Vysvetľujeme: PRIVATIZÁCIA ŠTÁTNYCH PODNIKOV

Ak sa na nejakú tému Modrých znesie na príliš veľa hejtu, je to znamenie, že naše návrhy musíme lepšie vysvetľovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dajme teraz bokom, že väčšina komentárov na internetoch vyťahuje ačohentizmus alebo sú echom Kremľa. Modrí svoje návrhy vedia obhájiť – a to aj pri politických dišputách v rodine alebo pri pive. Na túto tému máme aj video, toto je verzia pre tých, ktorí radšej čítajú:

Internetové diskusie sú plné nejasností a zavádzajúcich informácií, zvlášť keď príde na tému štátnych podnikov, ktoré Dzurindove vlády údajne „rozpredali“. Poďme si to teda rozmeniť na drobné.

Nemali by sme zabúdať na to, aká kritická bola vtedy situácia. Šéfa SPP napríklad zastrelili mafiáni doma pri schránkach. A podobný rozvrat sme videli prakticky vo všetkých štátnych podnikoch, ktoré aktívne tunelovali sluhovia mečiarizmu. Bankový sektor, kľúčový pre hospodárstvo, bol na kolenách s astronomickými úrokmi 20 %.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je teda pri hodnotení minulosti dôležité?

1.     Prvá vláda Mikuláša Dzurindu musela oddlžovať banky sumou 100 miliárd korún. Ako mal štát získať sumu, ktorá v tom čase zodpovedala približne 10 % HDP? Dnes by sme hovorili o jedenástich miliardách eur!

2.     Je lož, že štát sa vtedy vzdal všetkých svojich podnikov. Často si významné a rozhodujúce podiely ponechal. Dodnes pre štát generujú významné dividendy a iné príjmy.

3.     Všetky „predané“ strategické podniky stále zamestnávajú najmä Slovákov a platia na Slovensku dane a odvody. Tým prispievajú na financovanie štátnych služieb, vrátane dôchodkov, školstva a zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

CASE STUDY: BRATISLAVSKÉ LETISKO

Jediné na svete pomenované podľa človeka, ktorý zahynul pri leteckom nešťastí. Čierne paravany vo vestibule maskujú miesta, kde sú podložené vedrá na vodu. Tá kvapká z deravého stropu. Pritom sme mohli byť low-costovou a dostupnou alternatívou k letisku vo Schwechate. A bol to Robert Fico, kto tento predaj stopol. Čo sme získali? Letisko, ktoré je síce slovenské, ale vo VIP salóniku ponúka strukovú polievku a samooblužný hriankovač.

Obrázok blogu

Fakty by mali byť základom každej serióznej diskusie. Alebo sa na to vykašlime.

Ľuboš Schwarzbacher

Ľuboš Schwarzbacher

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Podpredseda strany MODRÍ, Most - Híd, podnikateľ a majiteľ komunikačnej agentúry Hugo Bach. Od roku 2015 som členom správnej rady v Inštitúte pre politiku a reformy a v rokoch 2010 až 2012 som pôsobil ako hovorca na Ministerstve zahraničných vecí SR. Pred tým som pôsobil ako redaktor spravodajstva v TV Markíza a RTVS. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu