Mamo, kodzi bude ten den, ked sa tak dobre najamo !

Takúto otázku položilo dieťa svojej mame v mojej rodnej obci niekedy po prvej svetovej vojne.

Mamo, kodzi bude ten den, ked sa tak dobre najamo !
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Z rozprávania starej mamy som si zapamätal veľmi veľa životných príbehov z medzivojnového obdobia. Spomínali predovšetkým s jej bratom pri rodinných zabíjačkách. My, deti, v časoch pred a počas "normalizácie", sme s otvorenými ústami počúvali príbehy o ľuďoch z rodnej obce, veselšie aj smutnejšie.

Gemerským nárečím sa hovorilo aj v prihraničnej oblasti, v časoch, keď sa ešte Monarchia držala pri živote. Kto prežil vojnu, hovoril tak aj po vojne. Takto vznikla veta, ktorú vyslovilo jedno z ôsmych detí v predvianočnom období tej doby. To, čo sa za ňou skrýva, hádam nie je nutné rozoberať.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes vyznieva veľmi komicky. Nie pre nárečie, ale pre jej obsah. Väčšina detí si nevie predstaviť, prečo by mali rodičom klásť takéto otázky. Pre ne je to hlboké tabu a zrejme sa nikdy nedozvedia prečo.

Na opačnej strane zase rastie počet detí, napriek inej dobe, ktoré zrejme budú rodičom klásť podobné otázky. Ak nie zhodné, tak aspoň podobné, v duchu nechápania situácie. A sú na tom horšie, ako deti z onej, pocisárskej doby, keď málokto niečo mal. Dnes aspoň polovica má problém úplne iného druhu, problém vybrať si to, čo je lepšie. Bije to do očí, priepasť sa medzi chudobnými a lepšie situovanými rozširuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Spomenul som si na staré časy, keď sme boli natešení zo zabíjačky. Ani my sme nechápali, prečo sa to dieťa pýtalo na ten deň, keď sa tak dobre najedia. Nežili sme v prepychu, ale hladní sme nikdy neboli. Kým človek, predovšetkým dieťa, hlad nezažije, pochopiť ho nedokáže. A ešte niečo bolo inakšie. Medzi ľuďmi bolo viac lásky a spolupatričnosti. Ak nič iné, tak si na to spomeňme a pokúsme sa na to nezabudnúť.

Všetkým dobrým ľuďom prajem požehnané pokojné Sviatky a v Novom roku veľa zdravia.

Ján Šeďo

Ján Šeďo

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  283x

Mám bližšie k seniorskému veku ako k mladosti. Život ma vyškolil v každom smere a za svoje názory sa nehanbím. Racionalita a zdravý sedliacky rozum za každých okolností sú mojimi preferovanými pravidlami. Nestotožňujem sa s vypočítavými prospechármi a sebcami. Tieto atribúty budú sprevádzať aj moje články. Nevyhýbam sa žiadnej pozemskej téme včítane politiky. Pred približne 8 mesiacmi som vymazal svoj blog so 170 článkami. Dal som si prestávku a vraciam sa na stránky SME. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosťPolitika

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu