reklama

Ako Rusko ponížilo Francúzsko v Afrike.

RE: Jeden film nestačí. Ako si Rusko silou aj kultúrou buduje vplyv v Afrike.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Snažiť sa opísať a vystihnúť situáciu v Afrike odvolávkou na ruský film, a následnými vývodmi, nesvedčí o tom, že autor má v problematike prehľad. Svedčí o tom už prvá veta v perexe "Wagner už podľa Únie pôsobí aj v Mali." datovaná 7.2.2022. Pričom západu a EU bolo známe že Wagner bude pôsobiť v Mali už od leta minulého roku, keď malijská vláda o tomto rozhodnutí informovala. Zároveň svetové médiá priniesli informáciu deň pred vianocami, že wagnerovci sú už v Timbuktu.

Takže naozaj iba v skratke...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

     Západná Afrika sa v posledných rokoch stala regiónom, kde Francúzsko rýchlo stráca svoj bývalý vplyv. Ale to čo najviac Paríž znervózňuje je fakt, že sú tam Rusi pozývaní a vítaní.

    Podľa vyvíjajúcej sa situácie na Africkom kontinente, nebola témou poslednej návštevy tento týždeň,  a rozhovoru medzi Macronom a Putinom iba prezentovaná situácia na Ukrajine, ale určite aj vývoj udalostí v Afrike.

     Antifrancúzske nálady na africkom kontinente narastajú už niekoľko rokov, no unikajú záujmu našich médií.

     Dobre to bolo vidieť napríklad už počas prvej návštevy Macrona po afrických krajinách Sahelu v novembri 2017, v rámci ktorej chcel iniciovať „novú etapu“ vzťahov medzi Parížom a Afrikou. Tu ho v Burkina-Faso privítali pokusom o atentát na francúzskych vojakov.[1] Hlavným bodom jeho návštevy mala byť ale diskusia so študentmi na univerzite v hlavnom meste Ougadougou, no otázky zadávané plénom alebo cez participačnú internetovú plaformu, nesvedčili o profrancúzskom naladení mladých ľudí. Vzniesli sa napríklad požiadavky na odtajnenie dokumentácie ohľadom atentátu na obľúbeného prezidenta Thomasa Sankaru v roku 1987 [2], ďalej sa sťažovali na “vykrádanie nerastných surovín“ (zlato, zinok) francúzskymi spoločnosťami, a ...na prítomnosť francúzskych vojakov v krajine. Podľa nich su totiž džihadistické útoky v krajine dôsledkom práve prítomnosti francúzov v krajine.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

     Počas príchodu na univerzitu zahádzali nespokojní obyvatelia Macronove auto kameňmi, a veľmi živo prejavovali svoj názor na Francúzsko a jeho prezidenta.

 

 

    Situácia na africkom kontinente sa pre Francúzsko zhoršila ešte výraznejšie v posledných dňoch, keď začali strácať kontrolu nad situáciou v Malijskej republike (Mali).

     Okrem narastajúceho počtu ruských nájomníkov zo skupiny Wagner – pozvaných tam oficiálnou vládou, bolo ďalšou ranou pre Macrona vyhostenie francúzskeho veľvyslanca v Mali, koncom minulého mesiaca, kvôli jeho vyjadreniam, že v Mali vládne „nezákonná junta“.[3]

     Vladimír Putin počas svojho osobného stretnutia vysvetlil Emmanuelovi Macronovi, ako je to s ruskou účasťou v Mali. „Ruská vláda nemá nič spoločné so spoločnosťami pôsobiacimi v Mali, ale podľa uznávaného názoru vzťahujúceho sa na NATO a členov Aliancie, ak sa Mali rozhodne spolupracovať s našimi spoločnosťami, má na to právo. Ruský štát s tým ale nemá nič spoločné. " zdôraznil Putin.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

     Ohľadom ruských vojenských inštruktorov, ich prítomnosti a prínosu pre krajinu v minulosti, sa pozitívne vyjadril veľvyslanec Stredoafrickej republiky v Rusku Leon Donu Panagaza.  V rozhovore pre RIA Novosti sa diplomat vyjadril:

     "Sme vďační Rusku, pretože situácia bola u nás veľmi hrozná. Mohli ste iba bezmocne sedieť a pred vami zabíjali vašich rodičov alebo celé rodiny, ale to nebolo možné ďalej znášať. Rusko počulo náš krik a prišlo nám na pomoc."

     „Rusko pomohlo v Stredoafrickej republike udržať poriadok v krajine za rok, zatiaľ čo západ to už desaťročia nedokázal."

„Koľko rokov sme boli priatelia s Francúzmi, Američanmi a inými, a čo urobili?“[4]

SkryťVypnúť reklamu
reklama

     Diplomat ešte podčiarkol, že v súčasnosti je vyše 95% krajiny už pod kontrolou vlády.

     Mimochodom v spomínanom období si nikto v našich médiách nejak nevšimol situáciu v Stredoafrickej republike, a nikto ju spätne nehodnotí.

     Situácia v Mali je ale z vojenského hľadiska odlišná od situácie v Stredoafrickej republike. V strednej Afrike to bolo o vnútorných konfliktoch, ale v Mali a v niekoľkých susedných krajinách pôsobí teroristická skupina, ktorá je súčasťou al-Káidy a islamského štátu. A ani terén nie je priaznivý na bojové operácie.

     Aké úspechy dosiahli Francúzi v regióne v operáciách „Serval“[5], „Épervier“[6] a „Barkhane“[7] za osem rokov s podporou niektorých západných krajín?

     Počas operácie „Serval“  Francúzi bombardovali všetko, čo sa pohybovalo na severovýchode Mali, a následne obsadili mesto Timbuktu. Vybudovali tam základňu, ktorú v súčasnosti už ovládajú Rusi. Zostrelením helikoptéry počas dobývania mesta Konna (január 2013)[8], bola sebadôvera Francúzov nalomená. Neskôr bola vyhlásená nová operácia „Barkhane“, ktorej cieľom bolo obkľúčiť povstalecké základne v okolí, a postupne ich ničiť. Výrazným znakom tejto operácie je ale – pasivita. Počas tejto operácie sa totiž plánovalo ničenie karaván teroristov a desantné útoky, no britské a nemecké helikoptéry sa ukázali ako nebojaschopné v podmienkach Sahelu. Dokonca sa ukázali aj neschopné čeliť nepriateľskej paľbe z ručných zbraní. Tieto faktory spôsobili, že stroje hromadne vypadávali zo služby, a bez nich sa hlavný cieľ splniť nedal. Posledný pokus o väčšiu akciu sa udial v novembri 2019, ale tu počas piesočnej búrky stratili francúzi ďalšie dve helikoptéry, ktoré sa zrazili, pričom zahynulo 19 vojakov. Týmto v podstate operácia „Barkhane“ skončila. Výsledok - situácia sa nezmenila, konečné vlastné oficiálne straty asi 59 vojakov.

     Francúzi začali otvorene obviňovať z neúspechov malijskú armádu FAMA, ktorá sa ale taktiiež zúčastňovala bojových operácií, a to aj napriek tomu, že im Francúzi napriek možnostiam nedodali lepšiu výzbroj. Tento postoj domáce obyvateľstvo naladilo protifrancúzsky ešte viac, nakoľko im to pripomenulo koloniálne časy.

     Prvé informácie o možnej prítomnosti skupiny Wagner v Mali prebehli médiami ešte v lete minulého roku, keď malijská vláda informovala o rokovaniach s touto skupinou. Samozrejme to vyvolalo nespokojnosť nielen v samotnom Francúzsku, ale aj v EU.

     Francúzi opustili mesto Timbuktu v decembri minulého roku, bez toho aby sa s nimi miestna armáda rozlúčila [9], a ešte v ten istý mesiac sa tam objavili prví ruskí inštruktori.[10] Údaje o ich súčasnom množstve sa líšia, ale zdroje uvádzajú okolo 300 – 400 ruských nájomníkov - inštruktorov skupiny Wagner, oficiálne pozvaných je ale 1000 nájomníkov skupiny.

     Zatiaľ čo západné mocnosti zúria a odsudzujú prítomnosť skupiny Wagner v Mali [11], samotní obyvatelia sa z prítomnosti ruských inštruktorov tešia [12].

     Niektoré západné jednotky sa začali z Mali sťahovať ešte v januári, niektoré skupiny sa posilňujú, a niektoré boli vyzvané malijskou vládou aby opustili krajinu.[13]

     Či bude prítomnosť Rusov v Mali efektívnejšia ako desaťročná prítomnosť Francúzov, ukáže až budúcnosť. Lepší odhad bude možný asi až koncom roka, keď sa z FAMA vytvorí bojaschopná armáda, podobne ako v Stredoafrickej republike.

     Napriek tomu sa však situácia v západnej Afrike zásadne zmenila v neprospech Francúzska, a to doslova za pomoci iba pár stovák Rusov (západ mal nasadených vyše 5 000 vojakov). Ak sa to Rusom podarí, a takáto tendencia bude v Afrike pokračovať, Paríž bude veľmi ťažko obhajovať stratu svojej tváre pred západnými spojencami.


[1] https://www.la-croix.com/Monde/grenade-arrivee-Macron-Ouagadougou-2017-11-28-1300895258

[2] https://cs.wikipedia.org/wiki/Thomas_Sankara

[3] https://malivox.net/urgent-le-mali-ordonne-le-depart-de-lambassadeur-de-france-a-bamako-dans-un-delai-de-72-heures/

[4] https://ria.ru/20220207/dodonu-1771085398.html

[5] https://fr.wikipedia.org/wiki/Op%C3%A9ration_Serval

[6] https://fr.wikipedia.org/wiki/Op%C3%A9ration_%C3%89pervier_(Tchad)

[7] https://fr.wikipedia.org/wiki/Op%C3%A9ration_Barkhane#cite_note-9

[8] https://fr.wikipedia.org/wiki/Bataille_de_Konna

[9] https://www.aljazeera.com/news/2021/12/15/french-forces-leave-malis-timbuktu-after-nearly-9-years

[10] https://www.leparisien.fr/international/au-mali-les-mercenaires-russes-du-groupe-wagner-sont-arrives-23-12-2021-FPFDSKBFH5FETAMRAGVOISOS5A.php

[11] https://www.bbc.com/news/world-africa-59777385

[12] https://www.africanews.com/2021/12/25/malians-welcome-deployment-of-russian-mercenaries-in-the-country/

[13] https://www.africanews.com/2022/01/25/mali-demands-denmark-immediately-withdraw-its-special-forces/

 

Martin SEDLAR

Martin SEDLAR

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  60x

...snazim sa sledovat dianie vo svete priamo, nie sprostredkovane. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu