Ukrajinská vláda zvoláva hackerov aby ju ochránili pred Ruskom

Ukrajinská vláda žiada miestnych hackerov aby pomohli ochránili kritickú infraštruktúru krajiny pred Ruskými hackermi.

Ukrajinská vláda zvoláva hackerov aby ju ochránili pred Ruskom
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

24. Februára - Ukrajinská vláda žiada dobrovoľníkov z hackerského podsvetia, aby pomohli ochrániť kritickú infraštruktúru a vykonávať kybernetické špionážne misie proti ruským jednotkám. V čase, keď ruské jednotky zaútočili na mestá po celej Ukrajine, sa na hackerských fórach začali vo štvrtok ráno objavovať žiadosti o dobrovoľníkov;

"Ukrajinská kyberkomunita! Je čas zapojiť sa do kybernetickej obrany našej krajiny," stálo v príspevku, ktorý vyzval hackerov a odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, aby prostredníctvom online formulárov poslali žiadosť, v ktorej by uviedli svoju špecializáciu, napríklad vývoj škodlivého softvéru, a profesijné referencie. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jegor Aušev, spoluzakladateľ kyjevskej spoločnosti zaoberajúcej sa kybernetickou bezpečnosťou, pre agentúru Reuters uviedol, že príspevok napísal na žiadosť vysokého predstaviteľa ministerstva obrany, ktorý ho kontaktoval vo štvrtok. Auševova firma Cyber Unit Technologies je známa tým, že spolupracuje s ukrajinskou vládou na obrane kritickej infraštruktúry. Aušev uviedol, že dobrovoľníci budú rozdelení na obranné a útočné kybernetické jednotky. 

Obranná jednotka by bola nasadená na obranu infraštruktúry, ako sú elektrárne a vodné systémy. Pri kybernetickom útoku v roku 2015, ktorý sa všeobecne pripisuje ruským štátnym hackerom, prišlo o elektrinu 225 000 Ukrajincov. Ofenzívna dobrovoľnícka jednotka, ktorú podľa Aušova organizuje, by pomáhala ukrajinskej armáde vykonávať digitálne špionážne operácie proti inváznym ruským silám.

SkryťVypnúť reklamu

 "Máme Ruskú armádu vo vnútri našej krajiny," -Aušev

 V stredu sa zistilo, že na Ukrajine koluje novoobjavený deštruktívny softvér, ktorý podľa výskumníkov spoločnosti ESET zasiahol stovky počítačov. Podozrenie padlo na Rusko, ktoré bolo opakovane obvinené z hackerských útokov proti Ukrajine a iným krajinám. Medzi obeťami boli vládne agentúry a finančná inštitúcia, informovala predtým agentúra Reuters. Rusko tieto obvinenia odmietlo. Aušev povedal, že už dostal stovky uchádzačov a začne ich preverovať, aby sa uistil, že nikto z nich nie je ruský agent.

zdroj: https://www.reuters.com/world/exclusive-ukraine-calls-hacker-underground-defend-against-russia-2022-02-24/

Sebastian Matej

Sebastian Matej

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Mám 17 rokov, študujem na stredoškolskom gymnáziu. Od mala som sa venoval technológiam a programovaniu, preto by som rád pomocov môjho osobného blogu rozšíril poznanie o tom ako sú nám užitočné a ako bez nich dnešná spoločnosť nedokáže fungovať, ale aj o tom ako nebezpečenstvá sa za nimi skrývajú

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu