Navštívili sme sever Kene, vládne tam sucho

Prvých sedem hodín cesty bolo celkom pohodlných – minulý rok totiž konečne dokončili asfaltku z Nairobi do mesta Marsabit na severe Kene.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

V Laisamise sme však asfaltku nechali tak, šofér auta, salezián Eric, zahlásil „Vitajte v Afrike“, a po nespevnenej ceste sa s nami vydal do púšte. Mali sme namierené do mesta Korr. Počas obdobia dažďov nie je možné dostať sa tam autom. Akýkoľvek náznak cesty v piesku vtedy zmizne, je náročné sa orientovať a auto ľahko zapadne v bahne. My sme však takýto problém nemali - posledné obdobie dažďov sa nekonalo a región trpí rozsiahlym suchom, cestu bolo preto ľahké nasledovať až do cieľa. Natriasali sme sa v aute, obdivovali pštrosy, antilopy a gazely v africkej divočine. Zveri postupne ubúdalo, s ňou sa vytrácala aj zeleň. Po hodine sme dorazili na miesto.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Korr leží uprostred púšte Kaisut, východne od jazera Turkana. Má asi 10 tisíc obyvateľov, ktorí žijú pastierskym spôsobom života. Jednoduché príbytky, maňaty, sú roztrúsené na rozsiahlom území, čím Korr stráca dojem mesta, pripomína skôr zoskupenie menších dedín. Zastavili sme pri saleziánskom dome, kde nás okrem miestnych misionárov privítala aj neznesiteľná horúčava. Po osviežujúcom obede sme sa prešli po okolí. V porovnaní s minulým rokom mi udreli do očí vyschnuté akácie, z ktorých sa vytratila zeleň. Nielenže posledné obdobie krátkych dažďov od októbra do decembra neprinieslo žiadne zrážky, v Korr nepršalo už vyše roka...

SkryťVypnúť reklamu
Korr v roku 2016 a teraz počas extrémneho sucha
Korr v roku 2016 a teraz počas extrémneho sucha (zdroj: Adriana Kerestešová)

Sucho zasiahlo rozsiahlu oblasť Východnej Afriky, vrátane Somálska, Etiópie, Kene, Ugandy, Sudánu a Južného Sudánu. Zhoršuje ho aj el Niño, periodicky sa opakujúci atmosférický fenomén nad Tichým oceánom, ktorý vedie k teplotným zmenám globálneho rozsahu. Častejší výskyt extrémneho počasia je jedným z jeho prejavov. Kým v roku 2015 priniesol pre niektoré oblasti Východnej Afriky výdatné zrážky vedúce k záplavám, v roku 2016 prispel k nedostatku dažďových zrážok a spôsobil zničujúce sucho. V dôsledku sucha čelí aktuálne 2,7 milióna ľudí v Keni vážnej potravinovej kríze, asi pol milióna trpí podvýživou. Kenská vláda vyhlásila humanitárnu krízu. (OCHA, 2017)

SkryťVypnúť reklamu
Mapa potravinovej bezpečnosti
Mapa potravinovej bezpečnosti (zdroj: OCHA, 2017)

Piesok pred nami sa vlnil od horúčavy. Miestni saleziáni sa so zvrašteným čelom rozhovorili o dôsledkoch sucha, ktoré nemilosrdne zasiahlo aj Korr. Vzhľadom na výskyt slanej podzemnej vody v okolí sa miestni obyvatelia spoliehajú na zrážky, tie však neprichádzajú. Obyčajne sa živia kravským mliekom, pri výnimočných príležitostiach aj mäsom. Mlieka je však teraz málo, dobytok umiera pre nedostatok vody a pastvy. Pastieri opúšťajú svoje rodiny na čoraz dlhšie obdobie, aby pre domáce zvieratá našli obživu. Niektorí zo zúfalstva predávajú dobytok na trhoch vo väčších mestách, aby získali peniaze na kúpu jedla pre rodinu. Trh je však presýtený, ceny dobytka klesajú, zárobok z predaja je mizivý. Počet podvyživených ľudí neustále stúpa, pomoc hľadajú v saleziánskej ošetrovni, ktorej zdroje sú však veľmi limitované. Obmedzený prístup k vode a sanitácii prispieva aj k rozširovaniu infekčných chorôb.

SkryťVypnúť reklamu

Miestni saleziáni sa u nás informovali o možnostiach podpory, prosili nás o pomoc. Sľúbili sme, že urobíme, čo bude v našich silách. Dotknutí ťažkou situáciou, sme z Korr skutočne odišli so zámerom niečo urobiť. Netrvalo dlho a príležitosť pomôcť sa naskytla. Medzi slovenskými rozvojovými organizáciami vznikla pri príležitosti návštevy prezidenta SR, Andreja Kisku, v Keni iniciatíva zorganizovať humanitárnu zbierku Spolu pre Keňu - pre ľudí postihnutých suchom v krajine. Naše občianske združenie SAVIO neváhalo zapojiť sa. Ponúkame Vám možnosť byť toho súčasťou. Vyjadrite s nami solidaritu s tými, ktorí to naozaj potrebujú. Výnos zbierky bude použitý na poskytnutie jedla pre podvyživené deti a zabezpečenie prístupu k pitnej vode pre dotknuté komunity v postihnutých oblastiach. Prispejte aj Vy.

Za Vašu pomoc vopred ďakujeme!

Adriana Kerestešová, projektová manažérka

SAVIO o.z.

SAVIO o.z.

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  5x

“SAVIO VYTVÁRA PRIESTOR PRE AKTÍVNE ŠÍRENIE DOBRA”Sme občianske združenie, ktoré saleziánskym štýlom vytvára priestor pre solidaritu s chudobnými a skvalitňuje život mladých v menej rozvinutých krajinách. Prostredníctvom projektov, zbierok a práce dobrovoľníkov pomáhame ľuďom v neľahkej životnej situácii. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu