Rozhovor s Braňom Dobšinským na stránkach denníka "N" nielenže ma zaujal, ale dovolím si tvrdiť, že je komplexným analytickým materiálom do hlbín duše bežného občana tejto krajiny.
Obsahuje niekoľko faktov založených na historických poznatkoch, historických súvislostiach, z éry samostatnosti Slovenska, vyplývajúcich z presne popísanej mentality národa. Dotknem sa len jedného podstatného konštatovania na základe príkladu z histórie.
Na otázku o konštatovaní Michala Vašečku, že sme "infantilná spoločnosť s poddanskou mentalitou a je načase to zmeniť", je odpoveďou príklad z Nemecka, z čias, keď Američania oslobodili koncentračný tábor Buchenwald. Americký generál Georg Patton nariadil exkurzie obyvateľstva z blízkeho Weimaru, aby videli následky fašistického vyčíňania. Následne museli odpratávať mŕtvoly a vyčistiť tábor. "Vymáchal im ňufáky v krvi".
Zbombardované mestá následne nanovo stavali zo štátnych príspevkov a vtedajšej ich verzie "stavebného sporenia". Vtedy pochopili, čo to fašizmus a Hitler boli.
Pokiaľ príklad vztiahneme na situáciu na Slovensku, na zmenu "infantilnej poddanskej mentality", je odpoveď nasledovná, citujem autora :
"Riešenia nenájdeme v mentálnych skratkách typu „urobíme štyri protesty, vláda padne a príde raj“, ale v tom, že mocní narazia na limity vlastnej neschopnosti. Voliči vtedy pochopia, že sľuby, ktoré im bezhlavo rozdávali, sú nezmyselné".
Koniec citátu.
Je to bolestivý postup budovania krajiny od jej základov, v podstate reparát vzniku samostatného Slovenska. Kým však nepadneme na samé dno, značná časť národa nikdy nepochopí, že dno existuje a je dostupné, charakterizované chudobou, slzami a umieraním v biede. Pritom autori tohoto modelu budú vždy "zasiahnutí" len blahobytom.
Súvislosti pochopíme, "až nám Fico ňufáky vyváľa v chudobe".
Je potrebné prečítať si celý článok. Denník "N" má svoje články zamknuté a prístup majú len predplatitelia. Článok však je možné zdieľať. Preto som ho zdieľal na mojej FB stránke.