Slovensko váha, nestavia.

Písmo: A- | A+

Presnejšie povedané nestavia v požadovanom množstve a rýchlosťou, akú by sme pre rozvoj krajiny potrebovali.

Už dávnejšie sme poukazovali na potrebu prepojenia rýchlostnou cestou práve spojnicu sever-juh a teda Maďarsko prepojiť s Poľskom. Táto akcia obyvateľov obce Dvorianky v okrese Trebišov je pre nás dôkazom, že našou prioritou musí ostať práve kvalitné dobudovanie cestnej infraštruktúry naprieč Slovenskom. Sme v 21.storočí a musíme si uvedomiť, že za posledných 25 rokov skôr vo výstavbe stagnujeme ako napredujeme.

Taktiež si treba uvedomiť, že avizovaná novela zákona o cestnej premávke, ktorý je v zodpovednosti ministerstva vnútra SR a jeho úprava by v praxi dovolila prejazd kamiónov aj v nedeľu, do siedmej hodiny ráno. V súčasnosti môžu jazdiť iba do sobotňajšej polnoci a následne od nedele od 22. hodiny.

Podľa informácií z médií (aktualne.sk) bola možnosť ovplyvniť podobu tejto chystanej novely od 29. júna do 17. júla. Za ten čas bolo vznesených viac ako 130 pripomienok, z toho takmer 40 zásadných. Ministerstvo nevyhovelo Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore (SOPK), hlavnému mestu Bratislava ani verejnosti. Vyhovela však viacerým zásadným pripomienkam. Kamióny nebudú môcť jazdiť v nedeľu a štátny sviatok od 00.00 h do 07.00 h po diaľniciach, rýchlostných cestách a cestách I. triedy. Úspešne sa proti tomu postavilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Môj názor je jednoznačný: Pri aktuálnom prepojení Slovenska diaľnicami a rýchlostnými cestami vidím v tejto novele viac škody ako úžitku. Doplácať na túto novelu môžu práve obyvatelia dotknutých obcí, cez ktoré vedú dopravné koridory. Dobudujme najprv rýchlostné cesty a diaľnice tak, aby sme o povolení jazdy cez víkendy a sviatky mohli diskutovať.

 Martin Schwantzer

Skryť Zatvoriť reklamu