Kultúra v troskách

S kultúrou žijeme a možno si to ani neuvedomujeme. Pritom je pre nás veľmi dôležitá. Vďaka nej si formujeme naše vnútorné JA, myslenie, či fantáziu. Kultúra je pre naše bytie, jednoducho, veľmi dôležitá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je nesmierne dôležité aby sme sa o kultúru starali, zaujímali sa o ňu a nezahadzovali ju niekam do kúta. Je samozrejmé, že každý vníma kultúru inak. Niekto je obrovský nadšenec kultúry – pravidelne navštevuje galérie, divadlá, opery alebo koncerty či múzeá. A naopak, niekto má ku kultúre vlažný vzťah alebo ho vôbec nemá. V konečnom dôsledku je ale potrebné túto časť našej civilizácie a spoločnosti, aspoň trochu vnímať. Je tu, existuje. Je súčasťou sveta, v ktorom žijem a možno ona je tá, ktorá zmenila mňa, moju generáciu alebo moje myslenie a pozeranie sa na svet inak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kultúra sa tak ako aj ostatné odvetvia nevyhla pandémii. Avšak doplácať bude na ňu možno o niečo viac ako ostatné. V súčasnosti je ministerkou kultúry Natália Milanová z OĽaNO. Ak toto meno počujete prvý krát, ani sa veľmi nečudujem. Hlas ministerky a rezortu kultúry bol počas pandémie slabý a nevýrazný. Samozrejme. Riešila sa najmä zdravotnícka stránka, keďže sme v hlbokej pandémii. Navyše je ministerstvo kultúry rezort, ktorý si všimne málokto. No napriek tomu tu existujú rezorty, ktoré boli počuť a s pandémiou majú veľmi málo spoločné. Ako príklad si môžeme zobrať ministerstvo životného prostredia. Navyše sa kultúra vynechala aj z tak podstatného projektu ako je Plán obnovy, ktorý sa nedávno poslal do Európskej komisie. To, že tam táto podstatná zložka našej spoločenskej identity chýba, je problém. Nedostatok financií pre kultúru spôsobí vážny problém do budúcnosti. Navyše kvôli tejto absencií, bude oveľa ťažší reštart po uvoľnení opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek postupnému otváraniu a uvoľňovaniu, bude nejakú dobu trvať, kým sa kultúra spamätá z dopadov opatrení. Mnohé divadlá fungovali na báze on-line predstavení aj počas týchto časov, ale pozretia na internete nenahradia reálnych divákov v sále. Rôzne pamiatky, hrady, zámky zostali zavreté a prišli tak o financie, ktoré mohli poslúžiť na spravovanie pamiatky.

Aj keď nemusí byť kultúra práve vaša šálka kávy, pokúste sa ísť aspoň na jedno divadelné predstavenie, alebo sa pozrieť do múzea či galérie, alebo na nejaký koncert. Možno vám nepríde, že ste nejako pomohli, no určite ste vynaložili viac ako štát v období pandémie. Vôbec nemusí byť kultúra stredobodom pozornosti, ale stačí ak sa na ňu budeme pozerať rovnako ako na ostatné odvetvia.

Sebastián Lukáš Šedo

Sebastián Lukáš Šedo

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  56x

Študujem sociálnu antropológiu na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského. Popri štúdiu aktívne sledujem vývoj politiky na Slovensku ale aj vo svete, zaujímam sa o spoločenské problémy v našej krajine a nevyhnem sa ani štúdiu histórie. Rád čítam odbornú literatúru, ale nepohŕdnem ani skvelým románom. K mojim záľubám patrí beh, filmy či písanie. Zoznam autorových rubrík:  ŠkolstvoMatovičova vládaZahraničieIgor MatovičSpoločnosťPolitikaNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

229 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu