Bez vody nie je život

Pohár studenej vody? Čože je to za dar! Pre mnohých ľudí ďaleko za našimi hranicami má pitná voda nevyčísliteľnú hodnotu. Z histórie a ľudových piesní ešte aj my poznáme, ako sa chodievalo s vedrom či krčahom ku studni po vodu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V súčasnosti stačí jednoducho potočiť vodovodným kohútikom a tečie nám čistá pitná voda. Keď sa kúpeme či splachujeme toaletu a umývame autá, ani nám na um nezíde, že 780 miliónov ľudí hlavne z krajín Blízkeho východu, Afriky a Ázie sú ohrozené nedostatkom vody a najtvrdšie to pociťujú najmä chudobnejšie vrstvy obyvateľstva. Mnohé studne sú znečistené, čoho následkom je zlá kvalita vody. Voda zamorená baktériami a parazitmi je príčinou hnačiek a iných chorôb. Mnoho ľudí, najmä detí, denne zomiera na choroby spôsobené pitím špinavej vody – ročne takto zomrie viac 2,2 milióna ľudí z toho viac ako 800 tisíc malých detí. Je tu príležitosť zamyslieť sa, uvedomiť si hodnotu a význam vody. Aj my prispievame k zlepšeniu života ľudí aj v tých krajinách, kde prístup k pitnej vode nie je samozrejmosťou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Mapa prístupu ľudí k pitnej vode podľa krajín - rok 2015
Mapa prístupu ľudí k pitnej vode podľa krajín - rok 2015 (zdroj: ChartsBin)

Vzdelávanie a voda úzko súvisia

Mnoho ľudí, predovšetkým tí najchudobnejší, denne chodia pešo po vodu k studni vzdialenej i niekoľko kilometrov od ich hlineného domčeka. Sú to ženy, ktoré si načerpajú vodu do veľkej bandasky, postavia na hlavu a niekoľko kilometrov nesú domov – aby mali čo piť, z čoho variť, aby sa mohli umyť, oprať si veci, príp. poliať niečo na políčku. Po červenohnedých hlinených cestách vidieť kráčať malé deti s farebnými bandaskami s vodou v oboch rukách. Mnohé z nich nikdy neboli v škole, nevedia písať, čítať, počítať. Je to situácia mnohých miliónov žien a detí vo svete.

Ženy a deti idú po vodu v Korr, Keňa
Ženy a deti idú po vodu v Korr, Keňa (zdroj: SAVIO)

Vďaka verejnej zbierke Tehlička sme mohli postaviť studňu pre nemocnicu v Južnom Sudáne v malebnej osade Manguo v okrese Maridi. Tiež sme finančne prispeli na vyhĺbenie a prevádzku studní v centre pre deti ulice Bosco Boys v Nairobi, Keňa a pre školu v N´Djamena, Čad. V Ekvádore sme prispeli na vybudovanie hygienických zariadení v Tuuti Entsa.

SkryťVypnúť reklamu
Vŕtanie studne v Keni
Vŕtanie studne v Keni (zdroj: SAVIO)

Bez vody niet úrody

Záplavy a suchá ako dôsledok klimatických zmien postihujú najchudobnejších ľudí i v týchto krajinách. Polia nezavlažujú, pretože nevedia ako. Majú slabú úrodu, hynie im dobytok a nemajú dostatok základnej obživy a potom hladujú. Toto sú problémy, s ktorými sa ľudia v najmenej rozvinutých krajinách denne stretávajú.

Zavlažovací systém v Gumbo, Južný Sudán
Zavlažovací systém v Gumbo, Južný Sudán (zdroj: SAVIO)

Darcovia prispievajúci do verejnej zbierky Tehlička nám v minulosti pomohli vybudovať zavlažovací systém v Manguo v okrese Maridi, Južný Sudán. Tento rok na prelome januára a februára boli naši kolegovia na pracovnej ceste v Keni, aby pozreli projekty, ktoré tam aktuálne realizujeme. Navštívili tiež mestá Marsabit a Korr na severe Kene. Zvlášť zaujímavé bolo púštne mesto Korr. Obyvateľstvo tu žije pastierskym spôsobom života, denne kráčajú desiatky kilometrov, aby v púštnom prostredí našli pre dobytok vodu a pastvu. Oblasť, v ktorej sa nachádzajú aj mestá Korr a Marsabit, zasiahlo rozsiahle sucho. Dôsledkom toho umieral pastierom dobytok, ľudia trpeli podvýživou, situácia viedla k hladomoru. Zapojením sa do iniciatívy Spolu pre Keňu – rýchlej krátkej zbierky pre suchom zasiahnuté oblasti – a vďaka našim darcom sme mohli prispieť sumou 15 698,70 eur. Vyzbierané financie boli použité na výživový program pre podvyživené deti predškolského veku.

SkryťVypnúť reklamu

S vodou súvisí aj hygiena

Nedostatok hygienických zariadení najmä v rozvojovom svete spôsobuje šírenie chorôb a infekcií ako hnačky, cholera, týfus, horúčka dengue, malária a ďalších parazitických infekcií. Chýbajú základné opatrenia - čistá voda na záchodoch v školách, vzdelávanie detí o základných hygienických návykoch - znižujúce úmrtia o viac ako tretinu. Tiež by zlepšili ekonomickú a sociálnu situáciu ľudí v krajinách, kde prišli o prácu v dôsledku choroby a kvôli nedostatku hygienických zariadení či prístupu k vode.

Budovanie toaliet v utečeneckom tábore v Gumbo, Južný Sudán
Budovanie toaliet v utečeneckom tábore v Gumbo, Južný Sudán (zdroj: SAVIO)

S podporou SlovakAid sme realizovali projekt v Manguo, Južný Sudán, zameraný na vysokú negramotnosť, sociálny a zdravotný a ekonomický rozvoj.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka rekonštrukcii polorozpadnutej základnej školy Bakindo Primary School a zlepšeniu hygieny vybudovaním toaliet pre žiakov sa zlepšil zdravotný stav a tým aj dochádzka detí do školy. V tom čase sa na škole vzdelávalo vyše 600 žiakov a ďalších vyše 100 v pridruženej materskej škole.

Téma vody sa nás týka. Aj preto sme sa spolu s ďalšími mimovládnymi rozvojovými organizáciami zapojili do kampane bežiacej počas Rozvojového dňa - Bez vody nie je život. Po Košicich a Banskej Bystrici sa s nami môžete stretnúť v Bratislave 13. septembra 2017 od 15.00 do 19.00 pri fontáne v Eurovea. Spoznáte nás podľa žltej bandasky :)

Viac o význame vody sa môžete dočítať v reporte UNESCO Water for a sustainable world.

Zuzana Suchová, fundraising a PR manažérkaSAVIO o.z.

SAVIO o.z.

SAVIO o.z.

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  5x

“SAVIO VYTVÁRA PRIESTOR PRE AKTÍVNE ŠÍRENIE DOBRA”Sme občianske združenie, ktoré saleziánskym štýlom vytvára priestor pre solidaritu s chudobnými a skvalitňuje život mladých v menej rozvinutých krajinách. Prostredníctvom projektov, zbierok a práce dobrovoľníkov pomáhame ľuďom v neľahkej životnej situácii. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu