Business Casual pre pánov

Minulý týždeň som sa stretla s dvoma kamarátmi, ktorí sa rozhodli pre kariéru v ďalšom štúdiu, čiže PhD. Jednou z ich povinností je učenie študentov predmet „Etiketa a spoločenské správanie". Obaja mi položili jednu otázku: "Ako ty vnímaš pojem business casual? Čo presne by si tam zaradila a čo určite nie? Aké oblečenie je najvhodnejšie?" Musím sa priznať, že moja odpoveď bola trošku zmätená a preto som si povedala, že bude lepšie, ak si to sama objasním. Taktiež bude dobre, ak priblížim pojem business casual v súčasných módnych trendoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Business casual má určité pravidlá, ktoré ho reprezentujú. Podstata je, aby sa človek cítil v práci pohodlnejšie a nemusel celý deň stráviť v obleku. Je známe, že v každej firme môže business casual znamenať niečo iné. Business casual nie je presne dané a preto si to jednotlivé podniky prispôsobujú. Niektorí pod tým chápu aj nosenie texasiek so sakom, inde texasky nepripadajú v úvahu. Základom je, že oblečenie musí byť čisté, človek musí pôsobiť upravene, profesionálne a reprezentatívne. Pri oblečení business casual je dôležité, aby vyzeralo kvalitne a dober ušité. Ak sa rozhodnete pre kúpu, zvoľte kvalitu pred kvantitou, čiže radšej jedny poriadne nohavice ako troje. Vhodný business casual outfit pre mužov by sa mal skladať z týchto častí:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nohavice. Najlepšie polo-golf nohavice čiernej, béžovej alebo veľmi tmavomodrej farby. V súčasnosti sa nosia aj karované v hnedých odtieňoch. Samozrejme klasický strih, žiadne bedráky alebo široké, no taktiež nie príliš úzke. V robote na vašu spodnú bielizeň alebo prirodzenie nikto nie je zvedavý. Nezabúdajte, že nohavice po kúpe vo väčšine prípadov treba dať skrátiť. Je nevhodné, aby sa dotýkali zeme a je úplne nevhodné, aby vám pri chôdzi bolo vidieť ponožky. Pre business casual sú veľmi vhodné nohavice s pukmi. Do nohavíc samozrejme nesmie chýbať opasok. Ja osobne preferujem opasok tej istej farby ako topánky. Možno vám to pripadá ako zanedbateľný detail, no sú ľudia, ktorí si to všimnú. Opasok- samozrejme kožený. Látkový, prípadne iný, napríklad s extravagantnými sponami nechajte doma alebo rovno v obchode. To, že v niektorých firmách akceptujú texasky je fajn. Ja by som sa na vašom mieste tejto možnosti aj tak vyhla. Pri dnešnom obrovskom výbere texasiek rôznych strihov a farieb je veľká pravdepodobnosť, že sa seknete a kúpite tie nesprávne. Ponožky samozrejme čisto čierne.

SkryťVypnúť reklamu

Topánky sú najvhodnejšie poltopánky, hnedej alebo čiernej farby, jednoznačne len kožené. Teraz sú trendy špicatejšie (áno tie nepohodlnejšie, ktoré treba zo začiatku rozchodiť) najlepšie s nenápadne gumenou podrážkou, lebo tie s koženou sa vám hneď zničia. Tenisky alebo vysoké šnurovacie topánky v urban štýle nechajte na bežné nosenie. Do roboty nie sú vhodné a nespadajú do pojmu business casual. Pre tenisky, ktoré síce pôsobia skoro ako topánky, stále platí odpoveď: nie! Pre business casual pripadajú do úvahy len poltopánky.

Tričká a košele s krátkym a dlhým rukávom. U tričiek jednoznačne vyhráva štýl polo, čiže golierik a pár gombíkov pri krku a u košieľ slim fit model, ale len v prípade, ak na to máte postavu. Tričká s veľkými nápismi značiek, prípadne nejakých sloganov sa nezaraďujú do business casual. Takéto tričká sú akceptovateľné tak na diskotéke a aj to len na tej dedinskej v kultúrnom dome. Páni, modré košele nie je to jediné čo existuje. Pamätám si to obdobie keď sa do popredia dostali ružové. Tí odvážnejší prešli z modrých na ružové a tí nesledujúci trendy tvrdili že sú gay. Každopádne, súčasný výber je obrovský, ja by som zvolila antracitovú, šedú, tmavú fialovú alebo čiernu farbu, prípadne s jemnými pásikmi.

SkryťVypnúť reklamu

Sveter alebo sako? Oboje sú vhodné pre business casual. Sako sa myslí sport look. Čiže z vlny, tweedu alebo menčestru, všetkých tmavších farieb. Svetre, najlepšie tenšie z vlny alebo kašmíru opakovane v tmavších farbách. Láka vás svetlo zelená, žltá, svetlo modrá? Pre business casual sú lepšie tmavé farby, ale ak už farebnosť tak skôr tmavá červená prípadne fialová. Svetlé farby si nechajte na prechádzky do mesta.

K celkovému business looku patria hodinky. Ak používate tie na mobile, nevadí, zaobstarajte si aj tie na ruku. Je to proste módny doplnok, ktorý patrí ku každému správnemu businessmanovi.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by ste chceli byť viac trendy, spokojne si dajte čierne nohavice, bielu košeľu, na to čiernu vestičku a k tomu fancy karovaný motýlik. Nezaradíte sa do bežného business casual, ale do toho moderno-vyzývavejšieho.

Možno ma milujete, možno ma nenávidíte, hlavne čítajte ďalej!

xoxo, o týždeň som tu opäť!

P. S: pripájam obrázky spomínaných trendov business casual pre pánov.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Lucia Schnorrerová

Lucia Schnorrerová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Móda, dizajn, architektúra, proste štýl, to pekné čo nás obklopuje. Čítaj a dozvieš sa čo je in, ako čo kombinovať, čo vyhodiť a čo určite ani nepozerať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu