Pod ťarchou dnešných najfrekventovanejších tém v spoločnosti som sa hlboko zamyslel. To nie je vyhrážka, iba pohnutie mysle sediac so zbrúsenými zubami v teplej izbe s výhľadom na padajúci sneh. Mohlo by to znamenať aj vznik fantazijnej konštrukcie, ale mám za to, že to nie je vzdialené od reality.
Dôchodca aj štátny rozpočet sú úplne reálne, rukou uchopiteľné pojmy a témy dneška. Rozvíjaním myšlienok sa z fokusu na detaily poskladá ucelená myšlienka, ktorá nemusí byť nereálnym dôsledkom uvedených spoločenských tém súčasnosti. A verme tomu, že sú tu súvislosti, v porovnaní s minulosťou viac než prevratné.
Dôchodca bol desaťročia na okraji spoločenského záujmu. Politici si na neho spomenuli vždy len pred voľbami nejakými omrvinkami z kraja stola. Došlo k tak zásadnému obratu, že sa to inak definovať nedá len porovnaním s totalitným výstupom voči pospolitému ľudu v Severnej Kórei.
Kto v tejto temnej nočnej krajine padne do hľadáčika vládnucej kasty v tom dobrom slova zmysle ( podarí sa mu tam dostať všetkými možnými aj nemožnými prostriedkami ), stáva sa elitou, privilegovaným. Dosiahnutím určitého stupňa lojality dostáva právo žiť v hlavnom meste s prideleným bytom, k tomu náležitými právami, zamestnaním, ale aj povinnosťami. A to nie je zanedbateľná požiadavka, včítane bonzovania. Tým je prijatý do širšej rodiny pre príležitostné vytváranie virtuálneho obrazu o krajine pre cudzinu. Iba Ceausescu a jeho mesačné "spartakiády" sa priblížili k týmto "scénickým oslavám a srdcervúcemu až infarktovému oplakávaniu" vodcov klanu.
Súčasného slovenského dôchodcu postretlo niečo podobné. Bol povýšený ako nikdy predtým, súčasne všetci ostatní dostávajú na bedrá záťaž navyše vo forme priamych aj skrytých daní. Všetci budú nejakou formou štátu "cálovať" viac ako doteraz, inak je štát na odstrel. Všetci sa pred ním budú skláňať, držať ho pri živote ako utopenca, lapajúceho po posledných bublinách vzduchu v rozčerenej hladine vody.
Mať na pamäti elektrikársky Murphyho zákon je minimálne vhodné. Ten hovorí, že : "Každý na mieru odrezaný kábel sa pri montáži ukáže byť krátky". Minimálne "hvezdári" ( takto sa kedysi hovorilo prognostickému ústavu ) a plánovači by mali s ním byť vysporiadaní.
Podľa neho a praxe sa ukazuje, že teoreticky vypočítané príjmy zreálnime, ak ich vydelíme dvoma, pretože každý stopercentne presne vypočítaný stavebný rozpočet sa predraží na dvojnásobok. To je tiež z bežnej praxe ( častejšie to platí ako neplatí ). A v tomto sú, žiaľ, podobnosti nielen náhodné. Všetci budú platiť čo doteraz neplatili a ešte to nie je všetko, nakoľko sa po čase ukáže, že Murphyho elektrikársky zákon je viac ako funkčný. Obecne platí, že každé zvýšenie daní vedie k poklesu počtu poctivých platiteľov, stúpnu ceny takmer všetkého a klesne spotreba, alebo sa nakúpi lacnejšie u susedov. V konečnom účtovaní sa vyberie menej. Platby stúpnu, alebo pribudnú nové, inak sa z topiaceho stane reálny utopenec.
Ale my, dôchodcovia, sme aspoň čiastočne mimo hry. Navýšenie cien o nejaké percento nevyváži ani z ďaleka privilégiá. Dokonca sme dostali na tanier aj časť budúcich dôchodkov, "žvanec" tých dnešných platiteľov. Stali sme sa spolupáchateľmi štátu a jeho aparátu. Kúpil si nás ako tých chudákov v Severnej Kórei, ale čo za to od nás chce ? Niečo určite, privilégiá nie sú zadarmo. Dostane veľké guľové a platiteľom tak treba. Aj oni dopomohli v septembri k tomuto aparátu, dôsledky musia znášať bez reptania. Alebo sa precitnú ?
Všelijakí vrhači čísiel hovoria, že tu už nestačia nejaké teórie o "príjmoch z nekradnutia", šetrenia na štátnom aparáte. To sú len prípadné omrvinky v dnešných podmienkach. Nikto sa však nezmieňoval o prípadnom vrátení ukradnutého a zabavení majetku zo zločinu. To je momentálne nonsens, hoci sa o tom len rozprávať...
Kórejci sa z vďačnosti namiesto Otčenášov modlia a velebia vodcu. Ešte aj vtedy, ak ich pritom nikto fyzicky nevidí. Za pochybenie, "nedostatočnú lojalitu a oddanosť" je trest krutý, nikto riskovať nechce, pohodlie hlavného mesta stojí za trochu hereckého výkonu u jedných, iní to robia z presvedčenia. Delia sa ako my, poslušné ovce a tí ostatní.
Nech už čaká štát čokoľvek ako protislužbu, od "tých ostatných" nedostane nič okrem "hubovej polievky". Čas ukáže, aká časť dôchodcov sa nenechá opiť rožkom z dlhodobého hľadiska a za bernú mincu vezme hodnoty skutočnej demokracie a nie peniaze. Nám nehrozí, aby sme sa ocitli na ihrisku Kórejcov s pravidlami vodcu klanu. Tu sa našťastie hrá iná liga, hoci sa ani tento vodca evidentne nemôže spratať na ihrisku. Napína šnúrku od gatí, ale tá nie je nekonečne pevná...
Ako jeden z mnohých dôkazov prikladám link na článok o tom, ako sa správajú a mstia poctivým policajtom. Článok uverejnil denník "N" : https://dennikn.sk/3711902/manzelka-policajta-natalia-svitkova-citim-hnev-a-nespravodlivost-toto-by-sa-nemalo-diat/?ref=tit
Titulná fotografia : Prima +