"Apolitické" referendum sa nekoná

Ústavný súd v stredu neuznal referendum za vyhlásenie predčasných volieb. Narazil na ústavný zákon, ktorý takéto referendum povoliť nemôže.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pri otázke konania referenda, o skrátení volebného obdobia, sa už od začiatku diskutovalo, či je alebo nie je v súlade s Ústavou SR. V stredu Ústavný súd rozhodol o jeho neplatnosti. Z radov opozície sa ihneď ozvali kritické poznámky. Peter Pellegrini dokonca hovoril o čiernom dni slovenskej demokracie. Je tomu ale naozaj tak?

Jednoduchá odpoveď: nie. Referendum je nástrojom priamej demokracie, na ktorom sa môže zúčastniť každý občan, ktorý spĺňa podmienky pre voľbu. Táto vec sa nedá poprieť, za žiadnych okolností. Problém referenda o predčasných voľbách narážal, alebo resp. nenarážal na zákon, ktorý by umožňoval takémuto referendu vyvolať predčasné voľby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To, že opozícia bude kritizovať rozhodnutie ÚS, ak by bolo neúspešné, bolo všetkým jasné od začiatku. Opäť ma ale prekvapila reakcia niektorých koaličných politikov, ako Igora Matoviča, či Borisa Kollára. Je síce pekné a milé, keď chcete splniť vôľu občanov, hoc aj tých opozičných, no od človeka, ktorý o Sulíkovi hovoril, že chce povaliť vládu, je pre mňa veľmi zarážajúce až nepochopiteľné jeho vyjadrenie. Matovič navyše asi zabudol, že vo volebnom programe chcelo OĽaNO zaviesť to, aby referendum neskracovalo volebné obdobie. Aj predseda parlamentu Boris Kollár nachádza problém v nevyhlásení referenda. Vo svojom videu vyjadril, že sa môže zmeniť zákon o tom, že môže byť vyhlásené referendum aj o predčasných voľbách. Naráža to ale na dva problémy. Zákon, ktorý by navrhoval vyvolanie referenda o predčasných voľbách, už raz bol v parlamente predložený koncom júna tohto roka. Národná rada by teda mala tento návrh opäť prerokovať až o šesť mesiacov. Druhý problém by bol v počte hlasov, ktoré sú potrebné na to, aby tento zákon prešiel. Všetkým je jasné, že by za tento zákon zahlasovali opozičné strany a pravdepodobne aj Sme rodina. SaS a Za ľudí s veľkou pravdepodobnosťou zákon nepodporia a ako sa zachová klub OĽaNO nie je veľmi isté. Takže je otázne, či by návrh, ktorý by zaručoval, aby referendum mohlo skrátiť volebné obdobie, vôbec prešiel.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia je samozrejme s rozhodnutím Ústavného súdu nespokojná, ale aj tá ponúka veľa protirečení. Spomínal som, že už tento návrh bol raz v parlamente predložený. Peter Pellegrini zaň ale nehlasoval. Teraz však hovorí o konci demokracie a podobných nezmysloch. Podobne môžeme hovoriť aj o Robertovi Ficovi, ktorý v roku 2004 hovoril, že vyzývaním koalície ľudí na referendum, značí jeho marenie. Dnes hovorí opak a podobne ako Matovič zvaľuje vinu na prezidentku a ÚS.

Demokracia stojí a padá na ľuďoch. Každý ma právo vyjadriť svoj názor či už prostredníctvom akýchkoľvek volieb, ale aj prostredníctvom referenda. Tak ako všetko, aj referendum podlieha zákonom a musí byť v súlade so zákonom. Inak sa narušuje princíp demokracie.

Sebastián Lukáš Šedo

Sebastián Lukáš Šedo

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  56x

Študujem sociálnu antropológiu na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského. Popri štúdiu aktívne sledujem vývoj politiky na Slovensku ale aj vo svete, zaujímam sa o spoločenské problémy v našej krajine a nevyhnem sa ani štúdiu histórie. Rád čítam odbornú literatúru, ale nepohŕdnem ani skvelým románom. K mojim záľubám patrí beh, filmy či písanie. Zoznam autorových rubrík:  ŠkolstvoMatovičova vládaZahraničieIgor MatovičSpoločnosťPolitikaNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

229 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu