Ako nás USA zachraňuje pred ruským plynom.

RE: EÚ a USA zaistia energetickú bezpečnosť Európy (SME 28/1/2022)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Rýchly prehľad...

EÚ a Spojené štáty spoločne pracujú na zaistení dostatočných dodávok plynu v Európe, aj na zabezpečení dodávok plynu pre Ukrajinu. Vyplýva to z deviateho zasadnutia Rady EÚ - USA pre energetiku, ktoré sa konalo začiatkom februára vo Washingtone[1].

     Snahu nájsť náhradu za ruský plyn si EU a USA sľúbili ešte pred spomínaným zasadnutím koncom januára[2], a odvtedy Spojené štáty prijali množstvo významných iniciatív v oblasti zahraničnej politiky na medzinárodnom trhu s energiou s cieľom hľadať alternatívy ruského plynu pre Európu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

     K tejto aktivite sa pripojil aj Boris Johnson a nepriamo obvinil Nemecko, že kvôli prílišnej závislosti od ruského plynu, nemá záujem o ďalšie sankcie voči Rusku, a že sa bude on sám snažiť Berlín presvedčiť[3]. Pritom samotné britské ostrovy sú čoraz viac závislejšie od importu zemného plynu, a ich závislosť sa do roku 2030 zvýši na celých 70%. Ťažba v Severnom mori upadá a podľa prognóz zo súčasných 33 miliárd. m3, to bude 17,5 miliárd. m3 v roku 2030, 6,9 miliárd. m3 v roku 2040 a 2,7 miliárd. m3 v roku 2050 [4] [5]. V súčasnosti Británia importuje vyše 50% zemného plynu, hlavne z Nórska ktorého kapacity sú už dnes na maxime, Kataru ktorého prednostnými klientmi sú ázijské štáty, a Ruska.

SkryťVypnúť reklamu

     Prvou krajinou, ktorú americká administratíva oslovila s pomocou pre EU bol jeden z lídrov exportu skvapalneného plynu Katar, a schôdzka Bidena a katarského emira sa konala už 31. januára[6]. Katarský emir Tamím bin Hamad Ál Thání sice pripustl dodávky určitého objemu, ale len ak EU splní tri podmienky. Prvou podmienkou je zákaz ďalšieho predaja dodaného plynu mimo EU (napr Ukrajina), druhou podmienkou je ukončenie antitrustového vyšetrovania Kataru zo strany EU, a treťou podmienkou sú krátkodobé a aj dlhodobé kontrakty na zabezpečenie trvalého predaja. Všetko, čo Katar od Európy vyžaduje, je v rozpore so samotnou ideológiou trhu s plynom, ktorú EÚ vytvárala niekoľko desaťročí. Zástupcovia EU nechceli komentovať tieto požiadavky[7] [8].

SkryťVypnúť reklamu

     Katarský minister energetiky Saad Sherida Al-Kaabi sa zároveň vyjadril, že Katar nemôže nahradiť možný výpadok dodávok plynu do Európy, lebo prioritou sú pre neho ázijské krajiny s ktorými má už dlhodobé kontrakty, a ako sa AL-kaabi vyjadril: "Zachovanie nášho zmluvného slova je v Katare sväté.", Naznačil, že nebude možné presmerovať do Európy dodávky plynu, ktoré sú už zmluvne dohodnuté do iných krajín bez súhlasu týchto krajín, a bez dopadu na cenu plynu[9] [10].

      Ďalším nádejným partnerom na náhradu ruského plynu bol druhý najväčší dodávateľ pre Európu Nórsko. V rozhovore pre spoločnosť Bloomberg Television, však generálny riaditeľ nórskej ropnej spoločnosti Equinor Anders Opel vyhlásil, že nie je možné zvýšiť dodávky plynu do Európy, pretože ťažba v Nórsku už dosahuje svoje maximá. Nórsko dodáva do Európy okolo 20% plynu, a navýšenie je otázne, nakoľko nové ložiská v Severnom mori sú malé, a len kompenzujú pokles ťažby na už vyťažených ložiskách[11].

SkryťVypnúť reklamu

     Ďaľśou krajinou od ktorej sa očakávala pomoc bola Líbya. Líbyjský minister pre plyn a ropu Mohamed Oun sa vyjadril, že aj keby Líbya navýšila ťažbu, potreba Európy presahuje možnosti Tripolisu na potrebné dodávky[12]. Podľa jeho slov, aj objemy ktoré boli zasielané do Talianska a odtiaľ ďalej do európskych krajín cez plynovod GreenStream,  sú pozastavené kvoli ich potrebe pre samotnu Líbyu[13].

     Nasledovalo Japonsko, kde minister obchodu a priemyslu Koichi Hagiuda potvrdil možnosť dodávok istého objemu plynu do Európy, „pokiaľ bude zabezpečené stabilné zásobovanie Japonska.“ Japonská vláda sa tiež chystá obrátiť na spoločnosti zaoberajúcimi sa ťažbou a dodávkami plynu, s prosbou o spoluprácu na pomoc Európe[14].

     Snaha o náhradu ruských dodávok vychádza zatiaľ naprázdno, a už aj západné média podozrievajú USA, že krízu okolo Ukrajiny chcú využiť vo svoj ekonomický prospech. Píše o tom aj denník Der Spiegel, v článku pod titulom „Takto profituje americké hospodárstvo z ukrajinskej krízy.“[15]

     Autorka článku Inez Zöttl tvrdí, že na pozadí protiruskej hystérie v amerických a európskych médiách je odvetvie fosílnych palív v USA "vo vynikajúcej nálade", pretože sa jej podarilo poraziť priamych konkurentov v dodávkach stlačeného plynu, pričom tvrdenia o vojne medzi Ruskom a Ukrajinou, pomáhajú len nato aby sa krajiny EU odkláňali od projektu Nord Stream – 2.

     „Amerika je hlavným energetickým beneficientom mobilizácie ruských jednotiek na hranici s Ukrajinou. V decembri sa USA stali najväčším vývozcom stlačeného plynu na svete, keď predbehli aj Katar a Austráliu. Podľa odhadu spoločnosť Rystad, dodávky do Európy vzrástli od novembra do decembra o 75%, čím sa Európania stali najväčšími kupcami tejto komodity, ktorú Trump nazýval molekulami americkej slobody." píše autorka.

     Kritické hlasy na americkú energetickú politiku sa ozývajú už aj z Bundestagu, kde ako píše deniik Die Welt v článku „Tak musíme teda hovoriť aj o importe ropy z Ruska do USA., nemeckí poslanci kritizujú USA za ich dvojtvárosť[16].

     „Otázka, či by veľké dodávky ruskej ropy do USA nemali byť súčasťou balíka sankcií, je celkom namieste.“ povedal v prejave predseda výboru pre zahraničnú politiku Michaela Roth (SPD). „Berlín a Washington sa dohodli, že v prípade ruskej agresie by sa mali zvážiť všetky možnosti (sankcie).“ — pripomína politik. „Jednak zostáva otázka, aké dôsledky (možné opatrenia) budú vyvodené pre americký dovoz ropy a ropných produktov z Ruska, čo sa bude musieť vyjasniť v ďalších tajných rokovaniach.“ Roth dodáva, že obe strany predtým nediskutovali o možných „záväzkoch“ zo strany USA.

     Bude samozrejme zaujímavé sledovať, ako Nemecko prinúti rokovať Ameriku, aby znížilo dodávky ropy z Ruska, ktoré sú pre nich v súčasnosti veľmi dôležité, a majú tendenciu byť navyšované.

     " Keď sa hovorí o Nord Streame-2, musíte hovoriť aj o ďalších faktoch, ako sú dodávky ruskej ropy a ropných produktov do USA." hovorí v rozprave poslanec Niels Schmidt (SPD), a  dodáva: „ Nord Stream-2, je stále v štádiu certifikácie a nie je uvedený do prevádzky, zatiaľ čo prínosy z dovozu ruskej ropy do USA sa odhadujú na miliardy.“

     Kritika voči Washingtonu prichádza aj od predstaviteľov opozičných frakcií v Bundestagu. „Spojené štáty prejavujú dvojakosť, keď hovoria o závislosti Európy od ruského plynu a zároveň pozorujú nárast dovozu ropy z Ruska.“ povedal Klaus Ernst (Die Linke) "Skutočnosť, že Spojené štáty chcú prinútiť Nemecko dovážať drahý a ekologicky škodlivý plyn, zatiaľ čo samotný Washington kupuje lacnú ruskú ropu, je prinajmenšom nespravodlivé voči spojencom."

     Neuvedenie do prevádzky plynovodu Nord Stream-2 vytvára veľké riziko kolísania a zvyšovania cien plynu. Bude to mať vplyv na nemeckú ekonomiku, zníži sa konkurencieschopnosť a životaschopnosť podnikov v krajine. Postihne to samozrejme aj radových obyvateľov, ktorý budú musieť kompenzovať politické rozhodnutia z vlastných vačkov.

     Stále je tu ale možnosť dohodnúť sa ohľadom ukrajinského konfliktu – ako dokola sľubujú obe strany – čo pomôže ukončiť súčasnú plynovú krízu, ktorá v budúcnosti môže vyrásť do rozmerov, ktoré len ťažko odhadnúť.

 

 


[1] https://sk.eureporter.co/world/2022/02/09/eu-us-energy-council/

[2] https://ekonomika.sme.sk/c/22830083/eu-a-usa-zaistia-energeticku-bezpecnost-europy.html?ref=terazbox_sme

[3] https://www.theguardian.com/politics/2022/jan/25/johnson-hints-german-reliance-on-russian-gas-could-affect-ukraine-response

[4] https://www.energyvoice.com/oilandgas/north-sea/351578/north-sea-production-2030/

[5] https://www.ogauthority.co.uk/media/7779/oga-medium-term-projections-sep-2021.pdf

[6] https://www.france24.com/en/live-news/20220131-qatar-emir-meets-biden-in-shadow-of-ukraine-tensions

[7] https://www.reuters.com/business/energy/exclusive-qatar-seeks-eu-guarantees-emergency-gas-stays-within-eu-source-2022-01-31/

[8] https://www.slovgas.sk/zpravy-v-skratke/katar-ziada-eu-aby-obmedzila-opatovny-predaj-plynu-mimo-bloku-ak-chce-ziskat-dodavky-jeho-lng/

[9] https://www.reuters.com/business/energy/qatar-says-it-cannot-unilaterally-replace-europes-gas-needs-case-shortage-2022-02-01/

[10] https://www.mei.edu/publications/qatar-no-short-term-savior-it-may-still-play-role-strengthening-eu-energy-security

[11] https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-02-09/europe-can-t-tap-norway-for-more-gas-with-equinor-maxed-out

[12] https://en.218tv.net/2022/02/10/oun-europes-gas-needs-exceed-capacity-of-libyan-production/

[13] https://ria.ru/20220210/gaz-1771981862.html

[14] https://english.kyodonews.net/news/2022/02/d55703414148-japan-to-supply-part-of-lng-reserves-to-europe-amid-ukraine-crisis.html

[15] https://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/fluessiggas-lng-fuer-europa-wie-die-us-wirtschaft-von-der-ukraine-krise-profitiert-a-5bc20801-ee58-4aa8-a69d-2cc58a0a7917

[16] https://www.welt.de/politik/deutschland/plus236801219/Nord-Stream-2-Dann-auch-ueber-US-Oelimporte-aus-Russland-sprechen.html?icid=search.product.onsitesearch

 

Martin SEDLAR

Martin SEDLAR

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  61x

...snazim sa sledovat dianie vo svete priamo, nie sprostredkovane. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu