Čo je nebezpečnejšie, hyperaktívny tupec, alebo veterná turbína ?

"Odborníci" z okolia pána Huliaka útočia na mozog aj bránicu novými teóriami.

Čo je nebezpečnejšie, hyperaktívny tupec, alebo veterná turbína ?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

O vyjadrení pána Huliaka na tému kyličníka uhličitého ( CO2 ) a Teplárne som už písal v článku pod linkom. Bola to bombastická teória environmentálnej záťaže, ktorá dostala do kolien všetkých odborníkov. Vlastní voliči a súkmeňovci z Národnej koalície ( NK ) zase jasajú a "úspešne rozširujú" portfólio environmentálnych teórií, ktoré nás majú v čo najbližšom čase minimálne zadusiť.

Najnovšie sa obuli do veterných turbín, veterných elektrární, ktoré sú najrozšírenejšie v Nemecku. Keďže sa jedná o výrobu elektriny a elektrické rozvody, okamžite sa našla súvislosť medzi asi dvojnásobným obsahom izolačného plynu, hexafluorid sírový ( SF6 ) v ovzduší Nemecka oproti ostatnej Európe. Uvoľňuje sa z veterných turbín a ničí ovzdušie. Je to možné, ale keby sa trošku lepšie poradili s pánom Googlom, zistia zaujímavé fakty, na ktoré veterné turbíny nemôžu mať žiadny vplyv. Článok pod linkom jednoznačne identifikuje úlohu tohoto plynu v energetike, celosvetovej energetickej sústave. Nemecko je priemyselný a energetický líder. Ale "odborníci" na trepanie sprostostí z Národnej koalície vedia viac ako napríklad uvádza aj tento článok o vysokonapäťových rozvodoch a SF6, pod linkom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento plyn ( SF6 ) sa používal aj ako izolant tepla v medziokenných priestoroch a dodnes na odlievanie vznetlivých kovov na vzduchu, napríklad horčíka. EÚ chce zakázať jeho používanie do roku 2030, ale napríklad v USA sa na metalurgické účely už nesmie používať. Oproti tomu sa v Ázii a Afrike príliš nezamýšľajú nad emisiami, dokonca sa tento plyn ani nepoužíva na odlievanie horčíka. Vystačia si s lacnou sírou v prachovej podobe. Teplom oxiduje a odoberie vzdušný kyslík z hladiny tekutého kovu veľmi intenzívne. Čo uniká do vzduchu, ich netrápi...( SO2 - oxid siričitý, SO3 - oxid sírový, patria medzi pôvodcov "kyslých dažďov, nakoľko s vodou v atmosfére tvoria kyselinu siričitú a sírovú ).

SkryťVypnúť reklamu

Do bodky a do písmena odrapotal jeden z aktívnych hlásnych trúb NK článok pod linkom priamo pri veterných turbínach medzi BL a Schwechatom. Že to nie je ideálne environmentálne riešenie výroby zelenej energie ? Určite nie je. Ani ja sa s lesom turbín celkom nestotožňujem a kto žije v ich susedstve, znáša šum, riziko mechanickej deštrukcie, sucho pod nimi, ohrozenie vtáctva a pod. Ale prečo ich pranierovať tak tupo, ak je možné urobiť celkom presnú analýzu nákladov voči účinnosti a dopadov na krajinu ? Na to však je potrebný nejaký prehľad, nadhľad a schopnosti. A tie, ako sa zdá, akoby nie a nie nájsť. Všeobecne je známe, že elektrická energia rýdzo takéhoto pôvodu by bola cenovo neúnosná, ale ako doplnok k iným zdrojom je akceptovateľná.

SkryťVypnúť reklamu

Súdruhovia sa blysli aj fyzikálnymi dôkazmi. Údajne sa môžu roztočiť až tak intenzívne, že dosiahnu po obvode rýchlosť zvuku a nás ohrozí aerodynamický tresk. Nemôžu, je to apriori hlúposť, atraktívny šum do éteru. Však si to plénum nevšimne, kto by sa pustil do tak "zložitých výpočtov" a logiky ?

Ak má turbína priemer rotora 110 m a otočí sa za 4 sekundy o 360°, dosiahne obvodovú rýchlosť na najväčšom priemere asi 86,4 m/sek., to je asi 311 km/hodinu. Vyššia rýchlosť otáčania je nad konštrukčný limit, obmedzovač otáčok zasahuje pri rýchlosti vetra medzi 20 a 30 m/sekundu = 72 - 108 km/hodinu. Rýchlosť vetra nie je v priamej korelácii s obvodovou rýchlosťou, svoju úlohu zohráva nastavenie lopatiek a meniaci sa smer vetra.

SkryťVypnúť reklamu

Turbína o priemere 110 metrov by dosiahla obvodovú rýchlosť zvuku ( asi 1250 km/hod., pri teplote okolia cca 27°C, ( v závislosti od teploty sa mení podľa tabuľky pod linkom ) pri jednej otáčke za jednu sekundu. Pri takej rýchlosti lopatky rotora opticky splývajú, vidíme iba kruh a minimálny nedostatok vo vyvážení rotora spôsobuje deštrukciu. Navyše, rýchlosť zvuku sa týka výhradne najväčšieho priemeru lopatiek, tenkej čiary. Každým jedným metrom priemeru smerom do stredu klesá obvodová rýchlosť o cca 3 m/sekundu = asi 12 km/hodinu.

Nie je účelom predkladať na tomto mieste vedecké dôkazy a riešiť výpočty na špičkovej úrovni. Bohato postačujú jednoduché fyzikálne výpočty a logika. Otázkou je, čo si myslia predstavitelia NK o svojich voličoch, ako ich hodnotia inteligenčne a vzdelanostne, ak si dovolia im predkladať sprostosti. Naopak, akí sú v skutočnosti ich voliči. Ak tieto dve veci zlúčime, výsledok jednoznačne hovorí o všestrannej absencii schopností a vedomostí, naopak snaha o oblbovanie za každú cenu je enormná.

Ako je vidieť, množstvo titulov na kandidátke NK nemusí byť zárukou odbornosti, všeobecných schopností a vzdelanostnej úrovne. Človek zlyháva omnoho častejšie ako technika. Videl by som omnoho cieľavedomejšie riešenie, ak by sa takíto odborníci skôr zamerali na osvetu proti opitým vodičom. Tí narobia väčšie škody na životoch a majetku ako veterné turbíny. To ale znamená útok na "vlastného voliča", čo je neprípustné.

Žiť v ilúziách im zrejme problém nerobí, nakoniec im chýbajú schopnosti na identifikáciu pravdy. A to je z celej záležitosti to najnebezpečnejšie. Znôška sprostostí na FB veľmi presne preverí schopnosti a lojalitu voliča. Ak prikyvuje, všetko je O.K. A volič NK, ako sa javí, prikývne na akúkoľvek blbosť v mene svojej pravdy.

Na zdravie, voliči NK ( SNS ). Oblbovanie pokračuje úspešne a je možné očakávať, že sa na FB objavia príspevky popierajuce existenciu našej galaxie, možno za slnečné erupcie bude zodpovedný Brusel a za chudobu a hlúposť Slovače "ONI". Sám za seba nikto a nikdy.

Ján Šeďo

Ján Šeďo

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  520
  •  | 
  • Páči sa:  54 172x

Čas ma zaradil do kategórie "senior". Život ma vyškolil v každom smere a za svoje názory sa nehanbím. Racionalita a zdravý sedliacky rozum za každých okolností, sú mojimi preferovanými pravidlami. Nestotožňujem sa s vypočítavými prospechármi a sebcami. Tieto atribúty budú sprevádzať aj moje články. Nevyhýbam sa žiadnej pozemskej téme, včítane politiky. Často si hovorím, že už ma nič neprekvapí, ale omnoho častejšie narážam na svoj hlboký omyl v tomto smere. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosťPolitika

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu