárkrát nás vyslovene podržali iba brankári Šimboch a Riečický. Napriek tomu si IIHF, organizátor týchto majstrovstiev sveta, určite nedá za klobúk výber rozhodcov pre prvý štvrťfinálový zápas. Je netolerovateľné, aby zápas pískali rozhodcovia z krajiny, ktorú z turnaja vyradilo práve hrajúce mužstvo. Je pochopiteľné, že zápas nemohli pískať Česi alebo Švédi, keďže sú susediace krajiny s hrajúcimi mužstvami. Taktiež ale nemali pískať ani Švajčiari a Lotyši - ktorých sme vyradili z turnaja my - a na druhej strane Dáni a Američania, ktorí stroskotali na Fínoch. Nasadenie Rusov je normálne, no švajčiarska dvojica, ktorá pískala proti nám zaujato - na čo neraz narážali aj komentátor STV Matúš Mažec a hosť Ján Filc - určite nemala na ľade čo hľadať. K dispozícii určite museli byť napríklad rozhodcovia z domácej Kanady, ktorí by nemali dôvod byť zaujatí, keďže navyše víťaz z tohto štvrťfinále sa proti nim v semifinále neobjaví.

SkryťVypnúť reklamu

Pre výber rozhodcov teda palec dole, za výkon a bojovnosť našich mladých chlapcov však zdvihnem toľko palcov, koľko len budem môcť. Bojovný a nebojácny výkon totiž opäť potešil každého hokejového fanúšika, tentokrát už aj televízneho. Nehovoriac o tom, že štvrťfinále je pre krajinu s tak chabou podporou športu od štátu a tak minimálnou prácou s mládežou úspech ako hrom.

Napriek tomu, že už nás čaká iba neatraktívny súboj o piate miesto (ktoré aspoň podľa stránky Osporte.sk bude 4.januára o tretej ráno), určite si ho kvôli chlapcom ako Juraj Šimboch, Peter Trška, Adam Jánošík, Marek Tvrdoň, Michal Toman, Miloš Bubela, Tomáš Matoušek, Richard Mráz, Matúš Chovan či Tomáš Jurčo s radosťou a hrdosťou pozriem. Pretože tím, ktorý sa nevzdáva a z plných síl útočí aj za stavu 4:8 tridsať sekúnd pred koncom zápasu, si zaslúži divákov a fanúšikov!

SkryťVypnúť reklamu

Ostáva nám len dúfať, že RTVS odvysiela aj tento zápas, resp. že kanadská televízia k ním vyrobí priame prenosy. A celkom rád by som si opäť vypočul komentátorov ako Pavol Gašpar či Richard Lintner. Pretože, úprimne pán Mažec, ešte sa máte čo učiť...

PPČ (poznámka pod čiarou): Keďže ani STV a ani ČT4 do svojho programu hokej nedávali a nedávali, bol som zvedavý, či tam niekedy vôbec pribudne a česko-slovenské hokejové derby budem môcť sledovať. Išiel som tak zháňať informácie. Keď ani jeden z mojich zdrojov nezafungoval, opýtal som sa Bohumila Stejskala. Či mi nevie náhádou zistiť niečo o tomto zápase, kto ho bude komentovať a hlavne či vôbec bude. „Ahoj, majú to skutočne vysielať od 3 ráno, ale netuším, kto bude komentovať. Potvrdila mi to pani, ktorá to bude v STV technicky zabezpečovať. Asi nevstanem,” odpovedal mi úsmevne Bohumil.

Takže - ďakujem mu týmto srdečne za zistené informácie a ďakujem aj STV vopred za prenos. Hádam budete Slovensku fandiť so mnou :-)

Michal Šášky

Michal Šášky

Bloger 
  • Počet článkov:  139
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Večne meškajúci maniak do športovej novinárčiny, s extrémne vyvinutým zmyslom pre ironické a sarkastické poznámky, predseda vlastnej kvázipolitickej strany SPI a človek prácu vykonávajúci vždy na 100% (pondelok 12%, utorok 23%, streda 40%, štvrtok 20% a piatok 5%...) Zoznam autorových rubrík:  FutbalMS v hokeji 2011MS v hokeji 2012Iné športyZ môjho nudného životaTelevízorHudbaNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu