WADA vs. Kamila Valieva.

Ako dopadne nový prípad “dopingu” na OH v Pekingu? Nemôže byť naštrbená objektívnosť WADY?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

     Iba v  skratke o tom, čo sa vlastne stalo + niečo o samotnej WADE.

     Krátko pred odovzdávania olympijských medailí za súťaž družstiev v krasokorčuľovaní, bola ceremónia zrušená. Ako sa neskôr ukázalo, bolo to kvôli údajnému dopingu a hriešnikom má byť najmladšia, iba 15 ročná členka ruského tímu, Kamila Valijevová.

     Spomeňme si na predchádzajúce udalosti. Vzorka, ktorá bola následne testovaná ako pozitívna, bola odovzdaná na antidopingovú kontrolu ešte počas majstrovstiev Ruska v Petrohrade dňa 25.12.2021. Výsledky musí WADA posilať do max. 20 dní po odobraní vzorky, ale teraz im to trvalo plných 44 dni, a pozitívny výsledok došiel 7.2.2022 (o deň neskôr to bolo ohlásené verejne), zrovna v čase keď sa mali odovzdávať ocenenia. Mimochodom všetky vzorky odovzdané pred spomínaným dátumom a po ňom (taktiež počas ME v januári ´22), a pred samotnou olympiádou a počas nej, boli dodané včas a boli vždy negatívne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

     V sobotu určil Medzinárodný športový súd (CAS) zostavu ľudí, ktorá bude riešiť sťažnosť RUSADA proti IOC (International Olympic Comitee),WADA (World Anti-Doping Agency) a ISU (International Skating Union), ohľadom dopingovej aféry mladej krasokorčuliarky Kamily Valievoj. Komisii bude predsedať Fabio Iudica – odborník na športové právo (Taliansko), a sudcami bude Jeffe Benz – mediátor a arbiter, bývalý krasokorčuliar (USA) a Dr. Vesna Rakočevic – vyšší sudca (SLO). Výsledok rozhodnutia bude zverejnený v pondelok 14.2.2022[1]. Kvôli súčasnej COVID situácii bude zasadanie konané cez telemost.

SkryťVypnúť reklamu

     Ťažko povedať či je tých pár dní – od zverejneni pozitívneho výsledku, do vynesenia rozsudku dostatočne dlhý časom, aby sa dal naštudovať všetok materiál.

     Absurdnosť celej situácie komentovala aj známa športová redaktorka Sally Jenkins (štvornásobná víťazka ceny Asociated Press za najlepšiu športovú redaktorku, a finalistka Pulitzerovej ceny 2019)[2],  z denníka Washington Post[3]. Vo svojom článku kritizuje systém fungovania WADA, a zastáva sa mladej športovkyňe.

     „Predvedenie 15 ročnej virtuózky Kamily Valievovej pred súd je morálna katastrofa, ktorú si pseudopuritáni z protidopingového hnutia s ich „nulovou toleranciou“, žiadali už celé roky. Toto ich správanie už viedlo k odsúdeniu nevinných.“ píše redaktorka. (Nemusíme si pre príklad chodiť veľmi ďaleko – spomeňme si na Mateja Tótha, a jeho príbeh z roku 2017. Každý športový fanúšik tomu nemohol veriť, ale keby bol Matej Tóth z Ruska, tak si vieme predstaviť tie odsudzujúce komentáre).

SkryťVypnúť reklamu

     „Príbeh Valievovej opäť ukazuje, aká sporná je toxikológia a tiež nekonečné právne vedenie WADA.“ - podčiarkuje ďalej. Podľa jej názoru je na vine nedokonalý testovací systém, a dôvod na potrestanie športovkyne neexistuje. Sally Jenkins ďalej píše, že „WADA nemá dôkazy o tom, že nízka hladina všeobecne neškodného preparátu, by priniesla mladej športovkyni nejakú výhodu v súťaži. Tvrdenie, že by liek užívala úmyselne, nie sú ničím podložiteľné. Čo je ale isté je to, že už v tej dobe je táto mladá krasokorčuliarka jedným z najvýznamnejších športovcov svojej doby, a môže byť, že nie len tejto doby. Všetkých prevyšuje už teraz v tomto veku. Neexistuje žiadna látka, ktorá by vysvetľovala jej umenie, okrem inšpirácie, ktorú predvádza na ľade.“

SkryťVypnúť reklamu

     Článok tiež zdôrazňuje, že ruská krasokorčuliarka je úplne nevinná, a potrestať ju by bola absolútna nerozvážnosť, poukazujúca len na spolitizovanie a zhubnosť globálneho antidopingového systému.

Ešte jeden zaujímavý fakt, o ktorom sa veľmi nepísalo...

Konflikt medzi USA a WADA

     Zaujímavý konflikt medzi USA a Wada prebehol v roku 2020, a pokračoval minulý rok. Stalo sa to krátko po tom, ako Medzinárodný športový súd (CAS) výrazne zmiernil rozsudok, ktorý WADA vyniesla nad ruskými športovcami ohľadom nejasností v manipuláciach moskovských laboratórií RUSADA.

     Toto sa ale nepáčilo americkej administratíve, a tak Úrad pre národnú politiku kontroly drog (ONDCP) predniesol v kongrese dokument, ktorým požaduje reformu WADA – teda jej vedenia, aby bola zabezpečená „nezávislosť“ tejto organizácie. Táto správa mala ultimatívny charakter, a desať výziev uvedených v správe boli požiadavky americkej administratívy (ONDCP) na uskutočnenie hlbokých reforiem. Ak ale WADA túto reformu neprevedie, USA zastaví svoje finančné príspevky do organizácie – niečo vyše 3 mil. USD ročne.  

     To čo sa WADA vyčítalo, bola údajná veľká prepojenosť s Medzinárodným olympijským výborom (MOV), a že spomínaná neobjektívnosť“ vychádza práve s tohto vplyvu. Dokument ONDCP nezabudol podotknúť, že určitá “nezávislosť a objektivita“ chýba aj samotnému Medzinárodnému športovému súdu (CAS) (bod 9. zo správy - The Court of Arbitration for Sport lacks transparency and independence and has failed to adequately sanction state-sponsored doping – WADA’s voice is needed to help address this.)

Lnk na dokument:

https://www.usada.org/wp-content/uploads/ONDCP-2021-WADA-Report-to-Congress_Final.pdf

     Prezident WADA Witold Bańka odpovedal diplomaticky, veriac v to že „USA budú naďalej hrať konštruktívnu vedúcu úlohu v antidopingovom boji.“, na konci svojej reakcie nezabudol ale podotknúť, že WADA bude naďalej podporovať USA a ONDCP v boji proti dopingu aj v ich krajine, kde približne 90% amerických atlétov nespĺňa podmienky kodexu WADA (hlavne profesionálne kluby a univerzitné kluby).[4] [5]

     Ďalšou ideou americkej administratívy v rámci zefektívnenia práce WADA, bol návrh, aby v antidopingovaj organizácii rozhodovali krajiny pomerne k výške ich príspevkov. Tu treba pripomenúť, že USA sú najväčším prispievateľom, ale výpadok ich financií by WADA veľmi neuškodil, lebo viac ako polovica príspevkov ide z MOV. Americká administratíva ale ďalej hrozila zrušením svojich príspevkov a pokračovala v tlaku na WADA, tak jej prezident pohrozil USA, že americký športovci budú vylúčení z olympijských hier (chystali sa práve OH v Tokyu), nakoľko títo nespĺňajú požiadavky kodexu antidopingovej organizácie.

     Ako písala agentúra Reuters [6]: WADA obviňovala USADA a američanov z toho, že sa podielajú na riskantnej hre na ovládanutie globálneho protidopingového úsilia, nazývajúc aktivity americkej administratívy politickým vydieraním.

Prezident Witold Bańka ešte dodal:

„Môžem zdôrazniť, že pod mojím vedením nedovolím, aby sa WADA stala súčasťou politickej hry.

„Ak sa WADA dopustila minulých chýb, môžem to samozrejme priznať, ale nikdy nedovolím, aby ju vydierali a podkopávali naše postavenie globálneho regulátora.“

     Ako táto hra dopadla sa nedá oficiálne dohladať.


[1] https://www.tas-cas.org/fileadmin/user_upload/CAS_Ad_Hoc_Media_Release_Beijing_6.pdf

[2] https://www.washingtonpost.com/people/sally-jenkins/

[3] https://www.washingtonpost.com/sports/olympics/2022/02/11/sally-jenkins-valieva-anti-doping/

[4] https://www.wada-ama.org/en/news/wada-statement-us-office-national-drug-control-policy-report-congress

[5] https://www.reuters.com/article/us-sport-doping-wada-idCAKCN2CY2HS

[6] https://www.reuters.com/article/us-sport-doping-olympics-usa-exclusive-idUSKBN25U33H

 

Martin SEDLAR

Martin SEDLAR

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  61x

...snazim sa sledovat dianie vo svete priamo, nie sprostredkovane. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu