Hrôzostrašne pôsobiaci nadpis je uleteným výmyslom, nie však nezmyslom. Je to fikcia pre lepšiu predstavu, vytvorená na základe lokálnych pomerov mŕtvych a preživších ukrajinský hladomor ( holodomor ). Bol vyvolaný kolektivizáciou a cielenou likvidáciou "kulakov" ( sedliakov ) v rokoch 1932 - 1933 Stalinovou mašinériou. Boli oblasti, kde v priebehu niekoľkých mesiacov vymrela štvrtina populácie ( Přemysl Spěvák, 29.11.2022, Denník.CZ ). To znamená, ako keby Slovensko prišlo približne o 1 miliónov občanov. Je to desivá predstava ?
Ako by sa správali k pôvodcom tragédie Slováci ? Chceli by vlastnú nezávislú krajinu od tyrana ? Ako by sa zmenili ľudia na Slovensku, ktorí by prežili ?
V tých čo prežili, ostali hlboké jazvy a doživotná krutá spomienka, trauma, na sovietsku moc. Hlad je veľmi zlý pán a história spomína tie najkrutejšie výjavy, včítane kanibalizmu. Kto by sa s takými skúsenosťami nechcel odtrhnúť a oslobodiť od tyranie za každú cenu ?
O Stepanovi Banderovi ( článok Tomáša Vlacha, publikovaný v českom Reflex - e 22.3 2é22 ) sa na Ukrajine dodnes polemizuje. Kde ho vlastne zaradiť ? Bol to vojnový zločinec, alebo hrdina ? V novodobej histórii sa na západnej Ukrajine dodnes nájdu jeho pomníky. Počas "Majdanu" sa objavili jeho portréty v rukách členov strán "Sloboda" a "Pravý sektor", obidve mali blízko k fašizmu. V januári 2010 mu udelil V. Janukovič najvyššie ukrajinské vyznamenanie Hrdina Ukrajiny "in memoriam". Protestujú rusi aj Poliaci, poslanci Európskeho parlamentu aj Centrum Simona Wiesenthala.
Donecký súd zruší rozhodnutie na popud administratívy Janukoviča a vyznamenanie je odobraté s odôvodnením, že Bandera nebol ukrajinským občanom. Niečo nájsť museli a nesmelo to byť tým pravým dôvodom, nakoľko v mysliach časti obyvateľstva má stále miesto. Na základe prieskumu z roku 2014, ho označilo za pozitívnu postavu 31 % a negatívnu 48 % respondentov.
Dnes sa už nepíše rok 2014 a v tejto krajine sa veci menia podstatne rýchlejšie, ako by si bol ktokoľvek smerom na západ od nich pomyslel. Nemali sme dostatok informácií, skôr žiadne informácie. Oni medzitým na sebe, na krajine, pracovali, s cieľom vymaniť sa spopod starých záťaží.
Bandera, okrem toho, že bojoval aj proti sovietskej moci, bol nesporne aj vrahom, ktorý sa od fašistov ničím nelíšil. Volyňskí Češi mu dodnes nemôžu prísť na meno a podieľal sa aj na vyvražďovaní židov. Bol však horší ako Stalin ? Trpkosť predvojnovej tragédie Ukrajiny je hlboko vrytá do spomienok a oslobodenie sa od akýchkoľvek väzieb na pôvodcov tragédie je prirodzenou reakciou. Prostriedky si nikto nevyberá ak ide o pud sebazáchovy. Zrejme boli schopní urobiť čokoľvek, aby sa Stalin nemohol znovu vrátiť a terorizovať ich krajinu. Nepomohol ani Bandera a jeho armáda. Stalin zvíťazil a vplyv rusov ostal aj potom ako ho syfilis za pomoci ( nepomoci ) jeho verných odpratal z cesty.
Súčasný ruský cár sa odvoláva na tieto fakty a chce zase niečo z ukrajinskej populácie vymiesť. Akoby sa jeho prostredníctvom Stalin vrátil a znovu sa pustil do teroru. Tentokrát to nie je kasta kulakov, ktorí produkovali polovicu spotreby obilia v krajine, ale ideológia ako zbraň proti tyranii. Dnes už len okrajovo existujúca a nemá vplyv na riadenie krajiny ako celku. Sú to historické pozostatky nástroja antisovietskeho boja.
Nie je to jediná krajina ( Ukrajina ), kde sú fašistické tendencie súčasťou politickej scény, ale dnes už nie určujúcou. V Rakúsku pred pár rokmi takmer vyhrali voľby, v Západných krajinách sú dlhodobo aktívne neonacistické strany a nie je výnimka ani naše malé Slovensko. Niekoľko uletených zúfalcov po vzore iných krajín oživilo Tisa a gardistov v domnení, že to boli tí správni ľudia. Pre svoju pravdu si však vzali účelovo a jednostranne leštenú optiku. Súčasne tí istí sa s opovrhnutím pozerajú na Ukrajinu, krajinu, v ktorej vidí ruský cár viac fašistov ako stebiel trávy. Má to logiku, aby sa fašista a gardista pozeral cez prsty na krajinu, o ktorej tvrdí ruský cár, že je fašistická ? Alebo ten náš fašista ani fašistom nie je, iba sa hrá, pretože má divákov ?
Ukrajina je v začarovanom kruhu. Proti Stalinovi sa postavil Bandera, priateľ fašistov, proti nemu a jeho údajných nasledovateľov zase cár Putin. Ten je obdivovateľom Stalina, preto v podstate koná ako Stalin. Stalina a Banderu už poraziť, alebo jednoduchšie odpratať z cesty nie je možné, ale cár je ešte tu. Cesta z bludného kruhu do kultúrnejšej časti sveta vedie len cez neho. Následne sa môže krajina navždy oslobodiť aj od tieňa Banderu a všetkých pomstiteľov.