Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ?

Vykrytie inflácie a zdražovania valorizáciou o konkrétne percento nevyrieši chudobu chudobných.

Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

V rámci bežnej diskusie o valorizácii dôchodkov sa stalo niekoľkokrát, že niekto nadhodil neúčinnosť paušálnej valorizácie o konkrétne percentá na chudobu. Myslené to bolo tak, že ľudia s vyššími dôchodkami dostanú vyššiu sumu ako ľudia s nízkymi dôchodkami. Je to neodškriepiteľný fakt, nakoniec nemusíme riešiť vysokú matematiku, aby sme zistili, že 10 % z 900.- € nie je tá istá suma ako 10 % z 500.- € a je takmer dvojnásobkom.

Nechápavo sa niektorí pozastavovali nad tým, prečo sa vláda a parlament nezamyslí nad dopadom na dôchodcov. Valorizácia kryje čiastočne infláciu a z nej vyplývajúce zdražovanie, percentuálne. Nerieši však problematiku chudoby chudobných dôchodcov. Aspoň čiastočné riešenie by priniesol obrátený systém valorizácie, napríklad : Najnižšie dôchodky zvýšiť o "X" % a najvyššie o 5 % a tých 5 % by bol pevný bod pri výpočte. Uvedených "X" by možno vyšlo aj na 20 %. Sú to čísla strelené od pása, ale ekonómom by iste nerobilo problém vytvoriť lineárnu závislosť s opačným sklonom, ktorej výsledkom by bola absolútna suma, rovnajúca sa zvýšeniu dôchodkov o zhodnú súhrnnú sumu, ktorá vznikne zvýšením dôchodkov napríklad od 1.7.2023, o 10,6 % paušálne. Zložité ? Ani nie. Nízkopríjmoví by dostali pridané viac ako by to vychádzalo podľa stanovených 10,6 % a opačne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledkom by bolo, že pri jednej valorizácii by dostali menej lepšie situovaní, len tých 5 %, ale chudobnejší by dostali pridané na ich úkor omnoho viac. Hoci to tak vyzerá, nie je to snaha o tzv. "rovnostárstvo", ale snaha s minimálnymi nákladmi znížiť počet chudobných dôchodcov. Oni sú aj napriek valorizácii chudobnejší ako predtým, pretože valorizácia časovo nesleduje pohyb cien a infláciu, je oneskorená.

Títo dôchodcovia sú tlačení do kúta drastickým spôsobom a prichádzajú čoraz viac o dôstojnosť. Pracovali celý život a na starobu živoria...Zaháňať hlad plackou z múky a vody je smutnou vizitkou demokratického štátu, kde sa peniaze kopia na čiernych účtoch v Belize, Dubaji a Boh vie kde ešte, oligarchovia zase nevedia, na ktorej jachte sa majú skôr povoziť.

SkryťVypnúť reklamu

Otázkou ostávajú dôchodcovia ( sú v menšine ), ktorým bola výška dôchodku dopočítaná na základe priemeru mzdy v národnom hospodárstve. Ulieváci, ktorí sa pohybovali na úrade práce, alebo nepracovali vlastnou vinou. Regionálne úrady práce majú evidenciu a zhodne aj sociálna poisťovňa. Je to práca navyše, ale nie neriešiteľný problém. U týchto by sa zvýhodnený obrátený graf neuplatňoval v plnej výške, ale iba čiastočne. Zrejme by sa našlo viac sporných skupín, ale šlo by to doriešiť na základe zásluhovosti. Ak je príjem nízky pre nedbalosť a vyhýbanie sa práci, zvýhodnenie nedostane v plnej výške. A na tvrdo, bez diskusií. Všetko je možné vyriešiť, ak je vôľa, je aj cesta. Prečo ?

SkryťVypnúť reklamu

Sú prípady a aj ja poznám jeden, kedy človek, ktorý po strate zamestnania sa 20 rokov pred dôchodkom pohyboval na úrade práce, nemal oficiálne zamestnanie a má vyšší dôchodok ako ten, ktorý poctivo pracoval, ale patril do nízkopríjmovej skupiny obyvateľstva. To je fakt a je to vážny chyba v systéme. Návrh by túto nespravodlivosť kompenzoval aspoň čiastočne.

Ľudia s vyššími dôchodkami by jednu valorizáciu v obrátenom garde vydržali. Tak, či onak, sú na tom lepšie, nepopieram, vlastnou zásluhou, ak pracovali poctivo a zarábali viac. Im sa to časom vráti späť, nakoľko štát potom nemusí chudobných dotovať iným spôsobom a robiť to môže len zo štátneho rozpočtu. Menej zaťažený štátny rozpočet valorizáciou v obrátenom garde by mohol mať úspory na iné potrebné sociálne programy.

SkryťVypnúť reklamu

Toto je výsledok z bežných každodenných rozhovorov o valorizácii a chudobe mnohých celoživotne pracujúcich dôchodcov. Žena dôchodkyňa, ktorá celý život upratovala, vychovala 3 - 4 deti, je vdova, by sa takto aspoň občas mohla poriadne najesť...

Je to hlúposť ? Ja aj mnoho mojich známych si myslí že nie, je to však práca navyše pre sociálnu poisťovňu. Zamyslime sa...

Ján Šeďo

Ján Šeďo

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  520
  •  | 
  • Páči sa:  54 176x

Čas ma zaradil do kategórie "senior". Život ma vyškolil v každom smere a za svoje názory sa nehanbím. Racionalita a zdravý sedliacky rozum za každých okolností, sú mojimi preferovanými pravidlami. Nestotožňujem sa s vypočítavými prospechármi a sebcami. Tieto atribúty budú sprevádzať aj moje články. Nevyhýbam sa žiadnej pozemskej téme, včítane politiky. Často si hovorím, že už ma nič neprekvapí, ale omnoho častejšie narážam na svoj hlboký omyl v tomto smere. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosťPolitika

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu