Kotlebova strana sa rozpadá. Máme mať ale dôvod na radosť?

Písmo: A- | A+

Kotleba svojej strane zavaril tak, že od neho odchádzajú straníci. Teraz len dúfať, aby z toho krajná pravica viacej nevyťažila.

Posledné dni sa pozeráme na komplikácie v ĽSNS. Marián Kotleba si v nej upevnil svoje mocenské postavenie. Zareagovali na to aj jeho spolustraníci ako Milan Mazurek, Milan Uhrík či Ondrej Ďurica a mnohí iní. Tí sa po aktualizovaní stanov, vzdali svojich funkcií v strane a teraz z nej odchádzajú.

Vidíme tu akési štiepenie v podobe, aké sme videli aj pri Smere. Peter Pellegrini sa po neúspešnom kandidovaní na predsedu strany rozhodol, aj s viacerými kolegami, odísť. Bývalý premiér tak unikol z potápajúcej sa lode. ĽSNS je na tom celkom inak. Neprirovnával by som ju k potápajúcej sa lodi. Stále si totiž držia stabilnú pozíciu. Skôr by som ju prirovnal k lodi, ktorá je obkľúčená inými, ale stále pláva. Tie, pre túto loď, nepriateľské lode môžu predstavovať prokuratúru, súdy a mnohé iné (nielen) inštitúcie.

Aby sme sa predčasne neradovali

Máme mať teda dôvod na radosť? Môžeme, ale musíme byť opatrní. Všetci odídenci v politike ostávajú. A majú dve možnosti. Buď pôjdu do iného politického subjektu alebo, čo je najpravdepodobnejšie, založia si stranu. Mazurek aj Uhrík sú populárni politici a majú veľa priaznivcov. Kotlebovi určite zoberú hlasy, ale podľa mňa ich nebude veľa. Je stále populárny, ľudia ho budú voliť a určite sa ešte veľakrát dostane do parlamentu. Pravdepodobne by ale nová strana ĽSNS, ani nepredbehla. Do kariet samozrejme ale zahrá aj to, ako rozhodne súd v prípade Mariána Kotlebu vo veci extrémistickej symboliky. Ak by Kotlebu odsúdili, strana stále dokáže prežiť, má pomerne silnú podporu voličov. Stále však môže buď umelo (rozpustením) alebo prirodzene (postupnou stratou podpory) skončiť.

Budem trochu "konšpirovať". Ak by potenciálne vznikla nová ďalšia pravicová strana, a Kotlebova by samozrejme existovala, mali by sme tu opäť nejaký tandem akým je momentálne Smer s Hlasom. Strany, ktoré majú odlišné názvy ale rovnakého ducha. Nespojili by sa, ale začali by paktovať, či už by boli v opozícii alebo v koalícii. To isté by sa stalo s odídencami a ĽSNS. Nakoniec by mali, tak ako Smer a Hlas, dokopy viac percent ako niektoré koaličné strany. Ak by ale ĽSNS neprežila, Mazurek a spol. si práve týmto krokom zachránili svoje politické životy skôr, než by sa oficiálne začalo rozprávať o rozpade. A neskôr budú na palubu svojej lode lákať všetkých svojich bývalých spolustraníkov.

Nedá sa dopredu na 100% odhadnúť, čo sa bude diať. Môžeme o tom len premýšľať, klásť si otázky a čakať.

Nepredstavujme si týchto ľudí ako neinteligentných. Oni vedia, prečo robia to čo robia, aj keď sa nám určité veci môžu zdať absurdné. Im nezáleží na vás, ale na spektrum ľudí, ktorí majú plné zuby všetkého. A presne o tých ľudí by mali zabojovať mnohé iné strany. Ak chceme poraziť extrémizmus, toto je jeden z tých krokov, ktorý by tomu pomohol.

Skryť Zatvoriť reklamu