reklama

Nedus našu budúcnosť!

Aisha je vzdelaná 40-ročná Keňanka. Ako mladá sa vydala za rakúskeho rozvojového pracovníka Richarda, ktorého spoznala vo svojom rodnom kraji Turkana.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pri hrnčeku čaju sme sa minulý rok v Nairobi rozprávali o rozvoji v Keni, vzdelávaní, pracovných príležitostiach, ale aj o zveľaďovaní životného prostredia. Rozpovedala mi príhodu spred pätnástich rokov, keď raz s Richardom cestovali spolu v Turkane autom. Dojedla keks, otvorila okno a prázdny obal vyhodila von. Keď to Richard videl, zastavil auto a nahnevaný sa opýtal, prečo to urobila. „Pozri sa okolo, ako to tu vyzerá. Všade je kopec odpadkov. Nemala by si svoje prostredie radšej zveľaďovať?“ A Aisha sa pozrela z okna von, videla všetky tie odpadky, ale nevidela v tom žiadny problém. Tak veľmi bola na odpad okolo zvyknutá. Zmena v jej myslení nastala až potom, keď navštívila Rakúsko a videla, ako môže okolie vyzerať, ak si ho ľudia vážia a starajú sa oň.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pätnásť rokov je dlhá doba a okrem Aishinho myslenia sa v Keni zmenilo veľa ďalšieho. Krajina napríklad prišla na to, že plastové tašky a sáčky poletujúce po okolí nielen že kazia vzhľad prostredia, ale vo veľkom spôsobujú napríklad aj hynutie dobytka požierajúceho plastové tašky povaľujúce sa na zemi v okolí trhovísk. Keňa preto prijala zákon, ktorý zakazuje používanie plastových sáčkov a tašiek. Ak vám pri vstupe do krajiny nájdu sáčok v batožine, hrozí vám pokuta. Aj vďaka tomuto pokrokovému zákonu je krajina bližšie k ochrane životného prostredia.

Odpad predstavuje pre rozvojové krajiny obrovský problém. Okrem skládok je bežným riešením vysporiadania sa s odpadom jeho spaľovanie na otvorených priestranstvách. Otvorené pálenie odpadu je jedným z piatich hlavných zdrojov znečisťovania ovzdušia v dôsledku ľudskej činnosti. Každý rok 5.júna nám to pripomína aj Svetový deň životného prostredia, ktorého hlavnou témou v roku 2019 je práve znečisťovanie ovzdušia. Dôležitosť venovať sa tejto problematike zdôrazňujú aj alarmujúce štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie, podľa ktorých každý rok zomrie na choroby spôsobené znečisteným ovzduším 7 miliónov ľudí, inak povedané 800 ľudí za hodinu alebo 13 ľudí každú minútu. Okrem fyzického zdravia má znečistené ovzdušie negatívny vplyv aj na mentálne zdravie človeka. Znečisteniu ovzdušia na úrovni, ktorá je zdraviu škodlivá, je vystavených 92% svetovej populácie - problematika sa teda týka každého jedného z nás. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K realizácii aktivít zameraných na zvyšovanie povedomia o problematike znečisťovania ovzdušia sa pridali aj Saleziáni don Bosca kampaňou Nedus našu budúcnosť! Saleziáni don Bosca sa po celom svete venujú výchove a formácii mládeže. Na planéte žije 1,2 miliardy mladých ľudí, v roku 2030 to bude 1,3 miliardy. Nezodpovedné správanie k životnému prostrediu má vplyv na budúce generácie, ktoré si zaslúžia zdravý život v udržateľnom prostredí. Kampaň Nedus našu budúcnosť! nám v Svetový deň životného prostredia 2019 pripomína, aké dôležité je prijímať opatrenia na ochranu ovzdušia a aké dôsledky má na naše zdravie zanedbávanie takejto ochrany. Kampaň spustila saleziánska medzinárodná iniciatíva Don Bosco Green Alliance, ku ktorej sa na Slovensku pridali Saleziáni Don Bosco a saleziánske organizácie vrátane nášho združenia. Týmto sa saleziánska rodina pripája aj k výzve na prijatie opatrení v záujme zastavenia klimatickej krízy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odkiaľ pochádza znečisťovanie ovzdušia? Okrem prírodného znečistenia sopečnými erupciami či piesočnými búrkami, má na kvalitu vzduchu, ktorý denne dýchame, negatívny vplyv ľudská aktivita. Znečistenie vzduchu spôsobené ľudskou činnosťou pochádza z piatich hlavných zdrojov. Prvým je už spomínané spaľovanie odpadu. Až 40% svetového odpadu je spaľovaných na otvorených priestranstvách, pričom otvorené spaľovanie poľnohospodárskeho a komunálneho odpadu sa praktizuje v 166 krajinách sveta. Zlepšovanie zberu a separácie odpadu znižuje množstvo odpadu, ktorý sa spaľuje alebo končí na skládke. Ďalším zdrojom znečisťovania ovzdušia je výroba energie, pričom najväčším prispievateľom sú uhoľné elektrárne. Programy zamerané na produkciu čistej energie majú priamy vplyv na kvalitu ovzdušia krajiny. Zo 193 krajín sveta v súčasnosti 82 štátov podporuje investície do výroby energie z obnoviteľných zdrojov, efektívnejšieho využívania energie a kontroly znečisťovania. Tretím zdrojom znečisťovania ovzdušia je doprava, ktorá je zodpovedná za takmer jednu štvrtinu emisií oxidu uhličitého súvisiacich s energiou, pričom tento podiel neustále rastie. Normy vyžadujúce používanie čistejších palív môžu znížiť emisie vozidiel až o 90%. K znečisťovaniu ovzdušia výrazne prispieva aj poľnohospodárstvo, a to najmä chov dobytka, ktorý spôsobuje vylučovanie veľkého množstva metánu a amoniaku, ale aj spaľovanie poľnohospodárskeho odpadu. Obmedzenie tejto formy znečistenia môže mať rôzne podoby, ako je menšia konzumácia potravín živočíšneho pôvodu či zníženie plytvania potravinami, pomôcť môže aj optimalizácia krmiva pre hospodárske zvieratá. Piatym hlavným zdrojom znečistenia ovzdušia ľudského pôvodu je spaľovanie fosílnych palív, dreva a palív z biomasy v domácnostiach, ktoré na varenie, kúrenie a svietenie využívajú asi tri miliardy ľudí sveta. Vzduch znečistený v domácnostiach spôsobuje predčasnú smrť u 3,8 milióna ľudí, a to najmä v krajinách rozvojového sveta. Cestou k obmedzeniu domáceho znečistenia vzduchu je zavádzanie moderných riešení vykurovania a spracovania potravín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako môže k lepšiemu ovzdušiu prispieť jednotlivec? Nápadov je hneď niekoľko – uprednostnenie pešej chôdze, verejnej dopravy či bicykla pred automobilovou dopravou, využívanie hybridných či elektrických áut, vypínanie motora, ak auto nie je v pohybe, obmedzenie konzumácie mäsitej stravy a mliečnych výrobkov, kompostovanie organického odpadu, recyklovanie odpadu, využívanie energeticky efektívnych domácich spotrebičov a vykurovacích systémov, vypínanie elektroniky a svetiel, ak sa práve nepoužívajú. S akou aktivitou dnes začneš ty? Čas na zmenu je práve teraz. Pridaj sa. Nedus našu budúcnosť!

Adriana Mahdalová, projektová manažérka

SAVIO o.z.

SAVIO o.z.

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  5x

“SAVIO VYTVÁRA PRIESTOR PRE AKTÍVNE ŠÍRENIE DOBRA”Sme občianske združenie, ktoré saleziánskym štýlom vytvára priestor pre solidaritu s chudobnými a skvalitňuje život mladých v menej rozvinutých krajinách. Prostredníctvom projektov, zbierok a práce dobrovoľníkov pomáhame ľuďom v neľahkej životnej situácii. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu