Najkrajšie leto

Leto. Každý sa naň po tejto poslednej krutej a predovšetkým dosť dlhej zime tešil, až kým sa meterólógovia nerozhodli svetu oznámiť správu, že žiadne leto (dlhé horúce tropické) nebude, bude len ročné obdobie leto najchladnejšie za posledných 200 rokov. No, počasie sa rozhodlo, že prekvapí...Pomaly už čas horúčav končí a ja sa obzerám späť, ako som ho prežila. A som spokojná...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Neviem, ako Vy, ale väčšina ľudí sa cez leto niekam chystá, si oddýchnuť alebo si užiť voľný čas, ktorý majú. Normálni ľudia, čo nechcú zostať doma, idú k moru, tam je to typická štvorica- slnko, pláž, jedlo a posteľ. Tí, čo sú aktívnejší, idú objavovať nový druh kultúry v danom okolí.
Mladí, čo sa nudia doma alebo potrebujú zmenu, idú na festivaly alebo na chatu so svojou partiou (plus nejakí neznámi ľudia, ktorí sú podľa niekoho z partie super) kde sa opijú pod obraz Boží, prípadne sa vybláznia.
Nakoniec, aj tak všetci skončia doma (nehovoriac o spáleninách od slnka a problémoch so žalúdkom- je jedno, či už od nadmerného množstva alkoholu, alebo zo skazeného jedla). Vrátia sa do reality a stereotypu, nad otázkou "prečo?" si odpovedia "veď žijeme len raz". A vydýchnu si. Konečne žiadne stresy okolo balenia, či si niekto niečo nezabudol, ale zas tu začína ten kolobeh bežného života- dať všetko prať, zaobstarať si niečo pod zub, ísť do práce atď.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poviem Vám, že toto leto som nikde nebola. Len s rodinou, s priateľom, s priateľmi, alebo doma. A neľutujem to. Pretože som si vychutnávala každý jeden deň, žila som naplno. Užívala som si lásku, naučila sa novým veciam a smiala som sa oveľa viac, než hocikedy predtým. Smiech a láska vždy pohladia dušu. :)
Viem, že veľa ľudí cestuje cez leto za niečím novým, ale zabúdajú si vychutnávať každú novú príležitosť, nový deň, nové možnosti. Berú to niečo typu, že to chcú ale nič im to v skutočnosti nedáva. Zabúdajú, že sú aj dôležitejšie veci, ako ležať na slnku a piť kokteil, alebo chľastať na chate do aleluja. Žijú ako im život dovolí. Lenže je tu jedno veľké ALE.

SkryťVypnúť reklamu

Tým je predovšetkým to, že ľudia zabúdajú byť šťastní. Zabudli na lásku voči sebe, nesnažia sa potešiť toho druhého, ale predovšetkým seba. Berú, ale zabudli dávať. Nechávajú sa strhnúť uponáhľaným kariérnym životom a nemajú čas na svoje rodiny, na svojich domácich miláčikov, nehovoriac o priateľoch a partneroch po ich boku. Prázdny život a veľa zážitkov, ktoré Vám v skutočnosti nič nedali.
Pamätáte si ešte, keď ste boli zaľúbení? Alebo že ste sa spravidelne stretávali s priateľmi? Pamätáte si ešte na Váš prvý bozk, prvé vyznanie, na to šteklenie v žalúdku, žiadne problémy vo vzťahoch s ľuďmi, smiech s priateľmi, či hlboké rozhovory o živote? Myslím, že áno.
Lenže teraz, po dlhšej dobe je to už akosi iné. Preto, že sa prestávame snažiť práve v tom momente, keď máme pocit výhry. Keď máme pocit, že už je všetko tak, ako má byť.

SkryťVypnúť reklamu

Poviem príklad. Chlapec sa snaží zbaliť dievča, má ho rád, páči sa mu. Kým sa snaží dostať do jej srdca, zahŕňa ju všetkými možnými maličkosťami, ako sú kvety, rôzne pozvania, výlety... Snaží sa ale iba do toho momentu, kým mu dievča nepovie áno. A potom nič. Dievča sa snaží ďalej, chlapec nie a upadá to do stereotypu a po čase, keď sú spolu už dlho a zvyknutí jeden na druhého sa snažia sa iba o to, aby bol v poriadku iba jeden z nich- on/a sám/a.

Taký život v spoločnosti nikto nechce a predsa tak funguje viac ako polovica ľudí. Prečo? Na to si musíte odpovedať sami. Sami zvážte, čo je pre Vás dôležitejšie. Sme ľudia. Chceme milovať a byť milovaní. Jedna z vecí, čo ale nechápem je práve tá, prečo sa prestávame snažiť vyčarovať úsmev na tvári človeka, ktorého milujeme, po tom, ako nám povie áno.

SkryťVypnúť reklamu

Viem, že svet je zlý. Ale viem, že priateľstvo a láska, je jedno v akej forme, je ten najlepší, najkrajší a najhlbší poklad v našom živote, ktorý skutočne stojí za to, pretože cena tých dvoch je skutočne nevyčísliteľná.
Nikdy to nevzdávajte. Nikdy si neprestávajte užívať život v plnej hĺbke a kráse, nikdy neprestaňte pociťovať radosť a robiť ju druhým. Plňte si svoje sny, ale tak, aby ste neboli otrávení, uponáhľaní a v strese. Doprajte si čas, aj medzi svojimi ľuďmi navzájom. Doprajte si lásku, ale predovšetkým ju nezabudnite dávať. Nikdy do ničoho nikoho nenúťte. Nechajte veci plynúť. Komunikujte, nehádajte sa. Ak sa chcete s niekým stretnúť, zavolajte mu prvý, druhá strana sa iba poteší.
Neignorujte ľudí, na ktorých Vám záleží, pokúste sa byť tu pre nich. Dajte im najavo, že ich máte radi, že Vám na nich záleží. Pohladí im to dušu, vyčaruje im to úsmev na tvári. Nezabudnite ich počúvať, nezabudnite počúvať svoje srdce a sny, ktoré hovoria za Vás.

Ak ste aj Vy prežili leto naplno, plné lásky, porozumenia, smiechu, komunikácie, spolupatričnosti a priateľstva, klobúk dole. Máloktorý človek sa nad tým zamyslí...čo je škoda.

Na záver sem dávam pár citátov, čo podľa mňa stoja za to :)

"Dúfam, že nájdeš radosť vo veľkých veciach života- ale aj v tých drobných. V kvete, v piesni, v motýľovi na dlani" (Ellen Levine)

"Láska nemá sklony k samote a vždy hľadá oporu, najmilšiu oporu nachádza v tom najhlbšom priateľstve." (Cicero)

"Hoci kamarátka práve parkuje auto do garáže po namáhavých predpoludnajších nákupoch, keď vidí, ako sa trmácate po ceste, neváha ho kvôli vám vytiahnuť." (Pam Brown)

Mária Sečianska

Mária Sečianska

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som človek, ktorý miluje život a je ním očarený... zamilovala som sa do neho. :)som z tých ľudí, čo sa dokážu zastaviť, aj keď sa ponáhľajú, len preto, aby si vychutnali ten moment, v ktorom sa v danej chvíli nachádzajú. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu