EÚ by mala uvažovať o vylúčení energetického sektora zo sankcií voči Rusku.

Podľa denníka Bloomberg.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Podľa informácie z denníka Blomberg, na základe iniciatívy Talianska zvažujú krajiny EU vylúčenie energetického sektora z balíka sankcií, ktorý by mohli proti Rusku zaviesť v prípade eskalácie situácie na Ukrajine[1].

     Vláda talianskeho premiéra Maria Draghiho diskutuje s partnermi z EÚ o tom, ako znížiť vplyv sankcií (proti Rusku) na kľúčové sektory talianskej ekonomiky, vrátane diskusií o vylúčení finančných sankcií pre energetický sektor.

     V januári sa vláda v Ríme neformálne obrátila na Európsku komisiu, ktorá pripravuje balík sankcií, aby vyjadrila svoje obavy z možného negatívneho vplyvu na taliansku ekonomiku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

     Ako sa ďalej píše, Taliansko a Nemecko sa snažia chrániť svoj bankový sektor pred možnými následkami protiruských sankcií. V tejto súvislosti Rím navrhuje zaviesť obmedzenia proti osobám z Ruska, a nie proti celým sektorom ruského hospodárstva. Okrem toho, Rím požiadal Európsku komisiu o vytvorenie kompenzačného mechanizmu, ktorý by kompenzoval účinky sankcií.

     Taktiež v januári tohto roku sa na podnet taliansko – ruskej obchodnej komory konala virtuálna schôdza medzi najväčšími talianskymi spoločnosťami (ENEL, Generali, Pirelli...), kvôli podpore ekonomických a obchodných aktivít medzi oboma krajinam[2].

SkryťVypnúť reklamu

     V spoločnom vyhlásení neodzneli slová o sankciách, a ruská strana povedala a potvrdila, že sa bude zaoberať aktuálnymi otázkami týkajúcimi sa hospodárskej spolupráce, obchodu a investícií, najmä „možnosťami posilnenia spolupráce v oblasti energetiky, priemyslu, financií a technológií šetrných k životnému prostrediu“ [3][4].

     Rusko potvrdilo pripravenosť zaslania väčšieho objemu plynu, ak to bude pre taliansku stranu nevyhnutné. Zároveň bol do Ruska pozvaný na návštevu premiér Mario Draghi[5].

     Predseda Európskej komisie Jozef Borrell v minulých dňoch povedal, že návrh sankčného balíka bol vypracovaný a bude predložený v prípade potreby. Ruský energetický sektor sa stane dôležitou súčasťou tohto balíka, ak dôjde k zhoršeniu situácie okolo Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

 


[1] https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-02-17/europe-moves-to-shield-economy-from-possible-russia-sanctions

[2] https://www.euractiv.com/section/global-europe/news/putin-sweet-talks-italian-firms-despite-ukraine-tensions/

[3] http://kremlin.ru/events/president/news/67638

[4] https://www.euractiv.com/section/global-europe/news/putin-sweet-talks-italian-firms-despite-ukraine-tensions/

[5] https://www.reuters.com/business/energy/russia-ready-increase-gas-supplies-italy-ambassador-says-2022-02-17/

 

Martin SEDLAR

Martin SEDLAR

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  61x

...snazim sa sledovat dianie vo svete priamo, nie sprostredkovane. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu