reklama

EÚ by mala uvažovať o vylúčení energetického sektora zo sankcií voči Rusku.

Podľa denníka Bloomberg.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Podľa informácie z denníka Blomberg, na základe iniciatívy Talianska zvažujú krajiny EU vylúčenie energetického sektora z balíka sankcií, ktorý by mohli proti Rusku zaviesť v prípade eskalácie situácie na Ukrajine[1].

     Vláda talianskeho premiéra Maria Draghiho diskutuje s partnermi z EÚ o tom, ako znížiť vplyv sankcií (proti Rusku) na kľúčové sektory talianskej ekonomiky, vrátane diskusií o vylúčení finančných sankcií pre energetický sektor.

     V januári sa vláda v Ríme neformálne obrátila na Európsku komisiu, ktorá pripravuje balík sankcií, aby vyjadrila svoje obavy z možného negatívneho vplyvu na taliansku ekonomiku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

     Ako sa ďalej píše, Taliansko a Nemecko sa snažia chrániť svoj bankový sektor pred možnými následkami protiruských sankcií. V tejto súvislosti Rím navrhuje zaviesť obmedzenia proti osobám z Ruska, a nie proti celým sektorom ruského hospodárstva. Okrem toho, Rím požiadal Európsku komisiu o vytvorenie kompenzačného mechanizmu, ktorý by kompenzoval účinky sankcií.

     Taktiež v januári tohto roku sa na podnet taliansko – ruskej obchodnej komory konala virtuálna schôdza medzi najväčšími talianskymi spoločnosťami (ENEL, Generali, Pirelli...), kvôli podpore ekonomických a obchodných aktivít medzi oboma krajinam[2].

SkryťVypnúť reklamu
reklama

     V spoločnom vyhlásení neodzneli slová o sankciách, a ruská strana povedala a potvrdila, že sa bude zaoberať aktuálnymi otázkami týkajúcimi sa hospodárskej spolupráce, obchodu a investícií, najmä „možnosťami posilnenia spolupráce v oblasti energetiky, priemyslu, financií a technológií šetrných k životnému prostrediu“ [3][4].

     Rusko potvrdilo pripravenosť zaslania väčšieho objemu plynu, ak to bude pre taliansku stranu nevyhnutné. Zároveň bol do Ruska pozvaný na návštevu premiér Mario Draghi[5].

     Predseda Európskej komisie Jozef Borrell v minulých dňoch povedal, že návrh sankčného balíka bol vypracovaný a bude predložený v prípade potreby. Ruský energetický sektor sa stane dôležitou súčasťou tohto balíka, ak dôjde k zhoršeniu situácie okolo Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 


[1] https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-02-17/europe-moves-to-shield-economy-from-possible-russia-sanctions

[2] https://www.euractiv.com/section/global-europe/news/putin-sweet-talks-italian-firms-despite-ukraine-tensions/

[3] http://kremlin.ru/events/president/news/67638

[4] https://www.euractiv.com/section/global-europe/news/putin-sweet-talks-italian-firms-despite-ukraine-tensions/

[5] https://www.reuters.com/business/energy/russia-ready-increase-gas-supplies-italy-ambassador-says-2022-02-17/

 

Martin SEDLAR

Martin SEDLAR

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  60x

...snazim sa sledovat dianie vo svete priamo, nie sprostredkovane. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu